Nowy komputer do 5000 zł

(system) #1

Po dużej awarii muszę jak najszybciej zrekonstruować sprzęt.

W cenie do 5000 zł potrzebny mi komputer do następujących zastosowań:

1. DTP - dużo pracy w programach Adobe: Photoshop, Illustrator, InDesign (wszystkie w wersji CS3), o drobnicy typu MS Office 2003 nie wspomnę.

2. Dużo obróbki zdjęć cyfrowych - rzecz jasna takich w dużych rozmiarach (pliki RAW z aparatów o matrycach 10-12MP).

oczywiście także bardziej rozrywkowe zadania - filmy na DVD, a nie wykluczone, że za jakiś czas jakieś działania w Premiere czy czymś takim.

Co ważne, komputer w ogóle nie będzie używany do gier.

W skład tego zestawu nie wchodzi monitor (ocalał mi BenQ FP 93GP).

Rozumiem też, że musi być co najmniej 2Gb RAM, ale nie jestem na bieżąco z aktualnie topowymi markami (do tej pory miałem Kingstony).

Mam też dylemat z kartą graficzną - czy do takich zastosowań powinien być Matrox (np. Parhela), czy też któryś z wydajnych Radeonów czy GeForce.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie i ewentualne rozwnięcia tematu.

Pozdrawiam

(Rastko1) #2

c2d QX6600

Asus P5K Deluxe

2x1GB A-Data 800mhz

Matrox Parhelia 128

Amacrox Frei Erde 550W

WD AAKS SATA2 320GB

(Gen Salvador) #3

Core 2 quad Q6600

ABIT IP35 / MSI P35 Platinum

4*1 Gb DDR2 Patriot LLK 800MHz cl4

SAMSUNG SpinPoint T166 HD501LJ 3,5" - 500 GB - 7200RPM - 16 MB

Matrox Parhelia APV

DVD-RW LG H54L

Zasilacz PENTAGRAM Silent Force PSF-620-A12S

Obudowa wedle upodobań + chłodzenie na procka: scythe mugen

całość ~4000PLN

(Rastko1) #4

Dużo problemów ostatnio jest z płytami abita na p35

(Tomek) #5

AMD Athlon 6400+

Asus M2N32 WS PRO nForce 590 SLI

8GB RAM ECC 800MHz Kingston

nVIDIA Quadro FX 1500 (HDTV) PCI-E

2xWD Raptor 250GB spięte w RAID

Zasilacz 600W Tagan

Buda wg. własnych upodobań.

Radeon lub Geforce to bardzo dobre karty ale do gier. W zastosowaniach profesjonalnych Quadro nie ma sobie równych ponieważ ma sterowniki optymalizowane do takich programów jak Photoshop czy CAD

Jeżeli chodzi o procka to najlepszy byłby Opteron w konfiguracji 2x, ale wtedy inna płyta.

Najbardziej wsród np. grafików cenione są płyty firmy Tyan.

(Technik Elektro) #6

do kompletu Vista x64 lub poczekać na Longhorna Server (ewentualnie Windows 2003 server sp 2).

(Mariosti*) #7

Co do hdd to najwydajniejsze obecnie są750gb wsd aaks (biją też najwięskze raptory, ale tylko wersja 750gb, bo tylko ona wspiera zapis prostopadły).

Przy sofcie o którym autor tematu wspomniał więcej niż 2 rdzenie potrzebne nie będzie, bo i nie skorzysta.

(Technik Elektro) #8

kto cię tak oszukał ?? raptory jako jedyne potrafią wykorzystać bufor 16mb cache, a w raidzie - bo do tego są stworzone - miażdżą konkurencję ( 10tyś obrotów robi swoje) - zastanów się zanim coś napiszesz !!

(Draakus) #9

procek Intel 4300/4400 lub 2160 a w bliskiej przyszłości przesiadka na penyrna

Foxconn p35

3GB A-data vitesta extreme 800MHz CL4 - 4Gb prawdopodobnie nie wykorzystasz na 32 bitowym systemie operacyjnym na 64 bitowym to i owszem a jeżeli masz 64 bity to 8 gb 4x2GB to gigantyczny koszt.

Palit radeon 2600Pro Sonic./ jeżeli faktycznie chcesz wydać tyle kasy to coś z profesjonalnych serii ATI/AMD

do tego na system i bieżącą pracę WD Raptor a na magazyn WD z serii AAKS

zasilacz Amacrox 450(400W)/500W.

i jest to jedyny słuszny konfig. nie słuchaj innych fałszywych proroków. Ewentualnie zbudować macierz Raid. do tego nowe wydajniejsze i cichsze chłodzenie. pentagram hp-120 +AC silver5

(Technik Elektro) #10

i kto tu jest prorokiem vitesty extreme są sprzedawane tylko jako kości sparowane 2x512mb lub 2x1gb. chyba że masz problemy z liczeniem...

za to słuchaj się amatora o sporym braku wiedzy lub nie umiejętności liczenia.

(Mariosti*) #11

Jak nie wiesz to sprawdź a nie cięte riposty sprawiające wrażenie pewności dajesz :]

(Draakus) #12

technik_elektro

i co to ma być, to co ty napisałeś i to co ja napisałem nie wyklucza się, płyta ma 4 banki na pamięć ram więc kupi 2x1GB i 2x512Mb i jest 3 GB.

Tym samym udowodniłem ci, że jesteś nie tylko zidiociałym analfabetą matematycznym nie umiejącym przeprowadzić pomyślnie najprostszej operacji dodawania, którą potrafi zrobić dziecko w 1/2 klasie podstawówki to na dodatek w swojej bezdennej głupocie i zadufaniu w sobie zrobiłeś z siebie matematycznego kretyna.

patrz powyżej, kto jest amatorem a kto zna sie na rzeczy, mi jeszcze nie zarzucono merytorycznego błędu, ty wyłożyłeś się na dodawaniu, dzieciaku Neostrady.

(Mariosti*) #13

3gb mogą być ale nieco bez sensu bo kości będą bardzo duże, a tylko 25% na cenie ramów się zyska (czyli adekwatnie do pojemności).

A swoją drogą cięta riposta draak :wink:

(Prezeslion) #14

Elo chce sobie kupić kompa z prockiem INTEL CORE 2 QUAD Q6600 2.40 GHz, płytą ASUS P5K3 DELUXE/WiFi-AP - P35, dyskiem 500gb WD lub 400gb SEAGATE i tu nie wiem która firma leprza, Pamięć KINGSTON DDR2 2048 MB 900 (Dual 2x 1024 MB), ASUS GF 8800 GTS 320MB 320bit, karta muzyczna CREATIVE X-Fi mX Xtreme Audio,i zasilacz Zasilacz CHIEFTEC CFT-560A-12S - 560 W , nagrywarka dvd , i nie wiem czy brać stacje dyskietek czy nie. Takie coś mniej więcej. I mam w związku z tym kilka pytań. pierwsze z nich to jaką byście polecali obudowę do tego sprzętu w rozsądnych pieniądzach z oknem cena do 300 zł. Następne moje pytanie brzmi co z tym prockiem czy wystarczy mu box-owe chłodzenie. A może podacie jakieś swoje konfiguracje sprzętowe tak do 4500zł jestem otwarty na wasze propozycje. Cool Dziękuje wszystkim z góry za pomoc.

(Technik Elektro) #15

obudowa chieftec, przydałoby się wydajniejsze jak zamierzasz kręcić.

(Prezeslion) #16

ja raczej nie ben de kręcić tego procka bo nie ma takiej potrzeby

(Technik Elektro) #17

nie wiem jak z głośnością BOX-a możesz zaryzykować i zostać przy nim a jeśli będzie hałasował to dokupić coś cichszego.

(Prezeslion) #18

no a co sadzisz o reszcie sprzętu jaki dysk wybrać wd czy seagate i jaką fajną obudowie proponujesz musi koniecznie być z oknem i co byś zmienił w tym kompie i czy ta płyta będzie dobra

(Technik Elektro) #19

wd 320 seria aaks jest w benchmarku (hd tach) troszkę szybszy od seagate (burst speed) więc możesz brać wd-ka ale jak nie będzie go to nie zrobisz błędu jak kupisz seagate oba dyski są wydajne.

obudowa :

http://allegro.pl/item248633189_obudowa ... oknem.html

co do płyty - jest okey ewentualnie foxconn ip35a.

(Mariosti*) #20

Dysk wd aaks serii, ram nie wydaje mi sięby taki był weź goodram pro 900 a nie kingston, procesor quad jeśli obrabiasz filmy i renderujesz, w inny wypadku e8750 (bo nie kręcisz) i scytche infinity. Obudowy polecam cooler-mastera :stuck_out_tongue: Mam to polecam :stuck_out_tongue: Jakby nie była błyskotliwie wspaniałą to bym nie polecał :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 28.09.2007 (Pią) 19:01

A przy tej cenie lepszy będzie msi p35 fir, lepiej wyposażony :stuck_out_tongue: