Nie mogę uruchomić Linux Live

Witam. Opiszę pokrótce. Mam dysk z komputera po wstrząsie. Podłączam go, windows 10 widzi adapter ale explorer nic nie widzi. Chciałem przez Linuxa. Sciągnąłem puppy, zrobiłem pena i się nie bootuje. Proszę o podanie dobrego iso i dobrego programu do bootowania. Chciałbym mieć pewność, że ktoś z niego korzystał i działało. Pozdrawiam.

https://ftp.fau.de/pclinuxos/pclinuxos/live-cd/64bit/pclinuxos64-kde-darkstar-2021.08.iso
Na windzie Rufusem najlepiej nagrywać na USB

Witam. Dzięki za linka. Rufus pobrał sobie jakieś biblioteki ale zrobił. Podczas pracy pokazało się okno że na penie brakuje pliku. Przy wyłączaniu komp pojawiło też się okno. Mam pytanie. Ci to były za okna.

Masz bios czy UEFI?

Rufusem robiłem na Uefi ale mam też dostęp do Bios. Jak trzeba ustawić Rufus dałem mu 8 giga na wolną przestrzeń

Jak da się wolna przestrzeń to z 2 GB
Jak Masz Uefi to ustawiasz uefi w rufusie i GPT

Dałem MBR mój błąd zostawię bios i uefi. Będę miał uniwersalny.

Robi się. Jak dałem GPT nie mam już wyboru Bios. Czy nadal pójdzie na komputerze z Bios. Bios umię ustawić na Pena. Z Uefi nie miałem przyjemności. Nie wiem czy sobie poradzę. Możeci mi podpowiedzieć jak ustawić bootowanie w Uefi?

Klawisz F12 przy uruchamianiu?

To jest dell kolegi. Nie pamiętam klawisza. Do bios wchodzi się f2. Przestawiłem na UsbFdd i się nie bootował, teraz rufus pracuje już od godziny. Stanęło na formatowaniu.

Podaj dokładny model laptopa.

na początku wciska kropkę, wyskakuje mu podpowiedź i f12 i jesteśmy w uefi

Na moim samsungu jest f2. Ustawiłem na wspieranie USB i UEFI, botowanie usb fdd, cd i hdd, ale niestety nie widzi.

Nagrałem przed chwilą na pena i wszystko OK

Wybierałem fdd nie HDD zaraz sprawdzę

Udało się uruchomić Live. Linux widzi foldery jednak nie mogę wejść głębiej. Brak odpowiedzi. Chciałbym pomóc koledze, ale brakuje pomysłów. Macie jakiś co dalej?

Nic dalej. Umarł dysk zapewne.
Do żadnego katalogu nie może wejść?
Ludzie dzielą się na tych co robili kopie zapasowe, robią, albo się nauczą i będą robić.

Do żadnego z tych co próbowałem. Poddałem się na czwartym. Skoro umarł to z Bogiem sprawa. Dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Pozdrawiam

Mam pytanie czy każda dystrybucja Linux zachowuje się jak live? Chodzi mi o to czy jak ściągnę na przykład Mint to będzie to dystrybucja Live z pendrive?

Zdecydowaną większość dystrybucji ze środowiskiem graficznym można uruchomić jako live z możliwością instalacji na dysku.