Nie mogę uruchomić żadnej dystrybucji linuksa


(Scv444) #1

Kiedy próbuję uruchomić Ubuntu z LiveCD wyświetla się tekstowy bootscreen (bez żadnego menu), ale tylko na chwilę, gdyż zaraz widać tylko czarny ekran i nic się nie dzieje (czekałem 20min). Zauważyłem, że przed zgaśnięciem wyświetla się ostrzeżenie, chyba coś o tym, że czujniki temp. procesora nie zostały wykryte i nie zostanie "coś tam" uruchomione, jednak pisało "[Warrning]", a nie "[Error]". Podobnie z PCLinuxOS, z tym że wyświetla się bootmenu, wybieram więc LiveCD, kilka widocznych napisów i nic. Ale chyba coś ładuje, skoro HDD tak mieli. Kiedy skończy jest czarny ekran i nic więcej.

Obrazy płyt poprawnie ściągnięte (md5), płyty poprawnie nagrane itp.

W czym może leżeć problem? Próbowałem z innymi dystrybucjami (Xubuntu, OpenSuse 11.1) z podobnym skutkiem.


(system) #2

Sprawdzałeś md5, pobranych obrazów?


(Scv444) #3

tak


(StG 44) #4

Co to za komputer, może laptop? Jaka konfiguracja?


(Scv444) #5

Pecet, składak:

Płyta główna: Asus M2N68-CM (AM2+, DDR2)

Procesor: AMD Athlon X2 7750 Black Edition

RAM: 4 x 1GB DDR2 (chyba 800)

Grafika: nVidia GeForce 8800 GS

Zasilacz Tracer 550W

Dwa dyski twarde (250GB i 1TB)

DVD-ROM (prawdopodobnie Samsung albo LG)

Dźwięk zintegrowany. Chłodzenie podstawowe.


(marcin82) #6

Spróbuj przestawić w BIOS-ie tryb pracy dysków z SATA na IDE-ATA. Ale nie wiem gdzie to może być w tym laptopie.


(roobal) #7

Z tego co zauważyłem, to takie problemy często dzieją się właśnie przy płytach Asusa :slight_smile: Problemem może być jeszcze grafika ale niekoniecznie, bo raczej nie uruchomiłoby się środowisko graficzne, a u Ciebie nie startuje w ogóle system.

Uruchamiasz 32 czy 64-bitowy system?

Pozdrawiam!


(system) #8

No i zasilacz staasznie słaby.


(słabeusz) #9

A co ma zasilacz do nie uruchamiania się linuxa? Ja mam no name 400W i wszystko działa.


(system) #10

No to życie Tobie aby jak najdłużej "chodził". Ma bardzo dużo może np. dawać napięcie na dysk odstępujące od normy ATX, i masz fizyczne badsektory. Fajne kwiatki, prawda?


(Scv444) #11

Nie sądzę, żeby wina leżała po stronie zasilacza (to jest Tracer więc...). Kiedyś, na tym samym sprzęcie, działały linuksy. Jednak w międzyczasie dołożyłem drugi dysk (1TB) - może to jego wina? Linuksa chcę zainstalować na "konću" drugiego dysku. Wiem, że to nieoptymalne, ale tylko tam miałem wolne miejsce. Z tymi ustawieniami BIOSu spróbuję za kilka godzin.

Edit: System 64-bitowy.


(system) #12

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Być może nie ma wolnej przestrzeni na dysku?


(Tormiasz) #13

Jeżeli nie działa LiveCD to na pewno nie jest to wina dysku, sprawdź, czy wszystkie kable masz prawidłowo wpięte i spróbuj wpiąć cd rom jako master (choć nie wiem czy to może pomóc).


(Scv444) #14

true, ale zestaw Crysisem na średnich detalach męczony przez 5h wytrzymał, więc to nie zasilacz.

Hehe, 600GB wolnego to RACZEJ nie jest mało.

DVD-ROM jak master jest wpięty, wszystko się bootuje poprawnie, ale po włączeniu opcji LiveCD nic się nie dzieje (czarny ekran).


(system) #15

To że wytrzymał to nie może oznaczać że zasilacz jest dobry.

Spróbuj też dostać się do konsoli CTRL + ALT + F1/2.


(Scv444) #16

Powyższy skrót klawiaturowy w ogóle nie reaguje, ani żaden klawisz i nagrywarka DVD. Z ciekawości znalazłem w mojej kolekcji jakąś starą Madrivę 2008, która uruchomiła się bez problemu, ale gdy odtwarzany jest jakiś dźwięk (np. startu systemu) to mysz w ogóle nie reaguje itp. Jednak jakoś starej Mandriva'y nie uśmiecha mi się instalować. Czy to może być wina wersji 64-bitowych? Szkoda by było zmarnować potencjał procesora 64-bitowego.

PCLinuxOS dalej bez zmian, Ubuntu jednak, gdy wybiorę od razu instalację niby coś tam ładuje, ale po jakimś czasie wyświetla się konsola z kontem root. Czemu tak się dzieje?

PS: Zasilacz pożyczyłem 750W i dalej tak samo.


(marcin82) #17

No to chyba wszystko jasne. PCLinuxOS jest w wersji tylko 32-bitowej. Ubuntu jakie pobierałeś? 32 czy 64 bitowe?

Tu masz Ubuntu 64-bit:

ftp://ftp.vectranet.pl/pub/linux/ubuntu ... 0.04PL.iso .

Mogę się mylić, możesz mieć rację ...


(Scv444) #18

Ubuntu 64bit. Z tego, co wiem, systemy 32-bitowe można uruchamiać na komputerach 64-bitowych. Dodam, że w maszynie wirtualnej wszystko pięknie chodzi.


(Tormiasz) #19

Jeżeli w wirtualce wszystko śmiga to w BIOSIE musisz mieć coś namieszane. Spróbuj wyłączyć Cool'n'Quiet (w biosie) i włącz na automatyczne ustawienie taktowania. Jeżeli robiłeś jakieś OC, ustaw wszystko na domyślne, a najlepiej zresetuj BIOS.


(Scv444) #20

Ściągnąłem najnowszego OpenSUSE 11.3 x64 i oczywiście po wybraniu opcji LiveCD czarny ekran, mielenie dysku i nic więcej. BIOS resetowałem (zmieniałem tylko opcję Front Audio Panel na AC97, ale to bez znaczenia), Cool'n'Quiet było domyślnie wyłączone. Myślę, że to nie płyta ani BIOS. Jakieś 2 miesiące temu zainstalowałem sobie Minta i wszystko dobrze działało.