Niechciane numery - co zrobić?

Witam.
Szczerze mówiąc głupio jest mi pisać ten temat.
Zazwyczaj jestem sceptycznie nastawiony do podawania swoich danych w internecie. Ostatnio jednak coś nacisnąłem, była rejestracja na stronę która mnie interesowała, (coś z kryptowalutami), i w czasie rejestracji trzeba było podać numer telefonu. Podałem go “jak raz podam nic sie nie stanie” tak myślałem. Jednak zamiast logowania od razu przekierowało mnie na jakąś stronę AlpsMarkets. Oczywiście nic nie zrobiłem wyszedłem z tej strony. Po jakimś czasie zaczęły do mnie wydzwaniać numery. Nie odbierałem oczywiście, bo wiedziałem że może wiązać się to z kosztami, więc blokowałem. Zaczęło robić się to denerwujące, bo dzwonili co chwilę z różnych numerów (kierunkowy z Warszawy). W końcu to ustało. Wieczorem znowu ktoś do mnie dzwonił ze dwa razy z numeru (kierunkowy +31). Ustało. Dziś znowu do mnie dzwonią, tym razem z Anglii (+44, London). Blokowanie nic nie daje, dzwonią z kolejnych. Co z tym zrobić? Jak to zablokować? Prosze o pomoc. Z góry dziękuje, pozdrawiam
Numery które dzwonią to:
+48 222062397
+48 222062348
+31 685217546
+442030066905
+442030066925
+442081679698

Jest chyba coś takiego jak blokada nieznanych numerów, ale wtedy żaden z Twoich znajomych spoza listy kontaktów się z Tobą nie połączy.

I tak w ramach ostrzeżenia może podaj tu tą złośliwą stronę (tylko wyraźnie zaznacz żeby unikać szerokim łukiem). Może uchroni to kolejną ofiarę

Właśnie wiem, tylko chodzi o to żeby inni też mogli do mnie dzwonić. Myślę że musi być jakieś rozwiązanie. Ta strona to prawdopodobnie Bitcoin Rush
Tu artykuł: https://tokeneo.com/pl/bitcoin-rash-scamerska-platforma-ktora-wykorzystuje-wizerunek-malgorzaty-kozuchowskiej/

Są aplikacje z bazą danych niechcianych numerów, naciągaczy itp. Możesz taką aplikację zainstalować i ona będzie oceniała numer który dzwoni albo go od razu rozłączy. Przykład takiej aplikacji https://www.odebractelefon.pl/

Oczywiście jak to w takim przypadku, apkę trzeba skonfigurować wg potrzeb.Jak się uspokoi to można odinstalować.

ps. Używałem tej apki kiedyś, ale może niech jeszcze inni forumowicze się wypowiedzą czy ona jest teraz warta instalowania czy lepiej wybrać inną.

Nie za bardzo wyobrażam sobie na jakiej zasadzie miało by to działać. Sam pisałeś, że próbują połączyć się z Tobą przeróżne numery. Jak, na Teutatesa, android miałby wiedzieć, że akurat ten to spam?
Musiałbyś walczyć z firmą prowadzącą stronę o wykreślenie z ich zasobu numerów. Jak znam życie podając nr zgodziłeś się w regulaminie na taką praktykę.
Jak im się nie znudzisz to pewnie nie pozostanie nic innego jak zmiana numeru na nowy.

Apka w teorii fajna. Szkoda tylko, że spamerzy ciągle z nowych nr dzwonią.

A czy jest sens to odbierać? Może pomarnowałbym czas oszustowi, albo w jakiś sposób powiedział aby nie dzwonili

Jeśli bym odebrał to tylko po to, by zażądać zaprzestania dzwonienia i o to by wykreślili nr ze swojej bazy.

Tak, ale czy to może wiązać się z ogromnymi kosztami? Czy bez powiadomienia rozmówcy mogą naliczać się jakieś koszty?

nie oddzwaniasz więc nie powinno. Nie słyszałem o przychodzących połączeniach, za które się płaci.

Dobrze dziękuje za pomoc. Jak ktoś zadzwoni, spróbuję odebrać i ewentualnie dopisze coś w temacie. Pozdrawiam

Numer telefonu to dane osobowe na przetwarzanie których trzeba mieć zgodę właściciela.

Właściciel tej strony już dawno sprzedał bazę danych, nie sądzę aby miał na to zgodę.

Jak dzwonią z kierunkowych z PL to jeszcze można próbować coś w stylu, że nie wyraża się zgody na przetwarzanie wszystkich swoich danych i nie wyraża się zgody na nagrywanie. (o ile nie odzywa się tępy bot, zamiast marketingowca, ale wtedy mów zdania bez sensu i w końcu powinien odebrać człowiek, bo bindów na wszystko nie mają)
Niestety bywają firmy, które i takie coś ignorują. Można wtedy zgłosić skargę do UODO. (https://www.uodo.gov.pl/pl/83/155)
W przypadku zagranicznych numerów prawdopodobnie nic nie zdziałasz!

Pozostaje wtedy zmiana numeru na inny i nierozdawanie go na lewo i prawo. Trzeba uważać, co się instaluje na smartfonie i czytać polityki prywatności, zanim poda się gdzieś swój numer telefonu.
Oczywiście nie pomoże to na wycieki danych z różnych miejsc, numer tel. widoczny publicznie i innych znajomych, którzy jak “cyfrowe dzi…i” instalują, co popadnie, bo “darmowe” i popularne, a nawet podają numery tel. z książeczki kontaktowej w telefonie, aby uzyskać parę zł rabatu. (tak istnieją takie kampanie)

Aplikacje blokujące numery tel., które mają w bazie jako nękające, też nie są rozwiązaniem.

Dużo firm wykupuje pewien zakres numerów telefonów, gdzie np. 3-4 ostatnie cyfry się różnią. Jeżeli smartfon obsługuje to można użyć “wildcard” w postaci " * " lub skrócenia numeru tel. o te cyfry. (prefix)
Można też znaleźć firmę, centralkę, która im sprzedaje dany zakres numerów tel. i spróbować zgłosić u nich naruszenie. (wiele z nich ma regulamin korzystania z usługi) wtedy mogą zawiesić lub rozwiązać umowę z taką firmą.

Dobre też jest, ale nie do końca legalne wyszukiwanie ofert pracy jako osoba w “Call center” brać adres e-mail, na który wysyła się CV i wpisywać go na podejrzanych stronach rozsyłających SPAM. Po jakimś czasie będzie im skrzynkę pocztową zapychać i mniej osób przyjmą do call center (a rotacja osób bywa tam bardzo duża) Dziwne, że tak mało osób wpada na taki pomysł. W sumie FAIR - spam za spam :wink:

Właśnie teraz dzwonił do mnie numer z Southampton, odebrałem, i był jakiś szum (tak jak w jakiejś galerii), nikt sie nie odzywał

Mogą też kraknąć twoją próbkę głosu i z 5 sekund zrobią zdania “wielokrotnie złożone”, możliwe że nawet zrobią z ciebie osobę mówiącą płynnie po angielsku (raczej jeszcze nie norma dla Polaków).

Dosyć dużą bazę mają. Dużo użytkowników dodaje nowe adresy. Jak miałem ją zainstalowaną to trafiła w 95% przypadków.

…i co potem zrobią z takim podrobionym głosem? Żaden bank, żaden sklep na samo zlecenie głosowe nie da kredytu czy nie wykona zlecenia.
Jeszcze z charakterystycznym głosem celebrytów rozumiem sens zabawy. “Przyrodnicze” filmy z deepfake wywracają się na iluzji podczas dialogów. Ale po co komu dajmy na to mój głos?

Oczywiście można popłynąć z fantazją i wyobrazić sobie scenariusz wyłudzenia na wnuczka, ale zgodzisz się, że to dość naciągane i trzeba znać inne informacje jak nr do babci, imię itd.

Bradlee jeśli aplikacja działa i jest skuteczna to super. Jeśli jest tak jak piszesz to pozytywnie jestem zaskoczony i nie upieram się przy swoim.

Będą Ciebie ścigać o zapłatę, że przez telefon zamówiłeś kurs języka mongolskiego w 50 częściach w cenie 1000 zł za jedną 5 stronicowa broszurkę. :slight_smile:

(dlatego podczas rozmów z marketingowcami unikam używania słowa tak, “czy Pan Kowalski? Istotnie, z tej stron Kowalski Marian”; “Czy potwierdza Pan to zlecenie bankowe?” , “Odczytana dyspozycja dot pzrelewu dla xyz jest taka, jaką składałem”). Lekka paranoja, ale cóż poradzić. :slight_smile:

Ja czasami odbieram, wyłączam mikrofon i zostawiam telefon ;d.
Poza tym polecam mieć drugą kartę sim do takich rzeczy, włączasz tylko gdy musisz się zweryfikować w takich serwisach. Koszt takiej karty to chyba 15zł/rok, a spokój niesamowity.

Nawet nie lekka, a dość poważna ta Twoja paranoja.
Szczerze wątpię, by taka “umowa” na gębę miała jakąkolwiek moc prawną.
Skoro sam wiesz, że przesadzasz to i ja oceniać nie ma zamiaru.

Osobiście wolę taką rozmowę urwać na początku. Po drugiej stronie jeszcze nie skończy swojej formułki powitalnej, a ja przerywam i stanowczo oznajmiam, że nie jestem zainteresowany. Żegnam i odkładam słuchawkę.

Ja mam gdzieś karty Biedronki, Rossmana i inne śmieszne lojalnościówki. Zero apek sklepów itd. Jeśli jakakolwiek strona prosi mnie o nr tel. to wychodzę.
Nawet własnemu bankowi zrobiłem haje, że wysyłał mi sms’ami i mail’ami spam - od tego czasu cisza.

Jeśli się za parę groszy sprzedaje numer telefonu, bo ziemniaczki 15% taniej, to nie należy się dziwić potem, że akwizytorzy wydzwaniają.