Nie działa WiFi - karta sieciowa nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP

Witam,

Mam problem z połączeniem WiFi na jednym laptopie. Na pewno nie wiąże się z routerem, bo dokładnie ten sam problem pojawiał się jeszcze w Niemczech. Teraz, po powrocie do Polski jest dokładnie ten sam problem.

W prawym dolnym rogu jest żółty wykrzyknik z informacją “Sieć niezidentyfikowana. Brak dostępu do internetu”, lecz po kliknięciu w ten przycisk WiFi jest włączone i połączenie wybrane, jednak z informacją “Ograniczony dostęp”. Z kolei narzędzie rozwiązywania problemów sieci pokazuje komunikat: Karta sieciowa Wi-Fi nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP.

Dodam, że ten problem pojawił się zupełnie nagle, a wszystkie inne urządzenia w sieci działają prawidłowo. Choć może mieć to jakiś związek z aktualizacjami, bo mój tata (to jego laptop) zauważył, że kilka razy zadziałała mu opcja Przywracania systemu do momentu sprzed jakichś aktualizacji i WiFi potrafiło przez kilka dni działać, ale później nagle znów pojawiał się ten sam błąd.

Próbowałem dosłownie wszystkiego. M.in. wpisywania w cmd wszystkich poleceń zaczynających się od ipconfig i netsh, czy reinstalację sterowników. Ze sterownikiem miałem taki problem, że po kliknięciu w kartę sieciową w menedżerze urządzeń i później Odinstaluj, po restarcie komputera ona sama automatycznie instalowała się z tym sterownikiem. W końcu jednak odinstalowałem, a zaraz potem zainstalowałem nowy sterownik (pobrany z innego komputera z sieci) i po restarcie komputera pokazuje się w końcu ten nowo zainstalowany. Ale problem dalej istnieje.

W załącznikach wynik z komendy ipconfig /all wpisanej w cmd.

2

W BIOSie masz wyłączony TCPIP.

Możesz też, ręcznie wklepać adresacje i będzie działać.

To akurat gdzieś tam wyczytałem żeby zrobić (ale nie pomogło), dlatego mam to NetBIOS over Tcpop - Disabled.

Ale zrobiłem to w Zaawansowanych ustawieniach TCP/IP (nie wchodziłem do BIOSa). Tutaj jest pole “Ustawienie systemu NetBIOS”. Zmieniłem teraz z Wyłącz na Domyślne, ale niczego to nie poprawiło.

A jakie powinienem wpisać adresy ręcznie, skąd je odczytać?

Podaj OS. Czy laptop jest teraz podłączony do tego wifi? Czy widzi sieć wifi?

Jak się wyłącza w BIOSie TCPIP?

1 polubienie

Windows 8.1
Tak, jest podłączony, widzi sieć, ale przy połączeniu pojawia się komunikat Ograniczona.

A jakbyś w BIOSie to zrobił?

Możesz na innym urządzeniu sprawdzić np. inny laptop, smartphon

Przykład na bazie Windows 7:
Centrum sieci i udostępniania > wyświetlasz aktualne połączenie np. połączenie sieci bezprzewodowej > otwiera się zakładka ogólne > klikasz szczegóły i masz adresację > po sprawdzeniu adresacji zamykasz okno i klikasz > właściwości > protokół internetowy w wersji 4 i właściwości > klikasz na > użyj następującego adresu IP

Dałeś na wypadek ‘zapomnij sieć’? Spróbuj jeszcze raz wpisać hasło do sieci. Mówisz, że to jest jedno urządzenie w sieci mające takie problemy? Masz dostęp do urządzenia wifi (AP/routera)?

Tak, to samo dzieje się po zapomnieniu sieci, ponownym jej wykryciu i wpisaniu hasła.

Tak, to jedyne urządzenie w sieci z takim problemem (ba, ten sam problem pojawiał się nawet w innej sieci w Niemczech). Mam dostęp do routera jakby coś.

Po wpisaniu ręcznie adresacji, nic się nie zmieniło.

Fascynująca liczba kart/urządzeń (darmozjadów - Pomoc IP) !
Mnie tam wystarczy tyle (dla WI-FI) :

No właśnie, mnie w zupełności wystarcza jedna. Ale Twój post w ogóle mi nie pomaga, bo nie podpowiedziałeś jak mógłbym usunąć zbędne połączenia (Połączenie lokalne* 24, Połączenie lokalne* 25). Te połączenia dodały mi się po instalacji jakiegoś sterownika (później przywróciłem do starego, ale połączenia zostały… a to prawidłowe połączenie nazywa się teraz Wi-Fi 3). Dziwne.

Przy adresacji wpisałeś inną końcówkę IP?
DNS też wpisałeś?

Po LANie działa Ci NET ewentualnie po USB?

Hmm, nie wpisałem innej końcówki. Chodzi o inną końcówkę w polu Adres IP? Wpisałem tak:

Adres IP: 192.168.1.4 (zmieniłem teraz z “3” na “4”, jeśli to miałeś na myśli - podejrzewam, że robię tu błąd, czy w ogóle powinienem tu wpisywać IPv4 Address?)
Maska podsieci: 255.255.255.0 (wpisała się automatycznie)
Brama domyślna: 192.168.1.254

Preferowany adres DNS: 8.8.8.8
Alternatywny adres DNS: 8.8.4.4

Wszystkie te dane (poza adresami DNS) wziąłem z polecenia ipconfig /all z innego laptopa podłączonego do tej samej sieci (na której wifi działa). A dokładnie wyglądają one tak:

Co prawda w DNS Servers jest tam coś innego, ale z jakiegoś innego miejsca dokopałem się na tamtym laptopie do tych 8.8.8.8. itp

Wyłączyć usługę Pomoc IP i w Menedżerze Urządzeń : Widok-Pokaż ukryte urządzenia wysłać to całe towarzystwo do … “diabła” !
Wcześniej dobrze jest :
Wiersz polecenia (ADMINISTRATOR) :
RUNDLL32.exe SYSDM.cpl,EditEnvironmentVariables
ENTER
Zmienne systemowe
Nowa
Nazwa zmiennej: DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES
Wartość zmiennej: 1
OK , OK , OK

Każdy powinien znać swoje miejsce w szeregu !
“Ordnung muss sein !”

Tak zmień tam nawet końcówkę 124 czyli 192.168.1.124 z tym, że ty masz protokół w wersji 6 IPv6

Po LANie działa Ci net?
Te DNSy co wpisałeś to googlowskie

Wpisz pierwszy DNS: 192.168.1.124
a drugi DNS 8.8.8.8

Dalej optuję abyś w BIOSie spróbował włączyć TCPIP

już bachus zapytał, jak się wyłącza tcp/ip w biosie, mnie też to ciekawi, o co Ci w ogóle chodzi w tym?

O, no to teraz się trochę tego pokazało faktycznie :slight_smile: Tylko nie bardzo wiem, które powinienem usunąć. A raczej tak: które powinienem zostawić? I czy wystarczy na nie klikać i wybierać Odinstaluj?

Zaraz sprawdzę po kablu, ale co masz na myślisz pisząc, że mam protokół w IPv6? Wydawało mi się, że tradycyjnie IPv4. Poza tym, te wszystkie adresy wpisuję właśnie w protokole IPv4.

adresacja jest na pewno dobra? na innych urządzeniach też dostajesz adresy 192.168.1.xxx ? i czy brama jest dobra? to jest adres routera?

teraz widzę screen z ustawienia z innego laptopa, a jak zalogujesz się na router, jest to urządzenie widoczne?