Niebezpieczne wtyczki- zaktualizować?

Mam pytanie czy wtyczki w necie trzeba regularnie przeglądać czy są zaktualizowane i wszystkie aktualizować żeby komputer był bezpiecznie chroniony? Dzisiaj właśnie to zrobiłam- tzn. przejrzałam i pisze że trzeba dwie zaktualizować, RealPlayer Version Plugin i VLC plugin no więc zabrałam się za aktualizację rear player i wtedy się okazało że trzeba coś pobrać na komp i zainstalować zrobiłam to i zainstalowało mi jakiś program! Wcale mi nie potrzebny, nie wiem, do czego on służy i go nie chcę. To miało mi wtyczkę zaktualizować a nie nowy program zainstalować chyba?? Co robić? Nie wiem. Zostawić wtyczkę jak jest (bezpieczne??), usunąć wtyczkę bo chyba nie instalować tego dziwnego czegoś co nie wiem do czego służy. Co do VLC plugin to też nie wiem czy aktualizować, pobierałam niedawno program vlc media player i używam to trzeba to zaktualizować ?? pisze że wtyczki są niebezpieczne

Najlepiej wszystko aktualizować.

 

A co do tego niechcianego programu - pewnie przy instalacji aktualizacji była zaznaczona opcja, by go zainstalować - całkiem możliwe, że żeby się do niej dobrać, trzeba było wybrać instalację zaawansowaną… To ostatnimi czasy całkowicie normalne. Możesz poczytać: http://www.fixitpc.pl/topic/19809-portale-z-oprogramowaniem-instalatory-na-co-uwa%C5%BCa%C4%87/

jak klikam na zaktualizuj to przenosi mnie na strony z programami do pobrania http://img23.imageshack.us/img23/6779/82kr.jpg

 

ps. sama muszę sprawdzać cojakiś czas czy wszystkie wtyczki są aktualne? jak często to robić?

Jak chcesz to aktualizuj, jak nie to skorzystaj z tego poradnika: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/448544-jak-wy%C5%82%C4%85czy%C4%87-powiadomienia-o-nieaktualnej-wtyczce-w-firefox/

 

Powodzenia!

Do czego ci potrzebny Real Player?

nie wiem nie pamiętam żebym kiedykolwiek używała go, nie wiem do czego to jest xD

To go w ogóle odinstaluj. Po co trzymać na komputerze programy których się nie używa?

ale nie widzę go w dodaj usuń programy, znalazłam w program files pusty folder może go nie mam na kompie

 

znalazłam w wyszukaj takie coś ale nie wiem jak usunąć http://img30.imageshack.us/img30/322/hd18.JPG

No to po co ci jego plugin do Firefoxa? Odintaluj to :slight_smile:

 

I podobnie zrób ze wszystkimi programami jakich nie używasz.

ok tylko jak xD nie ma w pasku startu ani w dodaj usuń programy ale wyszukanie wyszukało mi wyniki

Gdzie to wyszukiwałaś?

start- wyszukaj (windows xp) tu masz obrazek jak to wygląda http://img30.imageshack.us/img30/322/hd18.JPG

Te dwa środkowe to harmonogram zadań (możesz usunąć), pierwsze u góry to pusty folder, dolne - faktycznie jakiś dziwny plugin, chyba do Firefoxa. Sprawdź tam, czy nie masz go w dodatkach/wtyczkach.

 

I przeleć system (przede wszystkim rejestr) programem CCleaner.

wzięłam narzędzia- dodatki i szukałam ostatniego we wtyczkach ale nie mam

 

sprzątnę ccleanerem ale ten cały rejestr to jakoś zaznaczyć muszę żeby go przeczyściło w programie?

 

jeszcze jedno bo kiedyś czytałam że ktoś tym programem usuwał i potem musiał się lkogować ciągle bo choć zaznaczył bądź ciągle zalogowany a to musiał za każdym wejściem na internet jak ustwaić program żeby dobrze tom zrobić?

 

[edit] rejestr dałam znajdź problemy i napraw- dobrze?

 

zrobiłam skan z wyszukiwania i tak to wygląda http://img23.imageshack.us/img23/2199/3jz5.jpg

 

[edit] usunęłam jeszcze to real coś tam schedule

Tak, niech je naprawi. W razie czego robi kopię zapasową, można potem ją przywrócić.

kopii nie zrobiłam xD ale co tam :smiley: ale dalej siedzi to w wyszuukiwaniu co robić?

Po prostu usunąć.

dalej pokazuje się ta niebezpieczna wtyczka real playera

Wtyczka RealPlayer służy do odtwarzania bezpośrednio spod przeglądarki plików audio/wideo kodowanych w danym formacie (.ra, .rpm, .rm, .ram, .rmvb itp.) i jest instalowana wraz z kodekami realmedia, czy jak je tam zwą.

Z tego co kojarzę, a dawno już nie korzystam z tego typu rzeczy (w przypadku realmedia wtyczka mi nie jest potrzebna, bo nie odwiedzam stron, które jej wymagają, a sama możliwość odtwarzania lokalnego tego typu plików zapewnia mi odtwarzacz z “wbudowanymi” kodekami), to przy próbie aktualizacji real alternative (lżejsza modyfikacja oryginału, który w temacie się pojawił), może pojawić się taki “myk” chęci instalacji oryginalnej wersji kodeków/plugin’u…

Druga wtyczka, VLC Plugin służy albo do tego samego co napisałem w pierwszym zdaniu, albo do uruchamiania odtwarzacza VLC (w jego własnym oknie) podczas próby odtworzenia mediów z jakiejś strony.

 

A teraz do rzeczy, jak odnaleźć i usunąć wtyczki w Twoim wypadku.

Po zrzutach widać, że korzystasz z Firefoksa i można niejako wnioskować, że przynajmniej w przypadku realplayer’a pozostały u Ciebie śmieci… a sama wtyczka pozostała (widać ją na liście w przeglądarce).

 

Pierwsze co by zrobił, to zainteresował się katalogiem “Real Alternative” na dysku E (najnowsza w sieci to bodaj Real Alternative 2.0.2 z 2011 roku), ponieważ prawdopodobnie to jest miejsce instalacji, tak kodeków jak i wtyczki do przeglądarki. Sprawdź czy nie ma tam pliku o nazwie uninstall.exe. Jeśli jest ale wyświetla błąd, np. braku odniesienia do czegoś, przez co nie może kontynuować procedury deinstalacji, to można go usunąć (cały katalog lub podkatalog “browser”). Z tym że to może spowodować brak możliwości odtwarzania plików audio/wideo z dysku (usunięcie katalogu “Real Alternative”), co jest zależne od tego z jakiego odtwarzacza korzystasz i czy masz jakieś pliki multimedialne zakodowane do realmedia (część rozszerzeń plików podałem w pierwszym zdaniu).

 

Drugą rzeczą jaką można zrobić, jest odnalezienie miejsca “ukrywania” się wtyczki widniejącej w Fx’ie, najprościej wykonać to przez przejście na adres about:plugins. Jest tam podana ścieżka do każdej wtyczki “widzianej” przez przeglądarkę (wraz z nazwą, stanem, wersją pliku i paroma innymi informacjami), a tym samym możliwość dotarcia do niej “na piechotę” :wink: (ścieżka wyświetlana jest domyślnie w Fx 22 i nowszych, w starszych -Fx 20 i niżej- wymagana jest zmiana wartości wpisu plugin.expose_full_path na “true”, w about:config). Dzięki temu będziesz mogła usunąć ją ręcznie (być może ścieżka będzie wskazywać na lokalizację z poprzedniego akapitu, czyli E:\Real Alternative…).

weszłam w ten adres about plugins są dwie wtyczki real playera

RealPlayer G2 LiveConnect-Enabled Plug-In (32-bit)RealPlayer Version Plugin

i jedna vlc

VLC Web Plugin

zastanawiam się czy wtyczkę vlc usuwać jak oglądam rzeczy na programie vlc, może potem nie będę mogła ogllądać albo go aktualizować a aktualizacja vlc jest niezbędna może żeby system był bezpieczny?

 

wygląda to np o tak http://img15.imageshack.us/img15/1595/toar.jpg

 

nie bardzo się orientuję które to ścieżka a które inne informacje i jak dotrzeć po tej ścieżce na piechotę…

nie wiem jak usunąć to ręcznie na podstawie tej ścieżki która też nie wiem gdzie jest xD

 

może cosik podpowiesz xD