Otóż, napęd po odpaleniu w nim płytki zawiesza komputer w taki sposób, że możliwe jest tylko jego całkowite wyłączenie “na twardo” i uruchomienie ponownie. Kiedy napęd jest wyłączony, wszystko działa, jak należy i komputer się tak nie wiesza. Jakby kto pytał - wiesza się w różnych momentach, kopiowanie z płyty na dysk, instalacja programów czy gier. Dodam, że problem nie występuje w trybie awaryjnym.
Miałem wcześniej taki problem, zrobiłem, co tutaj napisali i, no cóż, zaczęło się to.
To bardzo ważna informacja. Więc jeżeli w awaryjnym jest ok ,to znaczy że problem może powodować jakiś sterownik ładowany podczas trybu normalnego , podejrzanym może być np sptd.sys , instalowany podczas instalacji programu do emulacji napędu ,jeżeli posiadasz takie rozwiązanie , odinstaluj je a następnie pobierz Autoruns > zakładka Drivers odznacz sptd.sys > restart do normalnego. Jeżeli dalej lipa to odinstaluj SPTDInst z opcji Uninstall (jeśli będzie zszarzałe, to OK). i wrzuć screenshot zakładki drivers z Autoruns. Błąd może również powodować sterownik StarForce .
Teraz za to doszedłem do takiego komunikatu w Menedżerze urządzeń:
System Windows nie może uruchomić tego urządzenia sprzętowego, ponieważ jego informacje o konfiguracji (w rejestrze) są niekompletne lub uszkodzone. (Kod 19)
Kliknij przycisk Wyszukaj rozwiązania, aby wysłać dane o tym urządzeniu do firmy Microsoft i sprawdzić, czy jest dostępne rozwiązanie.
Co z tym zrobić?
EDIT1:
Dobra, poradziłem sobie. Deinstalacja sterownika urządzenia, skasowanie jednego klucza rejestru, który niedawno stworzyłem (ten UpperFilters), restart komputera i jak na razie działa. Zaraz coś spróbuję odpalić z płytki i sprawdzimy, czy faktycznie jest okej :-).
Spróbuj naprawić to automatem http://support.microsoft.com/fixit/ Najpopularniejsze rozwiązania> “Stacja dysków CD lub DVD nie może odczytać lub zapisać nośnika”
Chodzi o CD-ROM ? Odinstaluj sterownik/urządzenie z poziomu menedżera urządzeń > Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu/RESTART systemu > nastąpi ponowna instalacja.
Zrobiłem wszystko, zobaczymy, jak będzie działało. Bo nie ma reguły, kiedy się to zawiesi, może pochodzić z płytką jakiś czas, a może od razu się zawiesić. Zaraz się sprawdzi.
Testuj ,testuj ,w ogóle problem był od dawna czy może wystąpił nagle ? Może po jakiejś instalacji/aktualizacji. Następnie można też sprawdzić zaznaczenie/odznaczenie DMA w zaawansowanych dla kanału Ide pod którym jest CD-ROM(MENEDŻER URZĄDZEŃ)…
Problem pojawił się jakiś czas temu, ale na początku nie było to tak częste. Później zaczęły się schody, co raz częściej, nawet 6-7 razy dziennie się zamrażało wszystko. Po wyłączeniu napędu problem jak ręką odjął.
Sprawdzałem datami instalacje programów, ale nic nie było, co mogłoby ważyć o napęd, próbowałem już deinstalację programów blisko daty, kiedy się to rozpoczęło.
A tego DMA nie mogę znaleźć, kiedyś wiem, że to widziałem. A teraz nie widzę tego nigdzie.
Menedżer urządzeń > Kontrolery IDE/ATA/ATAPI i prawy na kanał IDE > Właściwości > Ustawienia zaawansowane > pod Typ urządzenia powinno być coś w stylu CD-ROM = to będzie właściwy kanał ,a na dole opcje DMA.
Włączyłem DMA i jak na razie gra wszystko. Wcześniej nie potrafił za długo wytrzymać na włączonym napędzie, wieszał się. Teraz na razie wszystko działa, Daemon odinstalowany, użyłem CCleanera do wyczyszczenia resztek i działa.