Nic nie działa na win 7 po downgrade z win 10

Nie znam się na telefonach :grinning: ale to co napisałem musisz wykonać na sprawnym systemie z internetem, lub na innym, sprawnym komputerze.

ale żeby tylko np pendrive działał z poziomu systemu bo mam 3.0 A trzeba mieć 2.0 żeby dzialalo

Widzę, że jeszcze walczysz z tym tematem. Internetu bez sterowników na Viście nie uruchomisz. Musisz zainstalować system, który sam zainstaluje sterowniki LAN, WiFi i USB. Prawdopodobnie Win10 to zrobi.
Moim zdaniem pozostaje Ci skorzystanie z czyjegoś komputera po to, aby pobrać na niego narzędzie:
https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=691209
I na tym komputerze wykonać na pendrajwa instalkę Windows’a 10, 64-bitowego.
Potem na Twoim laptopie uruchomić tzw. “czystą” instalację tego Win10 spod bootowania..
Mimo, że w laptopie są gniazda USB 3.0, to pendrajw w czasie instalowania systemu musi zadziałać.

Tak, a jeszcze takie pytanko?, co mogę zrobić po rozkręcenie laptopa, napewno serwis chłodzenia co dalej mogę sprawdzić;p?

Oczyszczenie chłodzenia, wymiana pasty termoprzewodzącej. Wentylator dobrze jest kompletnie otworzyć i oczyścić, nie tylko dmuchać. Rzecz jasna, wszystko musi być czyste i dobrze połączone, wkręty zawiasów pokrywy dociągnięte. To wszystko - chyba, że coś wyniknie w czasie roboty?