Nie da się zrobić partycji dysku C

:frowning: witam zakupiłem lapka Toshiba i system automatycznie mi zrobił 1 partycje.Wiec wszedłem w menedżera zadań zarządzaj dyskami i zmniejsz wolumin -i tu problem z 465GB moglem zmniejszyć tylko o polowe wiec na dysku systemowym C pozostało wciąż 227GB.Proszę pomóżcie co mam zrobić -bo przecież mi na dysku C wystarczy tylko ok 55 GB.

Windows-owymi narzędziami nic nie zrobisz. Zalecał bym ponowne stawianie OS-u. 55GB ? trochę dużo mi wystarcza 35GB z czego wolne to 19GB i to z Windows 7 x64 SP1.

RMK_99 , jak to nic nie zrobi ? ,jakieś nie świeże newsy podajesz i ośmieszasz się… Trzeba z defragmentować dysk dobrym programem np Perfect Disk ,jeżeli pliczki są rozsiane i nie ma ciągłego wolnego miejsca które chcesz wydzielić ,to wtedy jest to właśnie nie możliwe.Tu masz też mały poradnik http://www.porady.org/zmiana-rozmiaru-p … -vista-xp/ (32bit)

Witam, miałem ten sam problem, hp pavilion ale do rzeczy, da się to zrobić wbudowanym narzędziem systemowym, robi tylko połowę bo masz włączone przywracanie systemu więc trzeba wyłączyć przywracanie systemy oraz hibernacje, a następnie defragmentować dysk, i wtedy będziesz mógł podzielić partycje tak jak będziesz chciał. Nie polecam używać innych narzędzi do podziału dysku gdyż ja to robiłem i kosztowało mnie to przywracaniem systemu z recovery.

Jeśli instalowałeś system całkiem niedawno i na dysk jeszcze nie kopiowałeś żadnych plików (dokumenty, zdjęcia itp.), możesz do tego użyć GParted LiveCD - zaoszczędzisz na czasie (zbędna defragmentacja, wyłączanie hibernacji itp. W nowym systemie pliki nie powinny być mocno pofragmentowane o ile w ogóle są), sam zmniejszałem kilka razy, na różnych laptopach partycję z preinstalowanym systemem przy pomocy GParted i nie miałem nigdy problemów takich jak Martin1984r , który widocznie używa narzędzi do operacji na dyskach niezbyt umiejętnie albo w pośpiechu :slight_smile: Jeśli jednak na dysk kopiowałeś jakieś pliki, wtedy wykonaj dla pewności defragmentację.

W przypadku zmniejszania partycji GPartedem, system po uruchomieniu przeskanuje sobie chwilę dysk, poukłada po swojemu i automatycznie się zrestartuje, po tym zabiegu system powinien uruchomić się już normalnie i być gotowy do pracy :slight_smile:

Pozdrawiam!

roobal , W Windowsowym systemie plików ,wystarczy że plik zostanie zmodyfikowany ,zmieniony ,nadpisany itp i już ulega fragmentacji :frowning:

To, to ja wiem, niestety wychwalany przez wielu Ntfs nie jest idealnym systemem plików, zresztą FATy też lepsze nie są jak się niektórym wydaje, większość uniksowych systemów plików nie wie co to jest fragmentacja, bo jest tak mała, że prawie nie istnieje :slight_smile: Jeśli jednak system jest świeżo po instalacji nie powinno być problemu z fragmentacją, zmieniałem rozmiar na ok. 8 laptopach w tym na jednym, gdzie system był użytkowany od ok. 4 miesięcy i problemów nie było po zmniejszeniu partycji :slight_smile: Zresztą GParted, jeśli zachodzi taka potrzeba, też najpierw sprawdza, przelicza i robi porządek na partycji przed jej zmniejszeniem. Ale jak pisałem, jeśli system jest użytkowany od jakiegoś czasu i kopiowane były na niego jakieś dane, to w tym wypadku dla pewności i bezpieczeństwa lepiej zrobić fragmentację :slight_smile:

Pozdrawiam!

jocer5 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku Edytuj.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

A czy ten program GParted jest bezpieczny - nie zniszczy mi dysku bądz narobi problemów ?

Sam program dysku nie zniszczy, jeśli masz na myśli, np. jego spalenie. Chyba że masz na myśli usunięcie partycji? Jeśli tak, to tylko i wyłącznie z nieumiejętnego używania programu, jeśli będziesz robił wszystko ostrożnie, czytał komunikaty oraz ostrzeżenia jakie wyświetla program, to problemów nie będzie, jeśli będziesz robił wszystko w pośpiechu i na łapu capu, to winić będziesz mógł tylko siebie w razie jakiegoś niepowodzenia :slight_smile:

Po zmniejszeniu partycji, jak uruchomisz system Windows, to poczekaj cierpliwie, aż system przy pierwszym uruchomieniu przeskanuje sobie system plików i poukłada wszystko, powinno to zająć nie dłużej niż 5 minut, potem system powinien uruchomić się normalnie. Jeśli zrestartujesz komputer lub zabraknie Ci prądu w trakcie zmniejszania partycji oraz jej skanowania przez system Windows, to może się to źle skończyć dla systemu, dlatego musisz być pewny, że prądu Ci nie zabraknie (najlepiej naładuj do pełna baterię, a laptop na ten czas niech będzie podłączony do prądu, żeby bateria się nie wyłądowała podczas operacji na dysku, a sama bateria będzie zabezpieczeniem, gdyby Ci na przykład korki wysiadły - bateria wiele nie ucierpi na tym, więc na ten czas można spokojnie podłączyć laptopa do prądu na baterii).

Pamiętaj jeszcze tylko, aby nie usunąć partycji przywracania systemu (recovery), w GParted będzie to na 99,99% partycja oznaczona jako /dev/sda1 i prawdopodobnie będzie miała etykietę DATA lub nazwa producenta laptopa. To jest partycja ukryta niewidoczna tylko dla systemów Windows.

Pozdrawiam!

trochę się obawiam bo jestem nie za mocny w dziedzinie komputerów.Czy to jest dość prosty program i po polsku?

Dodane 29.10.2010 (Pt) 19:39

aha a ile mi na win 7 wystarczy pozostawić miejsca dla systemu ,na innym forum mi poradzili min 50 GB abym zostawił

Prosty tak, jedynie oznaczenia partycji są inne niż w Windows ale to nie stanowi problemu, chodzi o to, żebyś przez przypadek nie usunął jakiejś partycji i sam program na pewno wyświetli jakieś ostrzeżenia oraz pytania o potwierdzenie danych czynności, dlatego należy je czytać z uwagą, zamiast wciskać przycisk OK lub Akceptuj, a jeśli nie masz pewności, to zawsze możesz wszystko anulować i zapytać tutaj na forum. Lepiej zapytać nas, niż popełnić błąd i potem płakać :slight_smile:

Niestety GParted LiveCD jest po angielsku, na szczęście tylko w GParted LiveCD jest po angielsku. Jak chcesz wszystko po polsku, to pobierz sobie Parted Magic, tam można wybrać język polski. Parted Magic pobierzesz sobie z Vortalu http://www.dobreprogramy.pl/Parted-Magi … 18724.html

Musisz sobie to nagrać na płytę i uruchomić z płyty, na pulpicie znajdziesz program o nazwie GParted, który Ciebie interesuje w tym przypadku :slight_smile:

Pozdrawiam!

robal -boje się trochę tym programem ja niestety nie umiem nic angielskiego a jakiś inny program ?A tym sposobem co napisał martin 1984 ?

Dlatego pisałem, że jeśli wolisz po polsku, to zamiast GParted LiveCD pobierz sobie Parted Magic, tam jest wszystko po polsku. Może uruchomić program, jak nie będziesz pewny, to wyłączysz i zapytasz tutaj o to czego nie będziesz wiedział.

No też możesz, tylko to będzie bardziej czasochłonne :slight_smile: Jeśli jednak wolisz sposób martina, no to nie ma co czasu marnować :slight_smile:

Ja na laptopie z Vistą też przydzieliłem na początku 30GB, powiększyłem do 35GB ale Vista po każdej aktualizacji tyje i zajmuje kolejne gigabajty, postanowiłem przydzielić na C właśnie 50GB, jak wrócę do domu i będę miał więcej czasu, to będę się starał odchudzić partycję C, bo mnie trochę dziwi, że Vista potrzebuje aż 50GB powierzchni, gdy Linuksowi starcza maksymalnie 10GB i rzadko kiedy przekracza tę ilość miejsca :slight_smile: Z tego co zauważyłem, Windows 7 aż tak szybko nie tyje ale jakby nie patrzeć dla Windows 7 pojawiło się mniej łatek niż na Vistę, nie wspominając o Service Packach, które swoje też zajmują :slight_smile:

Pozdrawiam!

Witam ponownie .Ktoś wrzucił temat na forum że partycja jest daremna bo jak wywali system to po instalowaniu systemu od nowa,dysk będzie w stanie takim jak po kupnie nowego-czyli będzie czysty i w jednej partycji-czy to prawda ???

Tak jest to w większości prawda ale zależy to od dwóch rzeczy: 1. Z jakiego nośnika przywracany jest system; 2. Od producenta komputera.

Ad. 1. W większości przypadków przywracanie do stanu fabrycznego, tj. usuwanie partycji i danych z dysku do stanu jaki był przed zakupem komputera, czyli usuwanie partycji i wszystkiego na dysku, występuje, gdy przywracasz system z ukrytej partycji. Gdy przywracasz system z płyt Recovery DVD, powinieneś mieć możliwość formatowania tylko i wyłącznie partycji, na której jest Windows (partycja C) bez ruszania pozostałych partycji.

Ad.2. Niektórzy producenci umożliwiają przywracanie systemu z ukrytej partycji bez naruszania partycji i usuwania danych, tj. można sformatować tylko partycję C bez usuwania pozostałych partycji i wszystkiego co tam jest.

Dla pewności sprawdź w instrukcji obsługi laptopa, tam na pewno wszystko jest wyjaśnione, jak przywracać system, jak nagrać płyty Recovery DVD, jeśli takich płyt nie dostałeś z laptopem.

Ostatnio robiłem właśnie laptop Toshiba (to właśnie ten laptop, na którym zmniejszałem partycję GPartedem po 4 miesiącach od zainstalowania systemu Windows 7) i producent nie dostarcza płyt z systemem, za to dostarcza program o nazwie Toshiba OneKey Recovery. Programem tym nagrasz system Windows 7 na płyty DVD, oprócz tego możesz robić tym programem również kopię zapasową aktualnego stanu systemu.

Pozdrawiam!

a czy ktoś wie gdzie jest zamykanie przywracanie systemu

Co masz na myśli?

Pozdrawiam!

systemu więc trzeba wyłączyć przywracanie systemy oraz hibernacje, a następnie defragmentować dysk, i wtedy będziesz mógł podzielić partycje tak jak będziesz chciał

chodzi o wypowiedz martina

Aha o to chodzi, to pewnie chodzi o punkt przywracania, akurat nie mam pod ręką Windowsa (na co dzień korzystam z Linuksa), a nie pamiętam zbytnio gdzie dokładnie się to wyłącza, musisz czekać na kolegów, żeby Ci powiedzieli jak to wyłączyć :slight_smile:

Pozdrawiam!