Naprawdę chciałem ten Windows, nie dałem rady

Mało kto chce wydawać na ten element np. 500-600zł, na wydajność nie wpływa.

Dokładnie. A że się ugina pod naciskiem? No i co z tego skoro i tak na przykład stoi pod biurkiem i nawet jej nie widać. Jak ktoś składa komputer i szuka oszczędności to właśnie najłatwiej znaleźć je na obudowie. Bo nie ma to wpływu na wydajność ani na parametry pracy (oczywiście o ile nie wybierzemy naprawdę jakiegoś nieprzemyślanego modelu który jest piekarnikiem).

Ale dobre chłodzenie już tak a tego w taniej budzie raczej nie znajdziesz.

W umiarkowanym zakresie, już dużo tanich obudów ma konstrukcję typu mesh.

Trzeba dobrze wybierać.
Córce złożyłem kompa w Fractal Design Focus G.
Są tańsze ale mało która daje takie możliwości chłodzenia.

Pokaż taką do stówy czy nawet dwóch.
Do stówy to puszka po ananasie a do dwóch szklany piekarnik jak np [

iBOX Passion V4

](https://www.x-kom.pl/p/431284-obudowa-do-komputera-ibox-passion-v4.html)

signum sg1
ventum vt2
Cooler Master N200
Chieftec CQ-01B-U3-OP Mesh

pewnie jeszcze mnóstwo innych, modele silentium pc są na ogół z najgorszej blachy.

I właśnie o tą blachę się rozchodzi, giętkie, potrafią rezonować od wentylatora.

Co do tego Chiefteca nie mam pomysłu jak zorganizować w tym chłodzenie…
Zaprawdę dziwna buda, zwłaszcza otwory w panelu bocznym mi tam nie pasują.

Boczne otwory są szalenie efektywne w odprowadzaniu ciepła od GPU, ale rzadko już używane, no i nie jest to standardowy model przepływu powietrza z frontu na tył.

Tego typu obudowa link się nie ugina, można sobie siedzieć na niej. Używane w doskonałym stanie można kupić w bardzo rozsądnych cenach. link

Ale nowa niewiele tańsza od fractala, a zdecydowanie mniej funkcjonalna.

Miałem Dragona DX-01 z pełnym bocznym panelem, fajna ale wielka jak stodoła no chłodzenie dwoma 80mm wentylatorami na przodzie i dwoma na tyle nie było zbyt wydajne ani ciche.
Jakiś tam ruch powietrza w środku dawało ale zdecydowanie za słaby.

Wsadź tam wentylatory aby pobierały powietrze na GPU i powiedz że te maleństwa z tyłu odprowadzą to.
Poleci przodem a mesh będzie filtrował żeby kurz został w środku.

Te obudowy są na rynku od co najmniej kilkunastu lat i niejednokrotnie wkładałem w takie wiele pokoleń komputerów, mam takie w których na początku gościły pierwsze Core Dwa Duo a dzisiaj są najnowsze Ryzeny. Sam mam podobną domu i sprawuje się o wiele lepiej niż teoretycznie lepiej funkcjonalne modele, a naprawdę tego miałem masy. Prostota, solidność i skromny wygląd.

U mnie różnica wynosiła jakieś 10C.

Bez nawiewu wentylatora 120mm na okolice gniazda PCIE karta miała do 85C przy długim ciągłym obciążeniu, z nawiewem jakieś 74C.

Dobrze wiecie, ze nowoczesne procesory są już zimne i nie wymagają cudów.
To nie pentium D Z TDP 130W i temperaturą 80 na start.
Posadziłem wiatrak Arctica na procesor i w idle nie dochodzi do 30. Wiatrak z tyłu, wiatrak z przodu.
W stresie dobija do 70, po godzinie w OCCT .
Ale producenci obudów kombinują. Szybki, bajery. Kosmiczne przody.

Patrz, Dell 7010MT, chłodzenie fabryczne, i7 3770 i GTX1660s, ani proc ani grafika w stresie nie przekracza 70.

No i dlatego jak pisałem wcześniej, wrócę do Dell-a. Solidniejsze to niż Lenovo.

1 polubienie

Bo widzisz producent stosuje taki myk, że TDP nie oznacza już maksymalnej mocy jaką należy odprowadzić z układu, ale moc przy standardowym taktowaniu :wink:

Ryzen którego używam obecnie ma chyba 105W katalogowo, w praktyce potrafi 130-150W pociągnąć.

Poza tym pisałem o karcie.

Najnowszych modeli thinkcentre nie miałem w rękach, ale jakieś starsze sztuki miałem, blacha faktycznie bardziej licha, ale trudno je nazwać awaryjnymi.

Blacha na zewnątrz to jeszcze, Bo teoretycznie można to położyć w poziomie i na tym postawić monitor.
Ale w środku tragedia. Może tak ma być oszczędzanie, green world itd.

@jajecpl Ja już Twojego sprzętu nie śledzę, bo i tak zdążysz go wymienić, zanim odpiszę na posta :wink:

Co do obudów, teraz już bym nie brał żadnej bez filtra przeciwkurzowego. Spora oszczędność czasu przy czyszczeniu. Tak samo nie biorę takich z wentylatorami mniejszymi niż 14 cm - cisza jest cenna.

A ja wolę po prostu od czasu do czasu odkurzyć, bo filtr tak naprawdę i tak nie zatrzymuje zbyt wiele kurzu i na dodatek sam wymaga czyszczenia.