Nie mogę włączyć starej gry na Windows 10

Witam,
chciałbym uruchomić starą grę dla Windowsów 95/98/Me/XP na Windows 10, ale nie mogę. Da się ją zainstalować razem z QuickTime (chyba 2.1.2), ale po kliknięciu URUCHOM nic się nie dzieje, oprócz zniknięcia okienka. Próbowałem z zainstalowaniem DirectX (nie do końca potrafię :sweat_smile:), zmieniałem rozdzielczość plików .exe na płycie tak, aby otwierały się w 640x480 i w 16-bitach (robiłem to we właściwościach). Mam procesor Intel Core i5, a na pudełku jest napisane “Pentium 133 MHz”… :expressionless: Czy da się ją jakoś uruchomić? Z góry dziękuję :slightly_smiling_face:

Jaka to gra?
Ponadto - skoro gra działała na XP to przeinstaluj sobie DirectX 9 - KLIK -

… tryb zgodności szedł widzę, a jako administrator też nic?

Nie, administrator też nic.

Gra to “Tajemnicza Wyspa Wujka Alberta” (i inne z tej serii) , nie jest jakoś specjalnie znana :stuck_out_tongue_winking_eye:, a DirectX 9 każe wybrać lokalizację, do której ma wrzucić pliki. Jaką wybrać?Zrzut%20ekranu%20(21)

obojętnie,Najlepiej na pulpit i do jakiegoś Folder Nowy albo coś. bo najpierw musi sobie wypakować pliki instalacyjne, a dopiero potem nastąpi instalacja.

1 polubienie

Dziękuję, DirectX już się zainstalował :slight_smile:

Niestety, DirectX nic nie dał :frowning_face:

A ten sposób: https://dompelenpomyslow.pl/jak-uruchomic-stare-gry-na-windows-10-krok-po-kroku/

Nie, tego już wcześniej próbowałem… :disappointed:

To chyba zostaje tylko emulacja przez DOSbox.
https://www.download.net.pl/jak-uruchomic-stare-gry-na-windows-10/n/13880/

Niestety, nie mogę odpalić dodanej już gry, wyskakuje to:

nawet jako admin

da się coś w ogóle zrobić?

Bez samej gry trudno coś więcej powiedzieć. Możesz zrobić ISO z płyty i gdzieś wrzucić? Wtedy łatwiej można będzie coś jeszcze doradzić. Mam nadzieję, że nie będzie to odebrane jako nakłanianie do piractwa:)

Sprawdź takie rozwiązanie:

  • otwórz z 10 okien notatnika, do każdego wpisz coś;
  • wybierz opcje zamknij system;
  • jak system zacznie krzyczeć że masz jakieś 10 niezapisanych prac w notatniku to przerwij procedurę zamykania Windows 10 i nie pozwól by ci szybko liczba spadła;
  • jak przerwiesz, to możesz pozamykać notatniki bez zapisywania i sprawdzić czy na grę pomogło.

Mnie to kiedyś pomogło jak już na samym XP kilka gier szwankowało.

Opcjonalnie podobny efekt pewnie da tryb czystego rozruchu jak masz ochotę wyłączać autostart i niestandardowe usługi np. zewnętrzny antywirus inny niż Defender.

Nie da się :wink: CoD 2 w wersji podstawowej nie zadziała na WIn10.

Windows 10 a granie w stare gry Polecam przeczytać mój post w tym temacie .

Postaw na wirtualnej maszynie.

Windows 10 nie obsługuje safedisc i securom. Zapomnij o edycjach płytowych gier zawierających te zabezpieczenia. Możesz zakupić sobie wersję steam, origin, etc. I jak pobierzesz taką edycję to zadziała. Lub znaleźć witaminkę w Internecie (metoda nie polecana, choć możliwa).

Jak masz jeszcze gdzieś starego Windowsa (np.98, może 2000), to jest to chyba dobre rozwiązanie. Powinno zadziałać i powinno dać się grać.