Nowy router wi-fi do kablówki do 150 zł

Chcę kupić nowy router do kablówki [Multimedia Polska, prędkość Internet 30+ ] w bloku [mieszkanie 72 m2]. Router będzie stał w roku mieszkania a urządzenie najdalsze z 10 m od niego za 2-3 ścianami. Zamierzam wydać max 150 zł.

Chcę by router obsługiwał 5 GHz (bo w bloku jest ze 20 sieci wi-fi) i miał gniazdo USB (może jakiś streaming z usb na telewizor)

Wybrałem sam router ASUS RT-AC51U (https://www.ceneo.pl/37692546#tab=spec)

Czy do dobry wybór w tych pieniądzach, czy lepiej coś innego i co ?

Hej,

Według mnie tak, to dobry wybór.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Z jednej strony to dobry wybór,jeśli chodzi o Asusa to zdecydowanie lepiej sprawuje się niż TP-Link. Wadą tego urządzenia są porty fast ethernet,zwiększysz prędkość i znów router będzie ograniczał.W cenie 150 zł masz np Netisa WF2780,ten przynajmniej posiada porty gigabitowe,portu USB niestety nie ma.

Gorąco polecam ten model - https://www.morele.net/router-totolink-ac1200-a3002ru-1087504/

Mało popularny w Polsce, i ma takie sobie GUI, ale jeśli chodzi o zasięg i prędkość działania to nie ma sobie równych w tym zakresie cenowym.

Używam od około 6 miesięcy i zero problemów. Tranfer po AC 5GHz rzędu 50-60MB (duże B) na sekundę co jest wyśmienitym wynikiem. Ledwie 2x wolniej od kablowej, gigabitowej sieci LAN
Stosunkowo często przerzucam duże pliki po parędziesiąt GB, więc ma to dla mnie duże znaczenie. Wcześniej musiałem podłączać do kabla, teraz da spokojnie radę przez WiFi.
Do kupna zachęcił mnie ten test:

Ale ja w sumie nie zamierzam zwiększać, a jeśli już to do 60 a wiec skoro router i tak ma 100 to nie będzie ograniczenia chyba. Dobrze myślę ?

W sumie chyba Multimedia Polska w mojej okolicy ma max 120.

Hej,

Tak, dobrze myślisz.

Ewentualnie Multimedia może zacząć rozszerzać ofertę o światłowód, więc będzie skok prędkości.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Jeśli nie zamierzasz zwiększać prędkości ponad możliwości routera,to oczywiście taki router może być.

OK kupiłem ten router. I teraz mam z nim problem.

Internet mam 30 Mbps. Z poprzednim routerem osiągałem po LAN mniej więcej tę prędkość

Z nowym routerem mm.test.pl pokazuje mniej więcej tylko 10% tej wartości (2-3 Mbps). Po wifi zarówno 2,4 GHz jak i 5 GHz to samo. Mówię o jakieś automatycznej konfiguracji.

Czym to może być spowodowane ? Co zrobić?

Jeśli po WiFi jest tak samo nisko ustaw pasmo na podwójne kanały 20/40MHz.

Moim zdaniem myślenie polegające na tym, że wybieramy router pod prędkość WAN (internetu) jest błędne. Przecież jest całe mnóstwo ruchu lokalnego, który nigdzie nie wychodzi.
Nie wiem… odtwarzanie filmów UltraHD z NAS’a, backupy, kopiowanie dużych plików itp. Internet to tylko jedna końcówka.

Tak,masz rację.Wystarczy przesłać duży plik przez router z portami fast ethernet a gigabit ethernet,różnica w samym transferze jest bardzo duża.

Niestety nie jestem do końca zadowolony z tego routera. Zasięg 5 Ghz jest bardzo słaby. Chyba jest lepiej na 2,4 Ghz, ale od czasu do czasu internet jest nadal zrywany (jak w starym routerze). Ale być może to akurat problem połączenia między modemem Multimedia Polska a routerem - idzie po sieci elektrycznej za pomocą adapterów. Zapewne jakieś zakłócenia elektryczne od czasu do czasu atakują.

Ale proszę o odpowiedź na inne pytanie amatora:
Chodzi mi o to czy wejściowa prędkość internetu [prędkość jaką uzyskuje z modemu Multimedia Polska i którą dostarczam do routera] przekłada się jakoś bezpośrednio na prędkość wyjściową w-fi. Ewentualnie na stabilność sieci (pewnie to na pewno nie).

Przykładowo teraz mam umowę na 30 Mbps i w pokoju który mnie interesuje osiągam po wi-fi prędkość 20 Mbps. Czy jak zawrę umowę na 60 Mbps (czyli dwukrotnie większą niż mam) to prędkość internetu w tym pokoju po wi-fi też zwiększy się o około 100% (do 40 Mbps) ? Czy sieć wi-fi będzie stabilniejsza ?

Hej,

Na początek trzeba by sprawdzić, jakie prędkości wyciągniemy przy połączeniu kablowym z routerem, który zaś kablowo - a nie po sieci elektrycznej - podłączony jest do modemu operatora. Jeśli tutaj prędkość będzie oki, będziemy szukać, gdzie pojawiają się zwolnienia.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Po kablu z routera w PC jest 30 (nawet po sieci elektrycznej między modem a routerem). Bardziej martwi mnie prędkość wi-fi w innych pomieszczeniach (ale rozumiem że zasięg) oraz to że od czasu to czasu nie ma internetu w ogóle ani lan ani wi-fi

Hej,

  • A jaka jest odległość pomiędzy routerem i komputerem?
  • Czy na drodze są jakieś przeszkody - ściany, akwaria, etc?
  • Jaka karta jest zmontowana w komputerze?
  • Jak masz ustawione antenki na routerze?
  • Możesz pokazać siłę sieci WiFi - na przykład przy pomocy programu inSSIDer bądź innych programów skanujących sieci WiFi?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Jeśli chodzi o zasięg na 5GHz,to sygnał jest bardziej tłumioony niż na 2,4GHz.Wystarczy ściana,aby mocno osłabić sygnał.Co do routera,jeśli kupowałeś przez internet to możesz zwrócić ,tylko poinformuj sprzedawcę od odstąpieniu od umowy.

1 polubienie

Opisze całą moją sieć.
Modem od kablówki mam w “sypialni - dalej S” obok TV. Następnie za pomocą sieci elektrycznej (adaptery do gniazdek) przesyłam sygnał do “gabinetu - dalej G” do routera. S i G położone są po przeciwnych stronach bloku w wielkiej płyty, w odległości około 10m (tyle ma chyba blok). Między G a S są na oko 3 ściany - między tymi pomieszczeniami jest w-c i łazienka (obydwa pomieszczenia w kafelkach). PC mam obok routera w G około metra i jest on połączony z routerem kablem i jest OK. Chodzi głównie o wi-fi w sypialni gdzie mam TV samsunga a teraz również chromecasta. Wiem że normalnie to powinienem dać router obok modemu i byłby praktycznie obok odbiorników a “kablem” (w tym po sieci elektrycznej) do pc w G ale żona mi zabroniła routera w sypialni - boi się silnych fal z routera. Poza tym chciałbym mieć jeszcze wi-fi w dwóch pomieszczeniach - w kuchni (około 7 metrów od routera, dwie ściany) - tam mam radio internetowe i w salonie około 10 metrów i też ze 3-4 ściany (pomieszczenie na ukos od routera) gdzie czasem oglądam filmy na telefonie lub tablecie, a czasem używam laptopa.

Anteny na routerze pionowo. Siła sieci w sypialnini nie jest zła chyba - miernik w telefonie (Wi-fi analizer) pokazuje -58 dBm. Router jest ustawiony na wybór kanałów automatyczny. Niestety wi-fi analizer pokazuje że na 2,4 GHz jest tam z 10-15 sieci (choć moja najsilniejsza). Liczyłem na 5 GHz, ale w sypialni jest słaby zasięg.

Routera chyba nie zwrócę (kupowałem go co prawda przez internet) ale udało mi się na nim uruchomić serwer mediów - a na poprzednim routerze mi się nie udało.

Jeszcze jeden mini problem mi się pojawił.
Po uruchomieniu nowego routera bardzo stary telefon którym bawi się dziecko przestał w ogole widzieć wi-fi. Zapewne nie obsługuje jakiegoś nowego trybu wi-fi. Telefon to:


czy da się ten router jakoś ustawić tak by również ten telefon miał wi-fi ?

Hej,

Czyli generalnie raz, że dużo sieci w eterze, a dwa - sporo tłumienia. Pewnie jeszcze niektóre z tych ścian to ściany nośne, które zapewne mają z 15 cm żelbetonu. Tutaj nawet najmocniejsze routery nie dadzą rady. Sam w mieszkaniu z wielkiej płyty też używałem Asusa, który według testów powinien pokryć siecią około 300 m2, ale w moim mieszkaniu był już problem z dużym pokojem, co jest po skosie za 3 ścianami. Taki niestety urok mieszkań z wielkiej płyty. Aczkolwiek w celu polepszenia zasięgu może warto zastanowić się nad dodatkowym Access Pointem?

Co do telefonu widzę, że on bez problemu obsługuje WiFi w standardzie “n”. Być może szerokość kanałów ustawiona jest na 40Hz zamiast na auto i stąd problem. Najlepiej by było, gdybyś pokazał, jakie są ustawienia sieci WiFi w routerze.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Kolejne pytanie związane z nowym routerem …

Mam telefon Xiaomi Redmine Note 4. W poprzednim routerze uruchamiałem na telefonie program Ekspoler, tam uruchomiałem serwer FTP z dostępem do pamięci telefonu i za pomocą Total Commandera łączyłem się z tym FTP i mogłem sobie przegrywać pliki między PC a telefonem. Port FTP w telefonie 2121

Teraz zrobiłem tak samo i nie udało się. A zmienił się tylko router.

Niby Total Coammnder połączył się z tym FTP, ale chyba komenda List nie działa bo nie wczytało zawartości.
Komunikaty total commandera

“PORT … (tu kilka numerów których nie przepisałem) OK”
“LIST”
“Port falied, try PASV mode”
“PASV”
i dalej nic się nie dzieje …

Czy nowy router ma zablokowany jakiś port do ftp ? Może to jakiś wbudowany firewall? Coś trzeba przełączyć by połączyć się z FTP telefonu? To bardzo wygodne było. Może w telefonie ustawić inny port FTP niż 2121 i jaki?

A co ustawień sieci:


+
Czas wymiany klucza 3600 (nie ma na obrazku)