Nie działają porty USB, płyta główna?

Witam mam następujący problem z komputerem, otóż po podłączeniu dzisiaj telefonu padły mi wszystkie porty USB, po restarcie komputera dalej nie działają. W UEFI byłem trzy razy, za pierwszym razem myszka działała, za drugim już nie, teraz za trzecim razem znowu działa. Podejrzewam, że uszkodzeniu uległa płyta główna bo komputer ma zaledwie miesiąc więc o rozwalonym systemie mowy być nie może (chyba). Zwłaszcza, że miałem też inne problemy wskazujące na płytę, np dziwne odczyty temperatur w core temp (100stopni na rdzeń przy prime95 a mimo to moje chłodzenie było conajwyzej letnie i to u samego spodu, gorące na pewno nie było). Ponad to często uruchomienie core tempa skutkowało trwałym zawieszeniem się systemu. Czasami zaiweszal się sam pasek zadań Windows,  tak na 5sekund i potem spokój. Proszę o jakieś rady, pozdrawiam 

 

i5 4690k 

8GB HYPERX FURY 

GeForce 970 Gigabyte 

Asrock Z97 Extreme 4 

Silentium PC VERO L1 500W 

Plextor M6s 128gb i WD blue 1TB 

 

 

Płyte masz jeszcze na gwarancji więc do sklepu i niech ciją wymienią

Zobacz działanie urządzeń USB w UEFi jak działa myszka bez problemu to raczej system padł. Może sama myszka być uszkodzona pomyślałeś o tym?

Nie chce sie tu wymądrzać ale sam o najprotszym rozwiążaniu zapomniałem niech kolega spróbuje przetestować wszystkie porty podłączająć myszke do każdego bo może padł tylko 1

Oczywiście sprawdziłem wszystkie porty i nei działało, przywróciłem system i wszystko wróciło do normy, nie mniej jednak dalej wydaje mi się, że płyta jest lewa ze względu na wyżej wymienione problemy, a sam rozumiesz, że nie widzi mi się oddawanie płyty na gwarancje żeby po trzech tygodniach się dowiedzieć, że płyta to jest sprawna…

Niestety problem nie został zazegnany. Podczas gry komputer nie nagle zgasł i zaczął piszczeć, były to cztery krótkie sygnały. Pomógł tylko wyłączenie go z prądu. Po ponownym uruchomieniu które odbyło się bez problemów przestały działać porty USB. 

 

Oto co zrobiłem:

Sprawdziłem w biosie czy USB jest włączone, jest. 

Przywrocilem system do najwcześniejszego możliwego stanu czyli do sprzed wczoraj, dalej nic 

Próbowałem wejść z menedżera urządzeń poprzez cmd do którego mam dostęp z poziomu tego menu gdzie mogę włączyć tryb awaryjny itd ale komenda mmc devmgmt.msc nie działa 

Uruchomiłem komputer w trybie awaryjnym ale również nic to nie dało.

Sprawdziłem wszystkie porty USB 

 

Dodam, że myszka i klawiatura w UEFI oraz w tym menu naprawczym Windowsa, tym pod F8 przy uruchamianiu działa bez zarzutu. Jak to naprawić albo chociaż co może być przyczyną? Mam nadzieję, że to problem sofwareowy 

Reklamuj go.

Witam mam podobny problem gdy włączam komputer wsyztsko się kręci świeci wentylator od płyty też ale podświetlenie od płyty głównej nie działa oraz porty USB i nie widać nic na monitorze
Ryzen 7 5800x
Rtx 2060
Msi cooler 360r
Corsair 850w txm plus gold
Aorus x570 elite
16gb ram DDR4
Dysk aorus NVME gen4
Procesor ejst całkiem nowy 1godz temu odebrany ale wątpię żeby to była jego wina bardziej podejrzewam zasilacz ale wszystko odpala tylko nic nie widać

Po co się podpinasz pod cudzy temat i to archiwalny?
Załóż swój temat i tyle…

Jak to zrobić?

Kolego portami to Ty się na razie nie martw. Bardziej skupiłbym się na tej temperaturze, 100 stopni na CPU to nie przelewki. Radiator może być tylko ciepły bo chłodzenie nie przylega właściwie do procesora i ten się grzeje zamiast oddawać ciepło na radiator. Pewnie dlatego wywaliło Cię z gry, bo zadziałało zabezpieczenie przed przegrzaniem. Dopiero później szukałby przyczyny źle działających portów USB. Ze specyfikacji Twojej płyty głównej wynika że wszystkie porty są zabezpieczone przed przepięciami(ESD Protection) ale masz kilka różnych kontrolerów USB(Intel, ASMedia) a co za tym idzie sterowników obsługujących porty w Windows. Systemowy sterownik do portów USB ASMedia może nie działać prawidłowo dlatego urządzenia raz działają raz nie. Tu masz najnowszy driver do USB AS Media https://station-drivers.com/index.php?option=com_remository&Itemid=352&func=fileinfo&id=4538&lang=en