Napęd DVD - problem

Witam,

Trzy tygodnie temu zakupiłem napęd DVD NEC AD-7243S w sklepie internetowym Agito. Podłączyłem ją - komputer ją wykrywa, wysuwa się na polecenie. Jednak po włożeniu płyty (CD, DVD) napęd nie odczytuje jej ani nie kręci się płytka. Po chwili komputer zalicza zwiechę… Czytałem na forach, próbowałem wszystkich sposobów i nic. Napisałem do Agito, że nagrywarka jest zepsuta. Po tygodniu wymienili na nową tego samego modelu. Podłączyłem, włożyłem płytkę i… odczytało płytkę. W porównaniu z pierwszym modelem płytka się kręciła. Pełen radości postanowiłem włożyć następną. Radość nie trwała długo, napęd jej nie odczytał i oczywiście zaliczył zwiechę. Po restarcie spróbowałem włożyć jeszcze raz tą samą pierwszą płytkę którą napęd odtworzył. Zawiodłem się, nie odczytał. Próbowałem już wiele płyt i cały czas tak samo. Nie wiem już sam w czym jest problem. Drugi model i znowu taki sam problem. Czy to jest wina napędu? Dla większego zrozumienia przedstawię parę zdjęć podłączenia napędu i dysku.

Moja płyta główna: Gigabyte GA-M56S-S3 (http://www.gigabyte.pl/products/mb/specs/ga-m56s-s3_1x.html)

Zdjęcia:

fp47kx.jpg

napęd uszkodzony ale by się upewnić odłącz dysk twardy i spróbuj zabootować z napędu jakąś płytę z windowłsem…

Kable SATA masz dwa - prawidłowo, tylko zasilanie masz do obu podłączone z tego samego kabla i to może być przyczyna problemu. Podłącz każde urządzenie do zasilacza oddzielnym przewodem.

W tym problem, że nie ma pasującego kabla zasilania. Jest tylko ten jeden “wspólny”.

No to musisz odwiedzić sklep komputerowy i kupić przejściówkę zasilania MOLEX- SATA (kilka do kilkunastu zł) Napęd CD/DVD w czasie startu potrafi przyzwoicie pobrać prądu i napięcie może spadać poniżej dopuszczalnego dla HDD.

Jeśli masz możliwość, to sprawdź jakie masz napięcia zasilania (najlepiej miernikiem, ale jeśli nie masz to na początek którymś programem diagnosytcznym) Zasilacz jakiej masz mocy (jaka marka i typ)?

Zasilacz Chieftec 450W.

Napięcia mierzone EVEREST’em Ultimate Edition:

2agvyir.jpg

Nie ma to jak pomiar miernikiem, wskazania programów często są błędne - według tego masz za wysokie 5 V, dopuszczalne jest z tego co pamiętam + - 5% (prawidłowe od 4.75V do 5.25V), 3,3V też trochę za wysokie.’

Poczytaj: http://zenfist.pl/jak-mierzyc-napiecia- … ws-40.html

Dobrze było by znać też napięcie na CD i HDD, a tego bez miernika nie sprawdzisz. No i zasilacz też “średniej” marki - moc to nie wszystko.

Niestety nie posiadam miernika. Ile dajesz procent szans, że po kupieniu tej przejściówki zasilania dla HDD napęd będzie odtwarzał płyty?

o czym wy piszecie hę ?? bzdury jakieś… odepnij zasilanie od dysku, wrzuć płytke z systemem, kręci się czy nie ?? jest rozruch z płytki czy nie…

Najtrudniejsze pytanie z możliwych :wink: Nie odpowiem.

Przejściówkę i tak kupić nie zaszkodzi (pod warunkiem, że masz wolne wtyczki zailania MOLEX - pewnie masz), wydatek nieduży, wyeliminujesz możliwą przyczynę, W miernik tez możesz się zaopatrzyć, w miarę przyzwoity do tego celu to za 20-30 zł kupisz a często może się przydać. To są zakupy na lata.

PS. Sprawdź jeszcze to co wcześniej napisał technik_elektro ,

Dodane 04.10.2009 (N) 13:18

technik_elektro , Po co się tak unosisz? Nikt bzdur nie pisze.

sugerujesz, że szef 450 nie pociągnie 2 urządzeń sata podpiętej do jednej gałęzi ?? bez przesady…

Tak, właśnie tak sugeruję, ze dwa urządzenia mogą powodować tak duży spadek napięcia, że CD/DVD głupieje. Na pozostałych gałęziach napięcie może być w normie, natomiast na tym jednym przewodzie (jeśli jest do tego dość długi) napięcie może spadać poniżej dopuszczalnego.

Sprawdziłem, płytka się elegancko kręci i bootowalny windows się wczytał.

Jutro idę zakupić przejściówkę. Dzięki wielkie panowie :slight_smile:

to teraz podepnij dysk twardy i sprawdź czy będzie właściwy rozruch z płyty…

Nie rozumiem. Jak podepnę dysk twardy i napęd to płytka się kręci ale jej nie odtworzę. Komputer się ścina i muszę robić restart… Czy o to chodzi?

spróbuj uruchomić instalację windowsa z płyty przy podłączonym dysku twardym…

Płytka się kręci i uruchamia się instalacja Windowsa.

to teraz odpal windowsa np w trybie awaryjnym i zobacz jak wygląda sytuacja… przepnij napęd do innego złącza sata…

W trybie awaryjnym ze zmienionym złączem sata płytka się nie kręci…

spróbuj jednak zaopatrzyć się w przejściówkę zasilanie sata na molex być może poprzednik ma rację i sprawa dotyczy zbyt niskiego napięcia podawanego napędowi…