Niedrogie , a wydajne ? Radeon czy GeForce?

 witam na forum , mam pytanie : przy rozbudowie mego staruszka (Intel pentium dualCore E8400)  chcę dołożyć kartę graficzną , bo to teraz używam zintegrowanej i nie bardzo można na niej grać (nie chcę grywać w jakieś nowości , ale czasami w L O L , NFS Carbon , CS:go ) i chcę się poradzić która z tych kart będzie lepsza ? :  

 http://allegro.pl/radeon-hd5450-2gb-hypermemory-ddr3-64-bit-silent-i5844083833.html   ?   

 http://allegro.pl/grafika-gigabyte-cuda-geforce-210-1gb-ddr3-nowa-i5872721611.html   ?   

 wybrałem takie , bo po pierwsze mam okrojony budżet (ta nVidia to mój finansowy max) , po drugie są silent i dzięki temu potrzebują troszkę mniej prądu na zasilaniu (a mój zasilacz mocny nie jest,ale markowy, to standard HP z obudową, około 250W) , po trzecie są nowe (ktoś mi odradził kupowanie używanej grafy bo może paść i gw. brak) , po czwarte w tej cenie (do 170PLN) są na nowszym DDR3 , po piąte na pewno przyspieszą mi wyświetlanie grafiki zwłaszcza jak dorzucę RAMu (z 2Gb na 6Gb DDR2) i może będę mógł sobie czasem pograć w niewymagające tytuły , jak uważacie ?  jest między nimi duża różnica w wydajności ? obie mają 1Gb VRAM (choć ta z chipem AMD ma hyperMemory , takie turboCache do 2Gb) i obie są na szynie 64Bitowej , ale jedna obsługuje DirX 11 a druga to chip nVidia (czyli techn. CUDA i PhysX) , która będzie szybsza (jeśli się to odczuwa wizualnie) i lepsza (wydajniejsza) w tych gierkach co podałem (bo chętnie czasem w nie zagram) ? za fachowe porady z góry dziękuję . 

Obie grafiki to bardzo słabe konstrukcje, nie nadające się do gier. Nie kupuj żadnej z nich. Tym bardziej Radeona do dwurdzeniowego Core 2 Duo.

Najlepiej do tego zestawu pasowałby GTS 450 (ok. 120-150 zł), ale zasilacz jest tutaj przeszkodą. Podaj jego dokładny model. 

Po pierwsze podaj jaki masz maksymalny budżet na wszystko, bo rozumiem, ze dokupujesz jeszcze pamięć ram.

Możesz śmiało brać zwłaszcza Radeona, bo i tak tej klasy grafika nie będzie dławiona przez procka.

Dla kogoś kto  nie rozumie  czym jest bootleneck, to faktycznie mogą być dwie różne rzeczy. Tobie się chyba wydaje, że sterowniki radeonów odgórnie narzucają konkretną pracę na CPU niezależnie od mocy GPU i trybu pracy. Czyli idąc twoim tokiem rozumowania do nawet 64bitowych grafik radeonów wymagane są procesory typu i5/i7. Otóż nie. Dlaczego nie - zapraszam do zagłębienia się w temacie czym jest bootleneck a później pisania swoich opinii na jakimkolwiek forum. Bo na dzień dzisiejszy brak ci do tego podstawowej wiedzy.

 dzięki za porady , bo niestety osobiście nie mam dużego w tych sprawach rozeznania , wciąż się czegoś nowego uczę , a w takim razie mam kolejne pytanie : czy od tych 2 w/w szybsza (wydajniejsza) nie będzie taka  :   

 http://allegro.pl/show_item.php?item=5876223170   ? 

 mogę taką mieć za grosze od kumpla , ma więcej VRAM i jest na teoretycznie szybszej szynie (128Bit) ? , ale jest to używka , a kolega gwarancji nie daje ,  jak myślicie ?  

 przy takiej opcji (tej nVidii 1,5Gb) zostało by mi więcej z budżetu (200PLN) na RAM i tu nasuwa się pytanie czy lepiej wziąć jedną kość 4Gb (znów tanio od kumpla) , czy 2 x po 2Gb z jakiejś aukcji , bo nowych to już chyba nie kupię (zresztą pamięci nie są chyba tak ryzykowne jak karta,prawda) , czy duża różnica będzie w szybkości działania (6Gb) między 2+4 bez dual chanel , a dual plus trzecia kość 2+2+2 ? zna się ktoś na tym ? 

wszystkie grafiki geforca, które mają numer w dziesiątkach 10, 20, 30 czyli na przykład 630 są to grafiki bardzo słabe i nie warte żadnych pieniędzy lepsza od nich jest zintegrowana grafika intela

http://allegro.pl/karta-graficzna-sapphire-radeon-r7-240-i5891589521.html 

Wszystkie wybrane przez Ciebie karty są słabe. Nie kupuj żadnego GT 130, ani tym bardziej R7 240, którego sterownik zarżnie tego E8400.

Proponuje Ci kupno używanego zasilacza Fortron 400 W, do tego wybierz GTS 450 z allegro.

Na takiej konfiguracji pograsz w mniej wymagające gry. Z tym że do CS: GO potrzeba mocniejszego procesora. 

RAM dorzuć co najmniej 2 GB, dla lepszego komfortu pracy z systemem i programami. Najlepiej niech to będzie identyczna kość, lub o takich samych parametrach (częstotliwość, timingi). Na Dual Channel uwagi nie zwracaj, bo to nie daje żadnego odczuwalnego wzrostu wydajności. 

Nie pleć bzdur o “zarzynaniu cpu przez sterowniki”, bo siejesz ferment. Procek nie będzie blokować tej grafiki, bo jej wydajność na to po porostu nie pozwala.

od sterownik weźmie 3% no masakra zmuli całego kompa nawet na wyświetlaniu pulpitu, żal i tyle

W jednej grze będzie to 3 %, w innej 30 %. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że ten chip sam w sobie jest słaby i procesor również. 

pokaż mi gdzie może być 30% bo według mnie to zmyślasz, w tym roku sterowniki zostały zoptymalizowane pod tym kątem ale ty dalej piszesz bzdury, które mogły być aktualne ale 2 lata temu

W miejscach procesorowych może być. Na testach idealnie widać jak Radeony działają w połączeniu ze słabymi procesorami. 

Kiedy AMD poprawiło sterowniki? Wysoki narzut w DX11 jest i nic się nie zmieniło w tej kwestii.

Dwa lata temu problem z narzutem miała Nvidia.

na tym procku i tak o DX11 można tylko pomarzyć i tych bibliotek bym nie brał po uwagę 

Dziczek i tak tego nie zrozumie. Nieważne, że jego argument jest inwalidą. Ważne że ma genialny as w rękawie, by komuś uprzykrzyć zakup radeona :) 

według mnie sytuacja jest prosta grafiki nie ma co zmieniać bo procek i tak nie da rady jak kolega chce grać w gry z ostatnich lat a kupno czegoś z niskiej półki i tak sytuacji mu nie poprawi

Ważne ze jest YouTube, skąd mali i upierdliwi manipulanci mogą czerpać wiedzę.

Kolega podał w gry, w jakie chce grać. Z odpowiednia kartą graficzną będzie mogli w nie grać. Z CS: GO może być tylko mały problem, ale to zależy od ustawień.       

jak się ma ledwo 30 fps to lepiej z grami na multi dać sobie spokój bo się nic nie ugra

za 400zł można kupić GT 640 ale taniej to według mnie już bezsens ale każdy może mieć własne zdanie

Zobacz sobie zużycie CPU dwóch low-endowych kart Radeon i geforca.

I gdzie jest twój narzut sterownika na CPU? Bo ja go widzę ale w nvidii a nie radeonie. I to jeszcze w grze typowo procesorowej :wink: W wiedzminie 3 z DX 11 jest identycznie.

 tu widzę “rozgorzała” dyskusja o eFPeSach i narzutach oraz innych “poważnych niuansach graficznych” , a do tego doszedł “konkurs” na prześciganie się w stylu “kto wie więcej” , a na temat odpowiedzi “niewiele” , osobiście przychylę się do opinii “CzarnegoDiamenta” , że z tych dwóch i tak słabych kart lepsza będzie karta od AMD , albo inny Radeon w możliwie niskiej cenie , z “małego” doświadczenia wiem , że dobre są karty z tym chipset’em , a i do procków intela dobrze pasują (brat np. do procka AMD wybrał nVidia’ę bo ich chipset’y lepiej współpracują ze starszymi CPU od AMD) , chociaż tu nie ma reguły i przy takich kartach warto rozważyć też opcję rozbudowy platformy pod przyszłe “lepsze” i mocniejsze karty , a jeśli zostajesz przy tym sprzęcie i budżecie , to rozważ zakup karty np. Radeona ze 128bit’ową (przynajmniej) szyną pamięci , możesz trafić takie karty nawet w tej cenie i mogą być używane , byle z pewnego źródła , sprawdzone i z gwarancją rękojmi gdy coś będzie nie tak … polecam rozwagę , a nie kierowanie się wyłącznie niską ceną czy samymi cyferkami … 

Raczej zderzenie faktów z kłamstwami.

 Z którym? Chipset jest na płycie głównej. Rzeczywiście małe to doświadczenie. 

Do procesorów Intela owszem, ale nie dwurdzeniowych Core 2 Duo.

 

 Czyli która konkretnie karta będzie lepsza do tego zestawu? Albo radzisz coś, albo sobie rozmyślasz.