Niepotrzebny dział na forum

Może jakieś przykłady…

Są w moim pierwszym poście…

Znów okazuje się, że nie przeczytałeś…

Frog szukasz "dziury w całym " :stuck_out_tongue:

Zdecyduj się - najpierw chcesz przykładów, a kiedy je otrzymujesz stwierdzasz, że się czepiam. :roll:

Po dogłębnej analizie tego co napisał Ryan przedstawiam konkretną propozycję:

Krok 1 - zamknięcie działu "Oprogramowanie: i stopniowe sortowanie znajdujących się w nim tematów.

Krok 2 - Utworzenie działu:

Kilka słów wyjaśnienia:

Forum jest ściśle związane z Vortalem i to właśnie Vortal prezentuje wszystie te programy, które redakcja uważa za godne uwagi.

Teoretycznie więc Software jest niepotrzebny.

Można jednak założyć, że dział będzie uzupełnieniem Vortalu - miejscem dla programów, które nie znalazły się na stronach dp, a o które warto przedstawić i o nich podyskutować.

Frog to wszystko może odbyć się już na istniejącym dziale Oprogramowanie dzięki czemu moderacja miałaby trochę mniej pracy poprzez podjęcie następujących kroków:

  1. zamknięcie działu

  2. posortowanie tematów w nim się znajdujących zostawiając zgodne z przyszłym profilem działu, tj. Software i licencjonowanie

  3. zmiana nazwy działu na bardziej odpowiadający jemu profilowi, tj. Software, Licencjonowanie

  4. otworzenie działu

Problem w tym, że przy tej ilości tematów jaka znajduje się obecnie w dziale oprogramowanie sortowanie ich zajmie trochę czasu.

Gdzie w tym czasie będą trafiały nowe tematy?

Wydaje mi się że nazwa:

Lepiej odzwierciedla potencjalną zawartość. IMO regulamin działu + jego bezwzględne egzekwowanie będą niezbędne.

Może nie być jasne skąd polemiki i dlaczego usunąłem Software. Software mieści pytania i problemy, a to coś, czego nie chcemy. Niezbędnik, czyli programy “których nie trzeba polecać” mieści w sobie wątki ukierunkowane na jeden, koszący konkurencję produkt (np. Total Commander) i pełni rolę zbiornika malutkich, sprawdzonych porad. Owszem, ociera się to o dział pod tą samą nazwą, ale IMO można swobodnie wysnaczyć jasną granicę: samodzielne, sprawdzone porady do własnego działu; doskonałe, ostatnio odkryte ficzery i sposoby na poprawienie pracy z danym programem oraz historie “jak YZ uratowało mi życie” do nowego-starego działu.

Efektem takich wątków z potencjalną dyskusją może być zebranie porad na temat danej aplikacji w coś bardziej formalnego w drugim dziale. Oczywiście pozostaje pytanie: czy może istnieć wątek o antywirusie A, w którym nie pojawią się dzieci neo z opiniami o antywirusie B…

To jest właśnie to czego chciałem uniknąć.

Pisałem o tym, że najlepsze i sprawdzone programy znajdują się na Vortalu i moim zdaniem dublowanie informacji jest zbędne.

Dział Software który zaproponowałem miałby stanowić coś w rodzaju poczekalni dla nowych, albo mało znanych, a przydatnych programów.

Omówione i zaakceptowane mogłyby w późniejszym czasie trafiać na Vortal.

Software to tylko nazwa, którą z resztą można zmienić (choć moim zdaniem jest prawidłowa :wink: )

Ważniejszy jest opis, który chyba jest wystarczająco jasny - a i tak jeśli będzie taka konieczność dodatkowe wyjaśnienia mogą zostać umieszczone, tak jak to zaproponowałeś, w regulaminie działu.

Nie widzę większej różnicy między pojemnością “Oprogramowanie” i “Software”. Oba słowa będą rodziły takie same problemy jak mamy obecnie (tj. problemy i pytania w “Oprogramowaniu”).

Słuszna jest jednak uwaga, że komentarze do programów są pod programami i nie ma sensu zalewać nimi forum. Zupełnie nieświadomie zignorowałem ten fakt (nigdy nie czytam komentarzy na vortalu).

Przeznaczenie części “Software” wcale nie było jasne na podstawie Twojej notki - w życiu nie wpadłbym na to, że chodzi o nowości i rzeczy nieznane. Tyle że z działu zrobiłoby się “Legalność, Licencjonowanie, Aktualności czytelnieków”. :wink:

Upieram się przy nazwie Software (choć znaczy to samo co Oprogramowanie) ze względów estetycznych.

IMO ładnie będzie wyglądało zamkniecie forum klamrą: Software - Hardware.

Kluczowy jest opis działu, który jak słusznie zauważyłeś nie jest jeszcze doskonały.

Oprócz tego będzie jeszcze, wcześniej przez Ciebie przywołany, regulamin działu.

Kolejna propozycja:

Zdaję sobie sprawę z tego, że na Vortalu jest przycisk - zaproponuj program.

Forum ma jednak tę przewagę, że poza samym zaproponowaniem programu można o nim dodatkowo podyskutować w szerokim gronie.

Dużo w tym wątku mowy o likwidacji działu Oprogramowanie, dodawaniu nowych itp… Mam jednak wrażenie, że tak naprawdę sprawa sprowadza się do sprecyzowania opisów działów (ew. zmian nazw) i poprzenoszenia starych wątków zgodnie z nowymi opisami.

Oprogramowanie można by było zamienić na “Licencjonowanie i Legalność”, “Poszukuję” i “Problemy” zostają i wszystko było by jaśniejsze.

Brak jednak “ogólnego” działu implikuje problemy z bardziej specyficznymi elementami jak choćby z wszelkiego rodzaju zestawieniami. Można oczywiście wrzucić je do “Poszukuję” na zasadzie odpowiedzi na potrzeby szukających, można też dodać takie elementy do “Sprawdzonych porad” - w obu przypadkach dodając odpowiedni zapis do opisu działu.

Nie wiem jak się na to zapatrujecie.

Do tego można stworzyć osobny dział.

Nowy układ górnej części forum mógłby się przedstawiać następująco:

Dla mnie osobiście dobrze jest jak jest :smiley: .

Jak nam tu userzy zaczną proponować to nie będziemy wiedzieć co instalować :wink:

…no ale wszystko w “waszych” rękach .

No dobra.

Moje zdanie odnośnie zgłaszanych pomysłów.

Nie podoba mi się pomysł odnośnie zgłaszania programów. Dlaczego? Dlatego, że: kto będzie weryfikować ich przydatność, bezpieczeństwo itp. sprawy. załóżmy, że ktoś zgłosi swój program, który np. zawiera szkodliwe komponenty. Nie możemy założyć, że każdy program będzie bezpieczny a autor nie będzie chciał ugrać coś dla siebie. Następna rzecz. A co w sytuacji gdy, ktoś zainstaluje taki program i system wyleci mu w kosmos? kto poniesie odpowiedzialność - autor? niby tak, ale jaką? Pretensje będą takie - co za forum, kto to dał.

Można by jeszcze mieć wątpliwości do paru rzeczy, ale to chyba jasno wyraża obawy. Od tego typu “promocji” jest akcja promujemy polskich autorów czy zaproponuj program.

Licencjonowanie - tak naprawdę ile jest tematów związanych z tym problemem? Znikoma ilość. Tworzyć czy modyfikować dział dla paru zapytań… można, ale czy jest sens?

Legalność. Hm… padają pytania w innych działach, np. czy mogę wykorzystać te grafiki na swoją stronę, czy ten firewall można za darmo używać w firmie. Sens widzę. W tej sytuacji, trzeba by przejrzeć inne działy i poprzenosić tematy.

Porównania - jak dla mnie odpada. To już lepiej pisać takie tematy na zasadzie sprawdzonych porad. Odzew zapewne będzie taki jak w temacie viewtopic.php?f=4&t=97231 Szukamy chętnych do napisania artykułów - nie wiem na ile to działa, niech się administrator wypowie, ale z tego co widzę, to chyba raczej nie bangla. Zrobi się w pewnym momencie przerost formy nad treścią, biorąc pod uwagę jakość obecnych tematów tego typu, to… dziękuję. Na 10 postów, 7 będzie typu - polecam, rulez, czy flame lub pokaz niewiedzy.

Software. Tak naprawdę czym jest software? Jak dla mnie, to ten dział informatyki bliższy jest raczej programowaniu i tworzeniu.

hm…

oj Frog , podrzuciłeś niezłe jajeczko, z którym, jak dla mnie, nie wiadomo co zrobić. Z jednej strony pomysły (niektóre) brzmią sensownie, niektóre niekoniecznie.

Myślę, że chyba trzeba by było zastanowić się co tak naprawdę jest potrzebne na forum.

Pojawi się nowa wersja vortalu. Dojdzie dział mac os. To tez w tej sytuacji trzeba by uwzględnić w planach…

Można by ewentualnie zamknąć obecny dział jako archiwum i pomyśleć na nowa formułą nowego, jeżeli faktycznie jest taka potrzeba.

Trza się przespać z tym problemem.

Spać to mogliśmy od momentu założenia tematu (20.10.2007) Teraz to czas by wreszcie podjąć jakąś decyzje. :wink:

Decyzję albo chociaż szerszą dyskusję.

Moja propozycja nie jest jeszcze doskonała ale liczę, że zostanie wspólnymi siłami dopracowana.

Jedno wiem napewno - dział oprogramowanie w obecnej formie jest zbyt szeroki.

Spójrzmy na sam opis tego działu:

“Ogólne zagadnienia związane z oprogramowaniem i licencjonowaniem.”

Ogólnie to ja mogę również poszukiwać, radzić, pytać o oprogramowanie graficzne lub o problem z softem…

I wskażcie mi paragraf na podstawie, którego post taki będzie musiał zostać przeniesiony?

To, że bardziej pasuje do innego działu nie jest żadnym argumentem, bo w tym też się mieści…

xulu - kto tworzy forum - administracja czy userzy?

Bo mi się zawsze wydawało, że to dzieło wspólne…

to może lepiej zrobic ankiete wtedy bedzie wszystko jasne i prostsze w rozwiazaniu

Propozycja przedmówcy nie ma sensu, wyniki nie są w żadnym stopniu sensowne i miarodajne :x

Faktycznie bezsensowna, bo w temacie chodzi przede wszystkim o to jak zmienić, a nie o to czy zmienić.

A czy, to przecież wyjdzie przy okazji .

Może dodać do problemów lub ew. do legalności jeśli powstanie

po prostu dodać obok działów Windows i Linux, ewentualnie dział Inne systemy operacyjne

dobry pomysł

też dobry :slight_smile: