Nie działające porty

Witam od jakichś 2 tygodni w komputerze nie działają żadne porty jack ,w przednim jak i tylnim panelu.

Wydaje mi się że z komputera wogule zniknął sterownik Realtek HIgh Definition Audio. Próbując włączyć go przez panel sterowania nic się nie dzieję

A gdy instaluje go całkiem od nowa ze strony msi  tak samo nic się nie dzieje. Zawsze jako domyślnie odtwarzany dźwięk ustawia się Monitor

Mam Windowsa 10 Education x64

Posiadam obudowe : Zalman z3 plus

Płytę główną : MSI H97M-G43

Wklej tu scren z menadżera urządzeń z rozwiniętą gałęzią kontrolery dźwięku,wideo i gier.

123.png

Sprawdź w BIOS czy karta jest włączona. W systemie jej nie widać.

A jak dokładnie miałbym to sprawdzić ?

Sprawdzisz w zakładce Settings, powinna być opcja Integrated peripherals lub podobna i po wejściu będzie możliwość włączenia/wyłączenia właśnie karty dźwiękowej czy sieciowej. Chodzi o opcje podobną do tej z płyty Asusa - HD Audio Controller na Enabled.

Gdy włączam komputer moja klawiatura odmawia posłuszeństwa i nie mogę wejść do biosu [próbowałem przez 20 min] czy da się zainicjować włączenia biosu automatycznie przy włączeniu komputera ?

Wchodzisz w systemie Windows w Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Odzyskiwanie > Uruchamianie zaawansowane. Po uruchomieniu

uruchamianie_systemu_windows_10_w_trybie

interesuje cie opcja ustawień układu pokładowego UEFI (strzałką się nie sugeruj, to przykład).

Piszę że jest włączony lecz nie mam jak ci prześłać screna ponieważ nie miałem jak go zrobić

O proszę jednak mi się udało o to screen

MSI_SnapShotcos.jpg

Zgadza się, karta domyślnie jest włączona, z resztą trudno aby sama się wyłączyła, ale sprawdzić nie zaszkodzi. Może się uszkodziła skoro system jej nie widzi pomimo włączenia.

Proponowałbym ci pobrać Linuksa LiveCD np. Ubuntu i nagrać na DVD czy na USB i sprawdzić z jego poziomu sprawność karty (samego systemu nie musisz instalować).

A jak miałbym zrobić żeby skorzystać wogule z opcji ubuntu ?

 

 

Pobierasz obraz Linuksa Ubuntu https://www.ubuntu.com/download/desktop Nagrywasz na DVD lub przygotowujesz pendrive bootowalny https://www.ubuntu.com/download/desktop/create-a-usb-stick-on-windows Następnie uruchamiasz komputer z przygotowanej instalki, np. wykorzystując uruchamianie zaawansowane i wybierając opcje Użyj nośnika.

Gdy uruchomi się Ubuntu możesz uruchomić filmik czy piosenke aby sprawdzić działanie karty.

Mam wybrać opcję 

Wypróbuj bez instalacji czy zainstalować go ponieważ jak wybrałem pierwszą opcję komputer się zawiesił

Chodzi o wypróbuj bez instalacji. Spróbuj poczekać chwilę (do 5min).

Po 8 min dalej nic się nie stało (czarny ekran) czekać dalej ?

Nie, dłużej nie czekaj. Sprawdź po wyłączeniu fast boot i secure boot

Choć przy włączonym Secure Boot instalka Ubuntu powinna ruszyć, jeśli Windows jest wgrany w trybie UEFI.

Enabled - włączone, Disabled - wył.

A spróbuj tą opcję w biosie kontroler audio HD wyłączyć, zapisać bios Save i uruchom system do pełnego załadowania.

Później zamknij system, wejdź do biosu przestaw opcję na włączone, zapisz bios Save i uruchom system.

 

I zobacz teraz, czy coś pojawiło się w menadżerze urządzeń, jako niezainstalowane urządzenie lub karta audio.

 

Ale może to być uszkodzenie karty i jw trzeba sprawdzić.

 

Może jeszcze reset biosu baterią może coś dać?

Aktualizacja biosu płyty?

Próbowałem zrobić to co longhorn pisał i teraz pokazuje mi się logo msi a później żółto-biało-szare napisy i nie jestem wstanie nic zrobić chciałem wstawić zdjęcie ale wyskakuje że jest złe z telefonu

EFI Shell version 2.31 [4.655]

Current running mode 1.1.2

Device mapping table

fs0  :HardDisk - Alias hd30b65535aq blk0

 

Pierwsze 4 linijki tekstu

Ustaw przesuwając myszką napęd z Ubuntu czy pendrive na pierwszym miejscu boot-listy (przed dyskiem twardym jak obecnie) w głównym oknie BIOS i sprawdź ponownie.

Longhorn to mi wyskakiwało 

Forum.jpg