Nie mogę konwertować dźwięku [VirtualDubMod]

(zgredzio) #1

Witam! Chciałbym zmienić w kilku filmach format dźwięku, lecz coś jest nie tak. Po wyborze formatu, w tym drugim oknie, nie ma żadnej opcji. Nawet jeśli kliknę "Pokaż wszystkie formaty" i wybiorę którąś z opcji, to i tak przy próbie zapisania nowego pliku pojawia się błąd. Może ktoś poradził sobie z takim problemem?

post-2337-13856533953557_thumb.jpg

(huber2t) #2

Zainstaluj te kodeki do dźwięku

(Placio74) #3

VirtualDub > File > File Information...

Jakie są właściwości strumienia audio?

Jaki kodek audio chcesz wykorzystać do rekompresji (jaki ma być docelowy format audio?)?

VirtualDub > Audio > Conversion...

Ustaw konwersję audio tak by było zgodne z kodekiem który chcesz użyć do kompresji.

(zgredzio) #4

Widzę, że na innych forach też odpowiedziałeś na ten temat. :stuck_out_tongue:

Informacje są w załączniku.

Docelowo chciałem użyć Lame MP3. Po zmianie próbkowania na 44100 i kanałów na stereo pojawiły się te opcje, które powinny, ale przy próbie zapisu i tak jest to samo.

post-2337-13856533957692_thumb.jpg

post-2337-13856533958011_thumb.jpg

(Placio74) #5

Zmiana próbkowania nie jest konieczna dla Lame (w tym przypadku) - możesz zostawić oryginalne.

Zmiana kanałów na stereo - owszem jest wymagana.

Ale jeszcze... niemal na pewno również konieczna jest zmiana 'precyzji przetwarzania' (sample precision) - ustaw 16-bit.

(zgredzio) #6

Dzięki, zadziałało. Ale chciałbym jeszcze wiedzieć, co zrobić, żeby format dźwięku pozostał ten sam, czyli AC3?

(Placio74) #7

Zwykle wykorzystujemy AC-3 ACM Codec tylko do dekompresji, ale można nim również 'kompresować'.

Po prostu wybierz go zamiast Lame.

W takim przypadku nie jest konieczna zmiana sample precision, a kanały zmieniamy jeśli mamy taką potrzebę.

Jeśli celem jest zmniejszenie ścieżki audio... wybierz po prostu inne (ehm... mniejsze) bitrate w ustawieniach kodeka (oczywiście możesz też zmienić inne właściwości).

Podobną konwersję/rekompresję można wykonać np. w Avidemux (z wykorzystaniem Aften lub libavcodec).

(zgredzio) #8

Coś jest jednak nie tak. Po wyborze AC3 i odpowiedniej opcji (128 kB/s, 48000Hz), przy próbie zapisu znów ten sam błąd.

(grand) #9

Proponuję inne rozwiazanie.

1. Demuxowanie pliku avi (oddzielenie audio od video). Opisik znajdziesz np. tutaj.

2. Przkonwertowanie ac3 na wav lub jak się uda zapisanie w VD lub VDM ścieżki dźwiękowej jako wav.

3. Ręczna konwersja wav na mp3 np. za pomącą Audacity lub innej aplikacji.

4. Połączenie video z nową ścieżką audio (opisik w linku z pkt. 1).

P.S. Programiku do konwersji ac3 na wav spróbuj poszukać w googlach. Ewentualnie spróbuj za pomocą BeSweet 1.5 GUI.

Edit.

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł (w programie Avidemux):

1. Otwierasz plik w Avidemux.

2. Zakładkę Video ustawiasz na Copy. Natomiast Audio na MP3 (LAME) i konfigurujesz go wedle życzenia. Format ustawiasz na AVI.

3. Zapisujesz plik File ---> Save ---> Save video. Pamiętaj tylko, że nazwę pliku wynikowego musisz zapisać z rozszerzeniem *.avi bo program sam go nie zapisuje.

(Placio74) #10

A może, udostępnij niewielki fragment tego wideo np. na http://kotuha.com?

Nie napisałeś czy i jak zmieniałeś audio.

Poza tym wypróbuj Avidemux.

(zgredzio) #11

Problem rozwiązałem inaczej. Natrafiłem na VirtualDubMod 1.6.0.0 Surround, dzięki któremu bez problemu mogłem ponownie (po zwiększeniu głośności) zapisać film z AC3 (128 kbs/s, 48000 Hz).

Edit

Musiałem jeszcze w jednym pliku zmienić bitrate na 384 kb/s. Teraz chyba wszystko jest ok. :smiley: