Napęd zawiesza system

Witam.

Mam taki problem.

Otóż, napęd po odpaleniu w nim płytki zawiesza komputer w taki sposób, że możliwe jest tylko jego całkowite wyłączenie “na twardo” i uruchomienie ponownie. Kiedy napęd jest wyłączony, wszystko działa, jak należy i komputer się tak nie wiesza. Jakby kto pytał - wiesza się w różnych momentach, kopiowanie z płyty na dysk, instalacja programów czy gier. Dodam, że problem nie występuje w trybie awaryjnym.

Miałem wcześniej taki problem, zrobiłem, co tutaj napisali i, no cóż, zaczęło się to.

Ktoś ma jakieś rady?

Podgląd zdarzeń > Dziennik systemu > System > filtruj > zaznacz Atapi i CDRom podaj (jak są) identyfikatory zdarzeń.

Widziałem tylko:

Ostrzeżenia - kod 51

Błędy - kod 7

Oba przy cdrom, nic nie ma przy atapi.

To bardzo ważna informacja. Więc jeżeli w awaryjnym jest ok ,to znaczy że problem może powodować jakiś sterownik ładowany podczas trybu normalnego , podejrzanym może być np sptd.sys , instalowany podczas instalacji programu do emulacji napędu ,jeżeli posiadasz takie rozwiązanie , odinstaluj je a następnie pobierz Autoruns > zakładka Drivers odznacz sptd.sys > restart do normalnego. Jeżeli dalej lipa to odinstaluj SPTDInst z opcji Uninstall (jeśli będzie zszarzałe, to OK). i wrzuć screenshot zakładki drivers z Autoruns. Błąd może również powodować sterownik StarForce .

Teraz za to doszedłem do takiego komunikatu w Menedżerze urządzeń:

System Windows nie może uruchomić tego urządzenia sprzętowego, ponieważ jego informacje o konfiguracji (w rejestrze) są niekompletne lub uszkodzone. (Kod 19)


Kliknij przycisk Wyszukaj rozwiązania, aby wysłać dane o tym urządzeniu do firmy Microsoft i sprawdzić, czy jest dostępne rozwiązanie.

Co z tym zrobić? :smiley:

EDIT1:

Dobra, poradziłem sobie. Deinstalacja sterownika urządzenia, skasowanie jednego klucza rejestru, który niedawno stworzyłem (ten UpperFilters), restart komputera i jak na razie działa. Zaraz coś spróbuję odpalić z płytki i sprawdzimy, czy faktycznie jest okej :-).

@Down - już na to sam wpadłem :stuck_out_tongue:

  1. Spróbuj naprawić to automatem http://support.microsoft.com/fixit/ Najpopularniejsze rozwiązania> “Stacja dysków CD lub DVD nie może odczytać lub zapisać nośnika”

  2. Chodzi o CD-ROM ? Odinstaluj sterownik/urządzenie z poziomu menedżera urządzeń > Skanuj w poszukiwaniu zmian sprzętu/RESTART systemu > nastąpi ponowna instalacja.

Dalej się wiesza… Cholercia.

Próbowałeś to o czym pisze w drugim poście ?

Automat też nie działa. Dalej zawiesza z włączonym napędem, przy wyłączonym jest w porządku. :frowning:

A opcja z Autoruns i sptd ? - oczywiście jak masz wirtualne napędy.

Użyłem Autoruns i wyłączyłem STPD. Ale dalej nic.

Odinstaluj Demona/Alcohola> potem użyj programu SPTDInst > restart > próba.Wrzuć screen z Drivers.

Dodane czwartek, 28 kwi 2011, 13:52

sorki za edycje > po odinstalowaniu użyj CCleaner > rejestr i system.

Zrobiłem wszystko, zobaczymy, jak będzie działało. Bo nie ma reguły, kiedy się to zawiesi, może pochodzić z płytką jakiś czas, a może od razu się zawiesić. Zaraz się sprawdzi.

Testuj ,testuj ,w ogóle problem był od dawna czy może wystąpił nagle ? Może po jakiejś instalacji/aktualizacji. Następnie można też sprawdzić zaznaczenie/odznaczenie DMA w zaawansowanych dla kanału Ide pod którym jest CD-ROM(MENEDŻER URZĄDZEŃ)…

Problem pojawił się jakiś czas temu, ale na początku nie było to tak częste. Później zaczęły się schody, co raz częściej, nawet 6-7 razy dziennie się zamrażało wszystko. Po wyłączeniu napędu problem jak ręką odjął.

Sprawdzałem datami instalacje programów, ale nic nie było, co mogłoby ważyć o napęd, próbowałem już deinstalację programów blisko daty, kiedy się to rozpoczęło.

A tego DMA nie mogę znaleźć, kiedyś wiem, że to widziałem. A teraz nie widzę tego nigdzie.

Dla pewności :

Menedżer urządzeń > Kontrolery IDE/ATA/ATAPI i prawy na kanał IDE > Właściwości > Ustawienia zaawansowane > pod Typ urządzenia powinno być coś w stylu CD-ROM = to będzie właściwy kanał ,a na dole opcje DMA.

Dobra, znalazłem.

Tryb DMA włączony teraz mam, miałem wyłączony. Sprawdzimy :slight_smile:

Jak dalej to samo na włączonym to zrestartuj system .

Włączyłem DMA i jak na razie gra wszystko. Wcześniej nie potrafił za długo wytrzymać na włączonym napędzie, wieszał się. Teraz na razie wszystko działa, Daemon odinstalowany, użyłem CCleanera do wyczyszczenia resztek i działa.

No i jak tam ? Wszystko ok ? Jak tak to spróbuj zainstalować Demona > sprawdź czy tryb DMA się nie przestawił > test.