Nie mogę sformatować twardego dysku i poruszać się po biosie

Witam.

Mój komp już rok nie był formatowany i znalazłem cwilę aby to zrobić. Genneralnie to komp mi działa, tylko trochę zamula i ostatnio(od wczoraj pojawia się bluescreen. Chcąc sformatować system chciałem ustawić Boot aby czytał z CD i ku mojemu zdziwieniu nie mogę poruszać się po biosie, tj naciskam strzałki na klawiaturze i żadnej reakcji(używam zwykłej klawiatury NIE USB). Wyjąłem baterię, odłączyłem kabel zasilający. godzina i data się zresetowały ustawienia procka z 1,4 GHz przeszły na 1,05 GHz (wiem komp jest stary i słaby) ale po biosie dalej poruszać się nie mogę.

Chciałem go podejść z trochę innej strony i podczas startu systemu wciskając F11 można ustawić boota i tak zrobiłem ustawiłem aby czytał z CD. I nawet napisane jest searching for boot from CD ROM napęd rusza i po chwili albo uruchamia się windows) albo robi się czarny ekran i cisza, nie ma komunikatu że naciśnięcie dowolnego przycisku spowoduje odpalenie boota z płyty.

Z dyskietki go nie sformatuję bo nie mam dyskietki i stacji dyskietek.

Chciałem go też sformatować z innej strony tj jak już się załaduje system wsadziłem płytkę z Windowsem kliknąłem dwa razy odpalił sie instalator, następnie system uruchamia się ponownie (czyli wszystko ok) pojawia się wszystko jakbym już miał formatować dysk, dochodzę do momentu w którym mogę wybrać:

Naciskając Enter przejdę do formatowania

naciskając R naprawa systemu

Naciskając F3 wyjdę

I naciskając Enter lub R nie dzieje sie nic a wciskając F3 wychodzę.

Chciałem uaktualnić BIOS po przez MSILIVEUPDATE ale mam najnowszą wersję biosa.

Przed chwilą pojawił mi się bluescrean z info że coś nie tak jest z plikiem MSI BIOS 32_100507.sys

Skanowałem Avastem na wirusy i nic nie znalazł.

Nawet załatwiłem sobie inny twardy dysk i też nie można na niego wrzucić systemu.

Także proszę was o pomoc.

Jeśli temat jest w złym dziale to proszę o nie usuwanie tylko przeniesienie do odpowiedniego działu.

Spróbuj starszej wersji BIOS, nie wszystko co nowe jest lepsze. co do klawiatury to jeśli nie chcesz kupować nowej to pożycz od kogoś innej i sprawdź zachowanie pc.

A moim zdaniem skoro nie odpala Ci płyty należy zdobyć inny napęd DVD czy CD, ewentualnie spróbować z taśmami może któraś z nich jest uszkodzona, sprawdź też czy płyta nie jest za bardzo porysowana. Jeśli mogę mieć jedno pytanie odnośnie bluescreen, co to za błąd Ci wyskakuje ?

Dziękuję za odpowiedzi.

Jeśli chodzi o klawiaturę to wszystko jest ok , napisałem o tym bo szukając rozwiązania mojego problemu w google wyczytałem że niektóre starsze biosy nie rozpoznają klawiatur USB dlatego o tym wspomniałem aby wyeliminować tę tezę.

Postaram się opisać mój problem nieco prościej, gdyż moja wiedza o kompach nie jest za duża i mój przekaz może nie być zbyt zrozumiały dla ludzi co mają wiedzę:)

Z biosem chodzi mi o to że naciskam DEL podczas rozruchu i czasem wchodzi do Biosa a czasem nie, a jak wejdzie to nie mogę nic zrobić, tj naciskam strzałki na klawiaturze aby przejśc tam gdzie ustawia się boota i jest zero reakcji. Mogę sobie cisnąć dowolne klawisze na klawiaturze a w biosie nic. Nie mogę ustawić optymalnych ustawień, sprawdzić temperatury procka itp… dosłownie nic gdyż nie mogę ruszyć kursorem.

Z napędami to też nie problem bo próbowałem dwóch,a pondto nic z napędami nie robiłem i wszystko było ok. W obu napędach sytuacja jest taka sama. Wkładam płytę do napędu podczas startu systemu (naciskam f11 podczas rozruchu i wybieram aby czytał boota z CD) na ekranie napisane jest “searching boot from cd room” słychać jak napęd rozkręca płytę na ekranie powinno pojawić się “nacisnięcie dowolnego przycisku spowoduje rozruch z płyty” (czy jakoś tak) ale nic się nie pojawia, robi się czarny ekran i na tym koniec.

To na pewno też nie wina płyty z windowsem bo próbowałem więcej niż 2 i zawsze to samo.

czasem jak mam odpalonego kompa pojawia się bluescrean i twierdzi że coś jest nie tak z plikiem MSI BIOS 32_100507.sys. Jak mi znów wyskoczy to postaram się spisać co to za błąd.

Hmmm ostatnio poproszono mnie o format i miałem podobny problem. Klawiatura nie reagowała. Model płyty głównej to MSI KT4AV jakoś tak. Cudowałem przeróżne rzeczy, nie na pomagało. Wróciłem do domu, poszedłem do sąsiada po klawiaturę OS2 czy jak to się tam mówi na ten stary interfejs i poszło bez problemu. Co do problemu z Windowsem to na moje oko mogą być 3 problemu:

  • uszkodzony napęd DVD

  • źle wypalona płyta z Windowsem, porysowana lub nagrana ze zbyt dużą prędkością - spróbuj nagrać z najmniejszą prędkością

  • pamięć RAM

Spróbuj programem memtest sprawdzić pamięć. Daj znać po zabiegu. Dodam tylko, że memtest można odpalić z płyty, pendriva, bootowalnego linuxa, nie wiem jak z dyskietką, nigdy nie próbowałem

Dzięki za odpowiedź.

Napędy są ok czytają płyty.

Klawiatura ma tyle lat co komp jest podłączana na wejście dla klawiatury (nie znam nazwy) i też nigdy nie było z nią problemów (nawet teraz na niej piszę).

Płyty z windowsem próbowałem więcej niż 2 i na każdej jest to samo. Płyty te używałem wcześniej i zawsze działały. Nie możliwe też aby były uszkodzone bo wyglądają dobrze, nikomu ich nie pożyczałem, oraz zawsze trzymałem w pudełkach.

Moja płyta główna to MSI KT3 Ultra2 (MS-6380E)

Pamięć sprawdzę.

Sądzę że oba problemy mają jedno źródło. Bo windows chodzi ok (może trochę muli, ale stary komp). A co z tym błędem i blue screen’em? Ostatnio nie wyskakuje więc nie mogę spisać co to za błąd. A co to jest za plik MSI BIOS 32_100507.sys Można go jakoś dograć, podmienić lub coś?b Może jakiś syf się przyplątał i go wykasował i dlatego nie mogę poruszać się po biosie i formatować kompa?

Pozdrawiam

Jest taki program, który sprawdza o co dokładnie chodzi w BS’ie, może warto było by do niego zajrzeć. Proszę, tutaj poradnik co i jak. Zalewając przed chwilą herbatę przyszło mi jeszcze na myśl, resetowałeś może bios? Spróbuj zresetować za pomocą zworki na płycie głównej.

Bios resetowałem po przez wyjęcie baterii i odpięcie zasilania. Zrobienie tego za pomocą zworki przerasta moje możliwości gdyż nie wiem gdzie ta zworka jest. Instrukcji od płyty głównej nie mam a manuala w sieci nie znalazłem.

mem test i ten drugi program postaram się użyć jak naj szybciej o ile mój komp na to pozwoli, gdyż jest z nim co raz gorzej. Dziś ledwo go odpaliłem, bardzo szybko po załadowaniu się windowsa pojawiał się blueScreen i takie o to błędy wywalał (ilość zer może się nie zgadzać ;))

pierwszy bluuescreen

STOP: 0x00000050 (0xF6BAF8000,0x0000000, 0xF3F76929, 0x00000)

msiBios32_100507.sys adres F3F76929 base at F3F75000 Date Stamp 4be3dbcd

drugi bluescreen

0x00000050(0xF38ee000, 0x0000000,0xF393F929, 0x000000)

msibios32_100507.sys - adres F393F929 base at F393E000 date stamp 4be3dbcd

trzeci bluescreen

0x00000050 (0xfF447E000, 0x00000, 0xF45A5929, 0x00000000)

msibios100507.sys adres F45A5929 base at F45A4000 date stamp 4be3dbcd

bez sprawdzenia pamięci nie ma co spekulować. Swoją stroną pewnie płyta główna dała ciała. Twój problem przerasta moje możliwości. Mając go pod ręką mógłbym coś działać a tak to kupa

http://support.microsoft.com/kb/329293/pl

do poczytania

Miałem podobny przypadek, wystarczy zmienić klawiaturę na wejście PS/2, bo faktycznie niektóre biosy nie obsługują klawiatur z USB, dopiero gdy uruchamia się system Windows, uruchamia się sterownik z USB. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w taką klawiaturę, albo załatwić sobie przejściówkę z usb na ps/2 i to by było najrozsądniejsze rozwiązanie, i problem powinien się rozwiązać :lol:

Dzięki za zainteresowanie :slight_smile:

@Zeus__

Ja używam klawiatury PS/2 tylko nie wiedziałem jak to się nazywa :stuck_out_tongue:

@Wieszak

Nic nowego ostatnio nie instalowałem :frowning: żadnych aplikacji czy sterowników.(bo od października ja i mój komp jesteśmy na emigracji w innym mieście i mamy tu kiepski internet puki co) Sprzętu też nie wymieniałem.

A czy może być tak że coś( nie wiem może jakiś wirus) mi usunęło Biosa, lub jakiś jego plik? (proszę się nie śmiać :stuck_out_tongue: nie znam się) Bo teraz do biosa nie mogę w ogóle wejść. Kompa odpalam chyba z 30 minut bo mi bluescreeny wyskakują, ale jestem wytrwały i jak widać odpaliłem go (z niego piszę) i puki co działa, ale jak się wywali do końca to będzie po herbacie i zostanę bez kompa.

Sytuacja najwidoczniej przerasta moje umiejętności, oraz tracę już powoli siły do tego i prawdopodobnie mój zabytkowy sprzęt wyląduje w serwisie lub u jakiegoś magika co się na tym zna i sam rzuci okiem, dotknie, uderzy itp. Boję się tylko aby nie naciągnął mnie na niepotrzebne koszta. Ja chcę już tylko wejść do biosa ustawić boota, zrobić format i zainstalować windowsa :frowning:

Kolego. To jest pewnie usterka fizyczna czy tam techniczna i pewnie żadne oprogramowanie nic tutaj nie pomoże.

Mogą być wirusy. Ale bardziej obstawiał bym na usterkę sprzętową, po pierwsze to sprawdzić czy twoja klawiatura działa na innym komputerze, to prawdopodobnie płyta główna mogła ulec uszkodzeniu, bądź częstą przyczyną są uszkodzone zasilacze

Także możliwy może być serwis, ewentualnie walnięty BIOS

Jeśli to faktycznie jest jakaś awaria sprzętu to ja to olewam, bo nie będę inwestował w tego parcha gdyż jest to kompletnie nieopłacalne. Jest to przecież komputer nie przystający do obecnych czasów, nawet przeglądanie stron internetowych gdzie jest np dużo reklam sprawia mu trudności. Ponadto od pewnego czasu sprawia coraz więcej problemów, z którymi puki co sobie radziłem, ale miarka się przebrała. Poza tym patrząc na ceny części to można dojść do wniosku, że kupowanie płyty głównej na ram DDR1 kartę graficzną AGP i procesor co będzie miał 3 GHz itp to głupota, gdyż te części mimo iż że są stare to ceny maja wysokie, a wyjdzie z tego kolejny parch. Niestety nowy komp to nie będzie :frowning: bo mam inne wydatki, ale zawsze jakaś nowsza generacja.

A nie masz jakiś kolegów, którym zostały te części ze starych pc’tów? Ja u siebie mam paru takich którzy składając nowe pc’ty części ze starych rozdawali za darmo, kto co chciał. Ja się załapałem na bardzo solidną “nowa” obudowę. Dyski, procesory i pamięci nadal krążą po ludziach, popytaj. Tam wyżej jeden z nas sprawdził błąd z bs’a. Było coś wspomniane o pamięci. MemTest i do dzieła, sprawdź pamięć. Spróbuj zaktualizować bios, nawet jeśli wersja jest ta sama, niech się nadpiszę.

Co do części to jestem do końca miesiąca we Wrocławiu i tu nikogo nie znam, w domu znajomi też nie mają takich zabytkowych części.

Co do memtest’a zrobiłem tak:

-pobrałem program

-rozpakowałem na pendrive

-podczas rozruchu wcisnąłem F11

-wybrałem swój pendrive aby czytał z niego boota

-i… odpalił się windows

Czyli jest to samo jakbym próbował odpalić boota z płyty. Jest tak jakby czytał boota tylko z dysku.

Bios próbowałem zaktualizować przez MSILiveUpdate i nie dał rady bo według niego mam najnowszy. Czytałem coś o flaschowaniu biosa, ale nie wiem czy mnie to nie przerośnie. Z dyskietki nie dam rady tego zrobić bo nie mam stacji dyskietek, z płyty też pewnie się nie da bo skoro nie czyta boota z płyty z windowsem, ani z pendrive memtest nie widzi

a nie możesz memtesta wypalić na płycie? W niektóre biosu czytają pendrive jako dysk twardy. Wtedy w biosie trzeba ustawić coś takiego jak priorytet dysków. No ale skoro ty nie możesz poruszać się po biosie to nic to nie pomoże. Jak by to powiedzieć, jesteś w ciemnej dupie niestety :frowning:

No niestety czarna ■■■■…

Pożyczyłem od sąsiada stację dyskietek i próbowałem tak coś zdziałać, ale jest to samo co z CD i pendrive. :frowning: Dyskietkę startową znajduje nawet słychać jak pracuje napisane jest searching boot from floppy i na tym koniec.

Wyczytałem że można wymontować biosa podłączyć go pod programator (czy jakoś tak) wgrać nowego, zamontować do płyty głównej i będę miał nowego biosa. Może to pomóc? I jaki byłby koszt takiego zabiegu?

Tylko spokojnie, blue screen sugerują przyczynę ze sterownikami. I tego bym się trzymał.

to nic, że Ty nie wgrywałeś nic ostatnio, mogłeś za to coś usunąć. Sam lub antywirus coś wywalił.

A tak z ciekawości, na ile wyjąłeś bateryjkę? Jeśli na krótko to potrzymaj go bez baterii tak z 10 min :smiley: no może 5min. Kiedyś miałem sytuację jak kręciłem procka, że bios nie podnosił się mimo wyjęcia baterii.

I jeszcze jedno

a czy chodzą page up lub page down ??