Niskie wyniki testów speedtest

Witam, mam problem otóż posiadam światłowód od INEI 1GB/s i tylko w programie
pro speed test pokazuje dobre wyniki +/- 950 mb/s w obie strony.
Ale na każdym innym speedteście takim jak np. SpeedTest.pl, SpeedTest Ookla, INEA Speedtest,
Orange Speedtest, są bardzo dziwne wyniki, najczęściej wychodzi 500 mb/s w obie strony, raz chyba tylko miałem 800mb/s downloadu i 200mb/uploadu no to i tak to nie to.
Nie mam żadnych włączonych aplikacji w tle, skany na różnego typu wirusy itp. były już przez emnie
wykonywanie nie raz.
Chciałbym wiedzieć czy ktoś miał podobny problem i jest w stanie mi z tym pomóc.
Dziękuję.

Tutaj też pokazuje mało?

Tak, napisałem że na tym speedteście też jest mało.

A komputer jest podłączony przewodem? Znaczy połączenie z routerem to nie WIFI?

Zgadza się, Ethernet.

Piersze pytanie, czy przeczytałeś umowę i czy widnieje w niej zapis „gwarantowana transmisja danych 1GB/s”, czy „prędkość do 1GB/s, gwarantowana XZY”?

Jakie masz obciążenie CPU w trakcie trwania testu?

Zacznijmy od tego, jestem świadomy że na umowię piszę DO 1GB/s ale szanujmy się, POŁOWA tego co jest napisane na umowie nie jest w porządku.

70-80%

To też jest nie logiczne jakby na umowie widniało „gwarantowane tyle i tyle” ponieważ na teście w aplikacji PRO SPEED TEST jest jak powinno.

To dosyć dużo i nic dziwnego, bo webowe aplikacje typu speedtest bardzo mocno wykorzystują CPU, przez to często mimo poprawnie działającego łącza nie widać poprawnego wyniku na słabszym PC.

Jeśli masz Windowsa 10 i wyżej to spróbuj pobrać z Microsoft Store aplikację Speedtest by Ookla i tam sprawdzić jaką prędkość osiągasz.
Aplikacja zużywa znacznie mniej zasobów niż speedtest na stronie, więc powinna być bardziej miarodajna.

Ewentualnie możesz pobrać plik testowy np. stąd i zobaczyć ile wychodzi:
http://lg.netia.pl/

Racja, jest dość sporę obciążenie procesora.
Jeżeli chodzi o aplikację Speedtest Ookla to jest tak samo jak na ich teście online.

Mogę psioczyć na Orange bo to są fiuty, ale internet podpisałem na 600 i mam 600 cały czas.

I jaki masz procesor?
Wpada i wypada masa danych, coś to musi przerobić, u mnie przy teście dochodzi nawet do 20%

Posiadam i5 9400f

Ja tak samo, tylko bez f. I tak Ci obciąża procesor? test? Problem systemowy bardziej niż sprzętowy.
Zaraz się przełączę na windows i zobaczę jak to wygląda

No na windowsie zużycie procka to tragedia, ale prędkość trzyma, Na Linuxie serio 20-25%

Na Linuxie:

Odpal torenta i ściągnij jakiś popularny duuży plik / z 5 GB/, i zobaczysz prędkość. Testy nie zawsze są miarodajne a wręcz przekłamują rzeczywistość.

Muszę jeszcze powiedzieć jeden szczegół, gry na np. Epic Games albo Steamie pobierają się dobrze. Jedynie tam na originie jest 10mb/s ale to mniejsza. Problem moim zdaniem tkwi albo w przeglądarce albo nmw. Bo problemy z prędkościami są tylko na przeglądarkach (testowałem: Firefox, Edge, Chrome,Opera). Więc raczej nie ma potrzeby ściągania jakiegoś pliku z torenta.

Ale nie mam żadnych dziwnych rozszerzeń na przeglądarkach i antywirus jaki mam (F-Secure) też sprawdziłem i też nie oddziałuje na prędkości.

Przeleć jakimś Adw na wszelki wypadek. Może jakieś reklamy się podpięły.