Nielegalne pobieranie z torrentów i warezów

(Mayron) #1

Witam, od paru dni kłócę się ze znajomymi o to, że pobieranie z torrentów i warezów jest nielegalne… oni mówią, że jeżeli ma się w domu oryginał lub się pobiera i po 24h usuwa to nie ma w tym nic nielegalnego. Czy mógłby mi ktoś zacytować jakiś punkt nie wiem licencji czy jak on to nazwał “kodeksu karnego”, który mówi o tym, że jest to nielegalne.

(Kolmar) #2

Poczytaj sobie lepiej prawo autorskie :stuck_out_tongue:

(Clubbasse207) #3

samo pobieranie przynajmniej mptrójek nie jest nie legalne ale jednoczesne udostępnianie ich już tak …

pobierając torrentami czy innym klijentem p2p jednocześnie wysyłasz więc już jestes pirat :smiley:

gadanie o tym że jeżeli się po 24 godzinach usunie plik to nie łamie się prawa to jest jedna wielka bzdura ! wymysł samych piratów ;]

jeżeli masz w domu orginał i pobierzesz sobie jakiś film to i tak piracisz bo pobierasz coś nie legalnie . ale … można tak zrobić i jeżeli by wpadła do ciebie kontrola i zobaczyli pełno divx-ów ale obok te same filmy orginalne to nie wiele by mogli tobie zrobić . (bo to kopia bezpieczeństwa wkońcu nie ? :smiley: )

a kopiować można na własny użytek tworzyć tzw. kopie bezpieczeństwa mimo tego że na każdej płytce jest napisane zakaz kopiowania pod groźba czegoś tam :stuck_out_tongue:

author_vision , a co jeśli pirat pobiera z takich serwisów jak rapidshare ?

Wtedy nie wysyła tylko pobiera

(Łukasz14) #5

Pioter233 , wtedy to tez nie jest piractwo. Jesli będzie używał tego programu, gry czy też systemu jako kopię zapasową :stuck_out_tongue:

(Airborn) #6

em, to chyba nie jest dokładnie tak jak mówisz. kopia kopią, ale z tego co gdzieś czytałem, użytkownik ma prawo do zrobienia samodzielnie kopii zapasowej tylko w sytuacji gdy producent sam nie zapewnia takiej kopii. czyli dajmy na przykład Microsoft - można skontaktować się z firmą i po przedstawieniu dowodów zakupu można wystąpić o przysłanie nośnika zastępczego - w takiej sytuacji nie mamy prawa do tworzenia ‘kopii zapasowej’

(D Kielbania) #7

Nie wprowadzać chłopaka w błąd. Za piractwo komputerowe uważa się każdy rodzaj nielegalnego pobrania filmu/programu/gry. Wyjątkiem są tzw. “kopie bezpieczeństwa”, pod warunkiem, że posiadasz ORYGINALNY nośnik, licencję (oraz chyba fakturę).

(Airborn) #8

na jakiej podstawie tak twierdzisz? bo w myśl bo w myśl Art. 23. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zdaje się, że nie masz racji

(D Kielbania) #9

fakt, z tymi filmami może przesadziłem (film to również swego rodzaju utwór)

(Asiaj90) #10

z tego co wiem to pobieranie filmów, muzyki, serialów z internetu jest legalne, jeśli jednocześnie się tego nie udostępnia (więc programy p2p odpadają, zostaje rapidshare itp.). co do programów i gier każdy sposób pobierania jest NIE legalny.

(fiero) #11

Należy tylko dodać że jeśli już sciagniesz np. film w jakości HD a oryginał nasz tylko zwykły DVD z tym filmem to również się doczepią, no ale to chyba logiczne.

Jako ciekawostkę podam że w cenie czystej płyty DVD/CD jest doliczony koszt “prowizji” dla ZAIKS za prawa autorskie, jako iż ktoś wyszedł z założenia że płyty te będą służyły do nielegalnego kopiowania muzyki,filmów.

(Dawiddek55) #12

Mnie to piractwo juz szokuje, no dobra nie wolno pobierac gier, progsów ale mp3???To wielka przesada, niedługo wymysla znowu cos, czego nie bedzie mozna pobierać, i za 10 lat świat bedzie nemalże zmuszony do piractwa bo wszystko bedzie nie legalne.

Dawid12345 , a myślisz że jeśli wszystko za darmo by było to by robili wszystkie te programy ? Nie .

Ludzie robią to dla pieniędzy

(Ghost54) #14

Wszystko jest dla ludzi :slight_smile: Albo mowiąc inaczej: bierzcie i jedzcie z tego wszyscy :smiley: W dobie eMule i uTorrenta ściaganie plików z sieci jest takim samym złodziejstwem jak wygórowane ceny wiekszości oprogramowania lub muzyki Na szczęście nie wszyscy są na tyle “inteligentni inaczej”, żeby dawać się okradać :slight_smile:

(Airborn) #15

tak?:> to gdzie parkujesz swój samochód?

On nie ma samochodu . Bo myśli że jak kupi to mu ukradną zaraz

(Mroczny30) #17

a pomyśl sobie (może głupi przykład, ale może zrozumie) wymyśliłeś lek na chorobę, która uleczy cały świat. Zażądałeś za 1000 pln za jedną dawkę.

A ktoś ukradł Tobie ten lek i rozdaje za free.

I co teraz?? To jest dokładnie to samo.

Producent tworzy program(dane), które sprzedaje twojemu koledze, kolega daje(udostępnia w sieci) te dane 10 innym(a ci kolejnym 10 lub 100) i producent na tym traci 10, 100 albo 1000 razy, bo nie sprzedał tego. I jak ty byś się z tym czuł??

Ja dodał bym trutki do tego leku dał bym ukraś kolejną partie i powiedział bym że to jest efekt uboczny .

Czyli według mnie powinni zrobić rejestracje przez telefon i żeby sprawdzali czy w bazie nie ma już takich seriali .

Oczywiście to dotyczy tylko programów

(Ghost54) #19

tak to glłupi przykład, bo taki lek, ktory miałby uratować ludzkość oddałbym za darmo. poza tym chyba za dużo pirackich filmów o tematyce sci-fi się nawidziałeś :stuck_out_tongue:

Producenci okradają nas - my ich. Proste, czyste i logiczne. Oczywiście nie mówię tu o wszystkich. Niektórzy naprawdę idą na rękę, nawet jak na polskei warunki, ale większość przesadza.

(D Kielbania) #20

Żyjemy w czasach, gdzie za piractwo można dostać większy wyrok niż za pobicie. Polski wymiar sprawiedliwość jest baaardzo niesprawiedliwy.