NAS z Allegro

Warto takie coś kupić? Jak to działa bo nie mogę znaleść nic w Google, ani instrukcji, ani niczego co by o tym pisało? Jak to się konfiguruje?

https://allegro.pl/oferta/dysk-sieciowy-rj45-nas-po-lan-do-routera-1000-mbit-9728256487

Za te pieniądze kupisz Synology:

Nie warto, bierz synology lub qnap (chociaż moim zdaniem synology lepsze)

Bez problemu działa na Windowsie 10 i macOS bo pisze, ze obsługuje system plików tylko ext4 linuxowym?

Nie ma takiego NAS-a dla najmniej wymagających? :slight_smile: Lub dysku zewnetrznego z możliwością podpięcia pod LAN gigabitowy?

Ależ jest.

Nazywa się openmediavault i możesz zainstalować go na wszystkim co posiada gniazdo sieciowe i procesor x86-64.

Innymi słowy kupujesz terminal thin-client używany za 100zł (model z obsługą dysków 2,5"), instalujesz OMV i używasz. A jak się nie chce, to kupujesz gotowca qnap/synology za 700+ zł/szt.

Sadaj przecież on jest zielony jak marchewka. Jak zobaczy co trzeba skonfigurować w twojej propozycji to się załamie zupełnie.

NAS to tylko kieszeń na dysk, dysk kupujesz osobno. EXT4 niech cię nie martwi, wewnętrzny system plików jest ci zupełnie obojętny i tak łączysz się za pomocą windowsowego udostępniania plików (SMB). Dysk NAS konfigurujesz za pomocą przeglądarki. Co masz wpisać by połączyć się pierwszy raz jest w instrukcji i zależy od producenta.

Chodzi ci po głowie jeszcze jedna koncepcja, masz dysk zapełniony filmami i chcesz go wsadzić do NAS by oglądać w domu swoją kolekcję. Zapamiętaj, dysk wsadzony do środka NAS jest formatowany i masz nowy czysty dysk. Jak chcesz zachować filmy to dysk z kolekcją podłączasz pod wejście USB.

Hmm,… O ile dobrze rozumiem pytanie, to tak, będzie działał z Windows :slight_smile:

Ja mam synology w raid shr z formatowaniem ext4. Bez problemu działa z Windowsem, Maciem i w przeglądarce. Możesz bez problemu skonfigurować do automatycznej synchronizacji oraz podłączyć jako dysk sieciowy.

Co do tego, jak działa NAS (dysk sieciowy):

Tylko ja póki co nie mam filmów czy nie wiem jakich ważnych danych, żeby mi był potrzebny NAS tak zaawansowany. Bardziej mi chodziło o dostęp do plików takich poręcznych z każdego urządzenia typu komputer, laptop, smartfon.

Co sądzicie o tym?

go to #2

Do tego dysk wyjdzie drożej niż ten WD.

O całe 25 zł :wink:

Nie lepiej z 7200RPM?

Może zainwestować w SSD?

To nie ma żadnego sensu. Poza tym, za rok skończy się miejsce, i tak wymienisz na większy…

No nie wiem, ja na razie nie mam czym zapełnić pendrive-a 128GB :stuck_out_tongue:

De facto WD dedyuje serię RED dla Nasów chociaż nie widzę przeciwwskazań do wersji PURPLE.

Dla Nasów 1TB to mało, mniej nie ma sensu. Ja bym powiedział, że co najmniej 2TB powinien mieć.

A to dla komputera stacjonarnego czy laptopa ten NAS? Czy masz więcej niż jeden komputer w sieci? Czy twój router ma port usb? Czy jesteś pewien, że potrzebujesz NASa?

Kolega chce pogadać :wink:

Router od INEA ma dwa niebieskie USB

tilgin HG2381

Działają jak USB 2.0 i zero opcji konfiguracyjnych do USB, wykrywa dysk i jako Gość udostępnia. Obraz ISO 6GB kopiował 8 godzin z Mac mini po kablu.

W domu mój komputer i laptop rodziców 99% życia. Dlatego rozważałem ten dysk WD z Wi-Fi, który musi mieć prąd i ma zasilanie z gniazdka, po podłączeniu do wi-fi chyba przez wi-fi można wejść na tą stronę jakaś z ustawieniami jego.

Strona routera i co się pojawia po zalogowaniu na stronkę. W tools i nigdzie nie ma opcji żadnych dla USB, a jak podłączyłem pendrive to się pojawiał na liście, gdy na niego kliknąłem to wyskakiwała strona z jakimś dodatkowym, hasłem, ale ani domyśl;ne, ani moje nie działa.

INEA twierdzi, ze to usb jest bo jest.