Nie działa WiFi - karta sieciowa nie ma poprawnej konfiguracji protokołu IP

Tak jak wspominałem, adresy wziąłem z innego laptopa podłączonego do tej samej sieci i tak, tam jest 192.168.1.3 (w jednym z postów powyżej wrzuciłem screena). A czy brama jest dobra to jest dobre pytanie, bo narzędzie do wykrywania problemów z siecią po wpisaniu przeze mnie ręcznie adresów pokazuje komunikat: Brama domyślna jest niedostępna.

Jak sprawdzić adres routera?

192.168.1.124 adres routera

mechanic Masz windowsa? Sprawdziłbyś czy masz ipconfig /all TCPIP włączony

próbuje zrozumieć Twoje posty, i się nie da, ja wiem 1 kwietnia i tym podobne, ale skąd ty wziołeś ten adres?

Kurczę, trzeba będzie użyć danych logowania, których nigdy w życiu nie używałem… wiesz może gdzie je znaleźć w przypadku Netii?

netia netia :smiley:

pod routerem sprawdź

Hm…czy Tobie chodzi o “Netbios over tcp/ip”?..ehh

yhy, włączone pewnie masz

Zalogowałem się do routera. Co mam stąd odczytać?

EDIT: ciekawe, jak wszedłem w zakładkę Sieć lokalna w routerze, to pokazuje mi 4 aktywne urządzenie, ale raczej żadne z nich nie jest tym laptopem. Więc wychodzi na to, że faktycznie nie widzi go router?

Jeśli chodzi o ten Netbios over tcp/ip, to mam ustawiony na Domyślnie na tę chwilę.

Kolega sugerował abyś sprawdził czy router widzi laptopa.

W DHCP musisz sprawdzić czy masz przydzielony adres do laptopa.

Jak wszedłem w zakładkę Sieć lokalna w routerze, to pokazuje mi 4 aktywne urządzenia o adresach od 192.168.1.2 na 192.168.1.5 skończywszy, ale żadne z nich nie jest tym laptopem. Więc wychodzi na to, że faktycznie nie widzi go router?

A masz zakładkę sieci WLAN?

Router musi być połączony z konkretnym adresem MAC.

Dokładnie takiej zakładki to nie mam, ale w zakładce Połączenia Lokalne mam jakby dwie pozycje - Sieć bezprzewodowa - NETIASPOT-8ED790, a pod nią te 4 urządzenia, a niżej pozycję Sieć lokalna (czy to jest WLAN?) i pod nią tylko: new-host (ty)

A jak to zrobić i dlaczego coś nagle się zepsuło, skoro przez kilka dobrych lat ten laptop kursował między Polską a Niemcami i działał bez problemu na dwóch różnych sieciach WiFi i ten laptop wykrywał je automatycznie, bez potrzeby ustawiania czegokolwiek?

Sprawdź czy na tej liście masz smartphona jeżeli tak to masz odpowiedź.

Mogę też ewentualnie wejść w zakładkę Usługi i na przykład “Dystrybucja adresów IP”. Tutaj mam:
WAN Ethernet Data Wyłączony
LAN Bridge Serwer DHCP 255.255.255.0 192.168.1.1 - 192.168.1.253
LAN Wireless 802.11n Access Point 2 Serwer DHCP 255.255.255.0 192.168.2.1 - 192.168.2.253
WAN ETHoA IPTV Wyłączony
Secondary WAN ETHoA Wyłączony
WAN Ethernet IPTV Wyłączony

Tak, nawet dwa smartfony i jeden tablet, ale wciąż nie rozumiem? Smartfony od dawna też były podłączone do tej sieci.

to 3 urządzenia masz a 4 masz po kablu podpięte?

Jak masz kabel ethernet to podłącz się bezpośrednio do routera i sprawdź czy działa.

Na telefonie dostajesz adres 192.168.1.x czy 192.168.2.x?

Ciekawe, podpiąłem pod kabel i jest właściwie ten sam błąd! Tzn. żółty wykrzyknik w rogu i bez przerwy “trwa identyfikowanie” i ograniczona dostępność.

Ogólnie mam tak: komputer stacjonarny jest jedynym urządzeniem podpiętym do routera przez kabel. Pozostałe, tj. 2 laptopy, tablet i 2 smartfony korzystają z WiFi (przy czym tego jednego, feralnego laptopa nie pokazuje na liście).

Adres na telefonie, a przynajmniej ten odczytany z panelu administracyjnego routera to 192.168.1.4, a dla drugiego 192.168.1.5.