Nowy laptop, na co zwrócić uwagę

Witam. Nadszedł czas na nowego lapka. Głównie mam zamiar bawić sie w programowanie, poza tym standardowe użytkowanie. Graczem wielkim nie jestem, ale czasami lubie zagrać w jakaś FIFE wiec karta graficzna też ma znaczenie. Co do budżetu to myślę, ze maks 2000-2500zl. Jeśli nieco drożej będzie o niebo lepszy sprzęt to też bede reflektowal. Zatrzymałem się kilka lat temu z technologią więc nie wiem czy szukać czegos z i5, czy tylko i7. O kartach graficznych wiele nie wiem, więc mozecie traktowac mnie jak zoltodzioba :slight_smile: z gory dziekuje za pomoc i czekam na rady

Zwróć uwagę na typ pamięci RAM(DDR4), w procesorze: ilość rdzeni, szybkość rdzenia, ilość pamięci cache. Przed zakupem poszukaj recenzji danego modelu.

Ja tylko wspomnę, że warto zwrócić uwagę na ekran. Ja jakiś czas temu kupiłem laptop ze znośną specyfikacją i wyginanym, dotykowym ekranem, ale potem okazało się, że na ekran trzeba patrzeć praktycznie na wprost, bo inaczej prawie nic nie widać.

Zwróć też uwagę na dysk i nie daj się wrobić w 5400 RPM.

Skupiać sie tylko na i7? I co z kartą graficzną? Bo zaznaczając dysk 7200rpm na takim x-kom i dedykowana karte wszystko zaczyna sie od 3000zl…

Najlepiej gdybyś się przeszedł osobiście do sklepu komputerowego lub marketu i pooglądał/podotykał - dzięki temu sprawdzisz jakie kąty ma ekran i co najważniejsze jak się klawiatura spisuje. Przez internet nie wyczujesz ułożenia klawiszy a to ma kolosalne znaczenie - zwlaszcza jak bedziesz duzo na niej pisał. Zdjęcia w necie to jedno ale kontakt z lapkiem w sklepie to zupelnie co innego i możesz diametralne zmienic swoją decyzję na podstawie samej ergonomii urządzenia mniejszą wagę przwiązując do parametrów.

Wydaje mi się, że do układu klawiatury mogę się przyzwyczaić. Inwestując w urządzenie wolę mieć konkretne podzespoły a nie wygląd :slight_smile:

Ja bym pewnie zaczął od tego, żeby to nie był HP, Acer i podobne wynalazki. Jak nie chcesz mieć problemów z serwisem, to Dell, ew. Lenovo (ale też są przeboje). Z Toshibą też bym uważał.

A ja jeszcze dodam, że warto zobaczyć sobie jakie laptop ma zawiasy, czy obudowa już od nowości gdzieś nie trzeszczy, nie ma luzów, bo potem się okazuje, że mijają 2 lata gwarancji, a w laptopie zawiasy mają straszne luzy i kadłubek od tego pęka…

Znalazłem gdzieś polecane laptopy w nieco wyższych cenach, ale wydaje mi się że spełnia moje wymagania:






Polecacie któryś bardziej od innego? Coś od razu odrzucić?

osobiście polecam lenovo i mojemu bratu jakis czas temu tez poleciłem lenovo i obaj jesteśmy zadowoleni

A pod wzgledem parametrów i ceny? Pomijając producenta

Warto zwrócić uwagę na podzespoły żeby były wydajne.
Również ważny jest wygląd i nasze preferencje czy np. palcowanie będzie nam przeszkadzać żeby wybrać odpowiedni plastik i ekran.
Warto też zwrócić czy klik w klawiaturze nam pasuje.
Jaki system jest zainstalowany na laptopie.
Ile trwa gwarancja i jakie są szczegóły np. door to door czy martwe piksele ekranu od ilu wymienią.
Sprawdzenie opinii na na temat marki a przede wszystkim danego modelu który nas interesuje w Internecie np. czy nie ma problemów z przegrzewaniem, jak z głośnością wentylatorów i ogólne opinię.
Sprawdzić cenę i porównać z podobnymi modelami innych firm czy nie przepłacamy.

Za 2k nowego to dostaniesz plastikowego krzaka, rozejrzyj się raczej za jakimś poleasingiem w tej cenie, na pewno komfort pracy będzie lepszy, jakość sprzętu też a to bezpośrednio przekłada się na żywotność.

Za około 2k możesz dostać taką maszynkę https://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Lenovo-ThinkPad-W530.79685.0.html
Gwarantuję ci że więcej na żadnego krzaka nie spojrzysz.

Dotykowy czyli błyszczący, ma być ekran czy lusterko?

Mnie się pytasz? Jeśli tak, to nie wiem o co Ci chodzi.

O oglądanie swojego odbicia w ekranie zamiast treści które powinny się na nim wyświetlać.
Nie wiem kto wymyślił błyszczące matryce ale powinno się takich wynalazców zsyłać na syberię.
Niestety jedyna możliwość walki z tym haniebnym procederem jakim jest produkcja lusterek zamiast matryc to nie kupowanie ich.
Tu też leży inny problem, naiwni ślepi konsumenci zadowoleni są że mogą taki bubel kupić, to tak jakby kupowali samochód z reflektorem w miejscu licznika…

Popyt czyni podaż. Czyli jesteś hipsterskim rodzynkiem, pławiącym się w swojej inności.

Nie, raczej wiem co jak się zachowuje w jakich warunkach a tu doświadczenie zrobiło swoje.
Laptop jest mobilny czyli na matrycy ma być widać wszystko niezależnie od warunków, co zobaczysz na lusterku w słoneczny dzień?
Może nie masz porównania z przyzwoitą matową matrycą?
Dotyk w laptopie?
Ile razy go użyłeś?

Tak jak pisałem, wygląd i ergonomia nie mają dla mnie większego znaczenia (poza matowym wyświetlaczem). Ciekawa recenzja lapka, ale porównanie gier niewiele mi mówi, bo sa to gry sprzed kilku lat.

Wezmę go oczywiście pod uwagę, ale chciałem również poznać Wasze zdanie nt tych zalinkowanych laptopów :slight_smile: