Niedziałająca mysz oraz klawiatura podczas instalacji Win 7

Witam serdecznie!

Wczoraj przyszly do mnie czesci, ktore kupilem za dorada forumowiczow (dzieki wielkie!). Niestety, jako ze dysk SSD na ktorym zainstalowany byl system wyzional ducha, jestem zmuszony, by zainstalowac go na nowo. I tu pojawia sie problem, gdyz ustawiam w BIOS kolejnosc bootowania, instalator laduje sie, ale gdy pojawiaja sie pierwsze okienko dot. wyboru jezyka, klawiatura/mysz wylaczaja sie i nie jestem w stanie dalej nic zrobic. Legacy ustawilem na enabled, rowniez resetowalem kilkukrotnie biosa. Nic nie pomoglo.

Moj sprzet:
Ryzen 7 2700x,
MSI B450-A PRO MAX,
Crucial Vengeance 2x8GB 3200mhz,
Corsair VS550,
Geforce 960 4GB,
Samsung 860 QVO 1TB,
Cooler Master Devastator 3 Gaming (mysz i klawa, USB 3.0)
DVD-rom od Asusa, na 2xUSB
Rowniez posiadam 500GB dysk HDD, ale modelu nie pamietam za cholere…

Windowsa mam na plycie, system wykrywa i odtwarza plytke z tej nagrywarki.
Podlaczalem takze mysz 2.0 do portu 2.0 i dalej to samo, po prostu sie wylacza.

Mam nadzieje, ze ktos wie jaki jest problem i jak moge go rozwiazac :worried:

Pozdrawiam

Witam, spróbuj użyć klawiatury i myszki na PS2 jeśli masz taką możliwość. U mnie przy płycie ASRock H110 też miałem ten problem. Porty USB zaczną dopiero działać po instalacji systemu i sterowników do chipsetu.

Nie posiadam zadnej przejsciowki, ani myszki na PS2. :confused:

Tylko jesli porty USB nie dzialaja, to czy bede w stanie zainstalowac system z tej nagrywarki ktora jest podlaczona na 2xUSB? Teoretycznie, ona pracuje podczas gdy mysz i klawiatura na USB wylaczaja sie…

Witaj.
Jakie masz ustawienia w Advanced / USB Configuration ?
Jeśli tylko USB Legacy i XHCI Hands-Off to zrób oba Disabled

W BIOS-ie powinna być też opcja dotycząca USB, coś w stylu USB legacy enable, która powinna aktywować porty USB podczas instalacji systemu

@iJuliusz

Zgadza sie, sa tylko te dwie opcje. Probowalem z USB Legacy na disabled, jednakze nic to nie dalo. Sprobuje wylaczyc rowniez ta druga.

PS. Zresetowalem komputer po tym jak kolejna proba zainstalowania windowsa nie wyszla, i teraz, gdy go uruchamiam klawiatura i mysz swieca sie, jednakze na monitorze wyswietla mi sie No Signal…
Wczesniej mialem to samo, i musialem odpiac wtyczke Reset SW i wtedy zadzialalo, teraz juz to nie pomaga…
Bateryjke rowniez wyciagnalem na jakies 7 minut, zero efektu.

Czy możesz wejść do BIOS?

Problemy z uruchamianiem były już wcześniej, tzn. zaraz po złożeniu komputera?

Masz w Advanced / Windows OS Configuration -> Windows 10 WHQL Support [Disabled]?

Niestety nie jestem w stanie, komputer sie uruchamia, po kolei zapalaja sie biale diody na plycie glownej, po czym gasna i systematycznie wyswietla sie No Signal na monitorze. Ale komputer chodzi nieprzerwanie, nie resetuje sie.

Wczesniej, to znaczy po kilku probach zmieniania rzeczy w BIOS jak np. bootowanie, i po restartach przy instalacji systemu.

Jest ryzyko, że coś jest źle podłączone wewnątrz i/lub na zewnątrz.
Po kolei:

  1. Odłącz wszystkie zewnętrzne urządzenia.
    Spróbuj uruchomić.
  2. Wypnij jedną kość RAM. Spróbuj uruchomić.
  3. Wypnij napędy. Spróbuj uruchomić.

Gdy uruchomi się na którymkolwiek z punktów, wyłącz, podłącz klawiaturę, włącz, ustaw BIOS tak jak pisałem powyżej.

Ważne, abyś odłączał zasilanie i naciskał POWER zanim cokolwiek odłączysz z środka komputera.

Jest jeszcze rozwiązanie (gdy już BIOS ponownie zadziała, ale porty USB - nie)
Instalacja Windows 7 na MSI B350M GAMING PRO - nie dzialajace porty usb

  1. Uruchamialem jedynie z podlaczonym monitorem, nic to nie dalo.
  2. Wypialem raz jedna, raz druga kosc. Efekt jak w przypadku pierwszym.
  3. Odpialem dyski, wtyczki od obudowy(od USB) zostawiajac jedynie POWER SW, wentylatory oraz bodajze wtyczke MOLEX. Wtedy nawet nie pokazywal sie komunikat o braku sygnalu. Po podlaczeniu dysku rowniez brak komunikatu.

Dopiero gdy podlaczylem wtyczki od USB z obudowy, to ponownie zaczelo mi wyswietlac komunikat no signal

Obudowa to Zalman Z3 Plus, jezeli ma to jakies znaczenie

Problem nie leży więc tylko we wspomnianym wcześniej braku mozliwości uruchomienia USB podczas instalacji Win7, ale z uruchomieniem komputera w ogóle.
@anon7248146 @sensu lub @Dimatheus może coś jeszcze podpowiedzą. :thinking::beers:
W kilka osób będzie łatwiej znaleźć odpowiedź :wink:

Portu i klawiatury Ps2 nie masz / Win 10 odpada?
J bym po najmniejszym oporze brał 10… aktualizacja free.

Tak na szybko, to zacząłbym od podłączenia wszystkiego jak Bozia przykazała, dalej jak nie pomoże, reset BIosu, bo coś robiłeś i być może wyłączyłeś zewnętrzną kartę?

Jak obraz wróci, to wracamy do punktu 1: modowanie Windowsa 7/W10.

1 polubienie

Tylko co to mogło dać? Reset SW to przycisk reset na obudowie. Póki go nie naciskasz nie ma żadnej różnicy czy wtyczka jest podłączona czy nie.

Poza tym w internecie ludzie piszą, że mysz i klawiatura naUSB normalnie działają na tej płycie podczas instalacji systemu.

Może czas na jakiś Windows 8.1 lub 10 albo GNU/Linux?

Dzieki wielkie za przybycie!

Z checia bym przeskoczyl na Win 10, z tym, ze mam jedynie plyte od 7 i zaginal mi gdzies klucz.

GPU to jest GTX 960 4GB od Gigabyte, wszystko sie kreci jak nalezy w niej. Wczesniej dawala obraz, wiec nie sadze by z nia bylo cos nie tak.

Szukalem po necie, koles mial podobny problem, odpial ta wtyczke i zalapalo. Jakkolwiek glupio by to nie brzmialo, ale tonacy i brzytwy sie chwyta…

No to i tak raczej lipa, po 30 dniach będzie się pewnie co 2 godziny komputer wyłączać?

Skąd jesteś pewny, że dysk nie działa?

Jeżeli stary dysk da się “podpiąć i odczytać” np. Jelly Belly wyciągnie. :wink: Bez klcuza i tak nie beziesz normalnie korzystał… i 7/10 różnicy nie robi.

1 polubienie

Juz na starej plycie nie moglem uruchomic systemu (posiadam 3 dyski, 2SSD oraz HDD). Zmienialem wtyczki od zasilacza, rowniez kable. Podlaczalem na wszystkie mozliwe sposoby, i nie dzialalo.

Podobnie zrobilem na nowej plycie glownej, komputer go po prostu nie wyswietla.
Co jest dziwne to to, ze podczas pewnego uruchomienia obecnego zestawu, rowniez nie wykrywal tego drugiego dysku SSD od Samsunga. Po resecie wszystko wrocilo do normy i SSD od Samsunga znow byl widoczny

Postaram sie ten klucz znalezc, jednak mimo wszystko chcialbym teraz postawic system.