Nowy laptop działa strasznie wolno

Witam, posiadam problem z nowiutkim, dobrym laptopem, którego zakupiłem kilka dni temu. Otóż sytuacja wygląda tak, że laptop strasznie zamula w poziomie windowsa i takie rzeczy jak mapy w grach strasznie wolno się ładują, przeczuwam, że jest to wina dysku. Posiadam w nim tylko dysk HDD, zamierzam zamontować dodatkowy dysk SSD, ale pytanie brzmi czy jest to możliwe, że nowiutki laptop działa tak wolno, że trzeba odczekiwać czas po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pulpicie lub wczytaniu menedżera zadań?

Specyfikacja komputera:
grafika-gtx 1060 max-q 6gb
procesor-intel core i7 7700hq
8gb ram ddr4 2400mhz

mam jeszcze jedno pytanie, a mianowicie jest to laptop lenovo y520, jaki dysk na m.2 mógłbym do niego zamontować?
czy Samsung 250GB 1,8’’ Seria 960 EVO M.2 2280 NVMe będzie w porządku?
Dodam, że do laptopa instaluję jeszcze aktualizacje, ponieważ miałem tylko czystego windowsa. Jest możliwość, że jest to wina aktualizacji ponieważ system jest przestarzały? (windows 10)

pozdrawiam!

HDD w laptopach to mordęga jeżeli jest to tylko 5400 RPM. Mam pod opieką dwa dość świeże laptopy z W10. Na jednym tylko dysk 5400, na drugim SSD+HDD. Rożnica jest masakryczna. SSD to rozruch już trochę używanego systemu w okolicach kilku czy kilkunastu sekund, a na HDD to nawet dwie minuty przy świeżym systemie. Sprawę już nawet rozwiązuje dysk 7200, ale to rzadkość w laptopach. Nie wiem co za dyski montuje Lenovo w y520, ale nie jesteś pierwszą osobą, która się żali na pracę systemu bez SSD. Podpięcie SSD na M.2 NVMe na pewno znacznie poprawi działanie systemu i aplikacji.

1 polubienie

taki dysk posiadam, faktycznie 5400rpm, czyli rozumiem żeby jak najszybciej zainstalować ten dysk ssd?
Nachodzi kolejne pytanie, czy ten dysk, który wysłałem będzie pasował i czy ktoś może doświadczył instalacji windowsa na nowo zamontowanym dysku ssd? Jak to wygląda? Nie chciałbym formatować teraz tego obecnego dysku HDD a jednocześnie zainstalować windowsa na ssd, jest to możliwe?

W tym momencie mam użycie dysku na poziomie 100%, ale dysk pracuje z szybkością zapisu 200kb/s i odczytu 500kb/s, więc coś stanowczo jest nie tak :confused:

instalacja przebiega tak samo jak na hdd tylko pamiętaj że potem start systemu musisz mieć ustawiony w biosie na ssd

Przeinstaluj system na czysto masz 100% obciążenie dysku - błąd systemu np. problem z windows update + telemetria + windows defender.

Legiony obsługują tylko dyski PCIe NVMe M.2!

Kingston KC1000 240GB PCIe x4 NVMe (SKC1000/240G) - jeśli chcesz trochę oszczędzić, na kościach MLC.

problem w tym, że reinstalacja dysku nic nie pomogła z tym obciążeniem, mogę spróbować jeszcze raz ale wątpie, że poskutkuje

myślicie, że dołożenie dysku ssd rozwiąże ten problem?

A może dysk jest zwyczajnie uszkodzony, to wtedy serwis Lenovo Ci nowy wmontuje.

da się jakoś sprawdzić czy dysk jest sprawny czy uszkodzony?

Jeśli to Lenovo i ma dedykowaną kartę graficzną to wyłącz ją w biosie i uruchom komputer. Może pomóc.

znalazłem coś ciekawego, może o to chodzić, zaraz zajmę się kartą graficzną i dam znać ale raczej nie o to chodzi bo w grach mam normalnie sporo fps’ów tak jak powinno być, tylko jest problem z wczytywaniem mapy i funkcjonowaniem windowsa typowo jakby przez dysk. Zrobiłem diagnostykę programem od lenovo i wyszedł błąd w S.M.A.R.T drive self test, pokazało warning i timeout 600s. Co to może oznaczać?

No to by wskazywało na uszkodzony dysk właśnie. Tak więc możliwe, że będziesz musiał skontaktować się z Lenovo, by wysłali kuriera który odbierze sprzęt i zawiezie do serwisu. No chyba, że od kupna nie minęło nawet 14 dni, to wtedy możesz oddać do sklepu i kupić inny. Ale lepiej sprawdź jakimś porządnym programem np. HD Tunezja.

Dysk sprawdzony i działa poprawie, być może to wina wielkiej ilości procesów w tle

Robiłem ostatnio laptopa Lenovo - akurat to półtoraroczna YOGA z Radeonem. Praca dysku pozostawia naprawdę wiele do życzenia, a przy dużej ilości startujących z systemem aplikacji jest źle. Jest tam zdaje się włożony jakiś Seagate, który na starcie czystego Windowsa się krztusi. Jeżeli masz możliwość to zamontuj ten dysk SSD na NVMe i na niego zainstaluj system. Ew. zagadaj ze sklepem, jeżeli był to sklep internetowy czy jest możliwość instalacji dysku u nich. Jak nie to oddaj sprzęt - masz na to 14 dni od zakupu i dołóż to wersji z SSD.

Pobrałem najnowszy firmware do dysku i już się tak nie zacina na szczęście, jednak zostawia wiele do życzenia, jak na dysk hdd to już ujdzie, powiedz mi tylko jak się znasz czy zamówiłem dobry dysk ssd: Samsung SSD960 EVO 250GB NVMe M.2

Z całą pewnością.

To, że smart nie pokazuje błędów, nie zawsze oznacza, że dysk jest w dobrej kondycji.
Pokaż stan powierzchni dysku z MHDD.
Trochę to archaiczne narzędzie, ale skuteczne.
Przygotowanie MHDD
Diagnostyka MHDD ze szczególym zwróceniem uwagi na część: Okno skanowania"
Być może masz podstawy do reklamacji.

To może być też wina windowsa 10, trzeba zainstalować “na czysto” ja też miałam nowy laptop który uruchamiał się 2 minuty… teraz zrobiłam tak link do posta korzystając z tych dwóch poradników i laptop włącza się nawet 10-15 sekund, jest dużo lepiej. A też mam dysk HDD więc to nie ma aż takiego znaczenia.

Co do tego 100 procent użycia dysku, to też trzeba zerknąć do poradników. Np https://itvip.pl/blog/91-windows-8-8-1-10-i-100-zuzycia-dysku-rozwiazmy-ten-problem/ Powodzenia