Niepotrzebny dział na forum

Chciałbym poprosić abyśmy wspólnie zastanowili się nad pomysłem zlikwidowania niepotrzebnego moim zdaniem działu “Oprogramowanie”

Dział ten istnieje co prawda od samego początku forum jednak jego rola jest (przynajmniej dla mnie) niejasna.

Dowód jest bardzo prosty - pisząc o programie opcje są tylko i wyłącznie dwie - możemy go poszukiwać bądź tez posiadać go i mieć związany z nim problem.

Istnienie działu oprogramowanie, który z definicji ma się zajmować ogólnymi zagadnieniami powoduje, że tematy są bardziej rozrzucone co tylko utrudnia ich przeglądanie.

Przykłady pierwsze od góry:

“Najlepszy program do konwertowania plików wideo” - idealnie pasuje do działu Poszukuję (…najlepszego programu do konwertowania plików wideo)

“Poprawa jakości filmiku” to nic innego jak Poszukuję (…programu do poprawy jakości filmu)

“Problem z odszyfrowaniem danych w programie Top Secret 1.2” to po prostu Problem…

itd.

Czy nie warto byłoby zlikwidować dział Oprogramowanie (oczywiście stopniowo, na początku zamykając możliwość pisania w nim nowych tematów, aby później posortować już istniejące i przenieść je do odpowiednich działów) czyniąc przez to forum bardziej przejrzystym i intuicyjnym?

Przy okazji zniknęły by tematy typu - najlepsza przeglądarka, najlepszy komunikator, najlepszy najlepszy itd… Tematy, w których więcej jest słownych przepychanek niż rzeczowej dyskusji. Opera rulez, Firefox the best… Na fachowe testy oprogramowania jest miejsce w dziale “Sprawdzone porady”

Czekam na Wasze opinie.

Gdzie więc wtedy umieściłbyś tematy związane chociażby z licencjonowaniem oprogramowania? Bardzo ważnej kwestii, niewątpliwie związanej z tematyką vortalu.

Przydałby się dział Legalność i licencje.

Niby po co taki dział?

Ważnej jednak nie na tyle często poruszanej żeby konieczny był osobny dział.

Tematy związane z licencjonowaniem spokojnie zmieszczą sie w ramach szerszego działu Problemy (Wszelkiego rodzaju problemy z użytkowaniem, licencjonowaniem i instalacją oprogramowania.)

Dłuższą chwilę szukałem błędu w rozumowaniu Froga i nie udało mi się znaleźć większych zarzutów wobec jego pomysłu. :smiley: Owszem, jest garstka tematów, które ani do problemu ani do poszukuję nie pasują i być może dla nich powinien istnieć odrębny dział. Pytanie: jaki i co powinno się w nim znaleźć? Ale jeszcze do przenosin - narażasz się, bo moredatorzy będą mieli pełne ręce roboty, jeśli takie przenosiny nastąpią. :stuck_out_tongue:

Co do tematów nie pasujących w inne miejsca, to pytania o licencjonowanie i naprawdę interesujące polemiki dotyczące wyboru oprogramowania czy pomysłów na nowe funkcjonalności powinny mieć swój (niszowy) kąciek. To o co bym walczył to zmiana nazwy z “Oprogramowanie” na… coś innego. Obecnie działy “Oprogramowanie” i “Programowanie” mylą się odwiedzającym. Oczywiście można zmienić nazwę tego drugiego. :wink:

niech administracja zrobi małe FAQ tak jak na forum przemo

Tweener o jaki FAQ Ci chodzi, bo jeden już jest.

jeśli powtarzają się ciągle jakieś pytania np. najlepszy sprzęt czy coś to proponuję zrobić dział FAQ i przenieść tam wszystkie często zadawane pytania

To akurat problem wynikający z czegoś innego.

co i tak nic nie da, ponieważ pytania będą się pojawiać jak do tej pory.

Czego koronnym przykładem jest temat (w właściwie kilka) o konwersji, obróbki muzyk, filmów etc. Są tam zebrane pytania z linkami do tematów… I co. Ono, proponuję poczytać śmietnik lub wklepać w szukajkę. 80% tematów była poruszanych i są na nie odpowiedzi. Mimo to, każdy jeden nowy i stary user woli założyć temat, niż użyć szukajki. Przykre, ale niestety prawdziwe.

Odswieżam - pierwszy i ostatni raz.

Liczę, że tym razem dowiem się co na ten temat myśli moderacja.

Jeśli nie, pozwolę tematowi umrzeć śmiercią naturalną mimo, że uważam że problem działu oprogramowanie warto jakoś rozwiązać…


Post Tweener’a i późniejsze nijak się mają do mojego pomysłu.

Mieliśmy się wspólnie zastanowić nad działem Oprogramowanie a nie “tworzyć” FAQ.

O tym nie pomyślałem ale to też jakiś argument :slight_smile:

No tak. Tyle, że to nie rozwiąże problemu o którym pisałem na początku:

Co Ty wypisujesz?Przecież można założyć tam temat między innymi dlatego, że chcemy wymienić opinie na temat jakiegoś programu, np Foobar 2000.

Skoro administracja podjęła “wcześniej” decyzje o jego istnieniu,widocznie ma to jakiś sens :stuck_out_tongue:

Tak się składa, że rozmawiałem o tym z liskiem.

Założyłem ten temat, aby poznać wasze zdanie w tej kwestii i ewentualne propozycje rozwiązania problemu źle umieszczanych tematów, o czym pisałem w pierwszym poście.

no i… :shock:

Jak rozwiązać ?? pisać mądrzej i czytać tematy przyklejone w poszczególnych działach :smiley:

Widzę, że nie wczytałeś się uważnie w pierwszego posta:

Problem tkwi właśnie w tym, że obecna definicja działu Oprogramowanie zostawia sporą furtkę dla piszących.

A to prowadzi do tego o czym pisałem wcześniej - czyli do rozrzucenia tematów po kilku działach.

Frog wg. mnie jest jak jest i powinno tak zostać.

Od takich rzeczy to są “twardsze” głowy niż My,niech oni podejmują decyzje.

BTW- gdzie na przykład umieścił byś jakże cenne zestawienie z tego działu:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=124468

jak dla mnie to pierwsze 4 wręcz idealnie pasują do poszukuję , kolejny do problemy i zostaje tylko ostatni :wink:

Obydwa działy mają sens istnienia, tylko kwsetia konsekwencji w działaniu moderacji w kwestii przenoszenia tematów do odpowiednich działów.

Pisałem o problemie z tym związanym w poprzednim poście:

Skoro temat pasuje do obu działów na jakiej podstawie go przenosić?

Może faktycznie Ryan ma rację - może nie likwidować tylko zmodyfikować.

Tak aby tematyka nie pokrywała się z działem Problemy i Poszukuję.

Pytanie tylko jak to zrobić?

To wymyśl nazwe i opis działu :stuck_out_tongue: