Obraz dysku HDD

Zamierzam zamienić Windows XP na linux lub nowszy XP na starym komputerze. Wcześniej jednak chciałbym zrobić obraz dysku aby była możliwość przywrócenia dysku na wypadek gdyby instalacja linuxa nie powiodła się lub był problem ze sterownikami. Jaki darmowy program będzie dobry. Znalazłem coś takiego:
EASEUS Todo Backup Free
Czy przywrócenie dysku z obrazu zrobionego tym programem pozwoli na korzystanie z Windowsa XP bez żadnych problemów.
Dysk SATA2 ze starego laptopa byłby przełożony do kieszeni, podłączony do komp. z W10 i tu byłby robiony obraz.

Macrium reflect w darmowej edycji jest dobry do takich celów.
Robisz obraz do piku, a w razie problemów możesz przywrócić z obrazu wszystkie dane na wybrany dysk.

Jakie parametry tego komputera?

1 polubienie

Stary laptop Extensa 5220
tutaj pisałem i pytałem

Postanowiłem założyć osobny wątek, tam mi nie poradzono co do programu a koniecznie chcę zrobić obraz dysku do przywrócenia. Mam tam Windows XP w wersji studenckiej gdzie wykorzystałem limit aktywacji, poza tym na komputerze był problem z instalacją Windowsa, trzeba było dogrywać sterowniki więc zależy mi aby przywrócić dysk a nie przeinstalowywać system.

Inna sprawa, że już pobrałem Lubuntu, Mint LXDE, Fedora XFCE i żaden nie startuje z pendrive jako LiveCD.

Macrium Reflect znakomicie się nadaje do przygotowania obrazu systemu i ewentualnego późniejszego przywrócenia. Co do rozruchu z USB - a jesteś pewien, że ten model Acera na to pozwala? Być może musisz zrobić bootowalną płytę. Co do Linuksów - ja polecę Sparky - idealny na słabszy sprzęt.

Może źle nagrane?
Programem rufus spróbuj zapisu zarówno w trybie iso jak i dd.

Ten lapek może nie mieć możliwości bootowania z USB.
Użyj napędu optycznego o ile jest sprawny lub bootowania przez LAN (PXE).

Ma - str.42
http://tim.id.au/laptops/acer/travelmate%205720%205320%20extensa%205620%205220.pdf

czyli:

Tak, pendrive przygotowywałem Rufusem Windows 8.1 jako MBR potem Windows 7 i obydwa początkowo się ładują, potem mam czarny ekran i muszę go zrestartować. Zrobię płytę, tylko muszę kupić czystą DVD. Na nim już był instalowany Ubuntu obok XP ale to nie przeze mnie potem stawiałem na nim 7 i chyba właśnie z płytki był instalowany. Choć nie ukrywam że najlepszy dla niego byłby jakiś lekki linux na tanim 16 GB dysku SSD.

Jeżeli lekki to postaw sobie coś z XFCE. Samo środowisko niewiele zajmuje pamięci RAM. W wersji 32-bitowej uruchomiony system zajmował 50MB więcej RAM niż Windows XP.
KDE w sumie też nie jest ciężkie, bo zajmuje 430MB w RAM (jeżeli nie masz Nvidii)
Na pewno mając ograniczony deficyt RAM wybierz jakąś lekką przeglądarkę typu Midori / Falkon.
Co do 16GB - to trochę mało, większość dystrybucji ma wymagania 20GB+.

Sparky, Sparky, Sparky!!! :stuck_out_tongue:

SparkyLinux is designed for both old and new computers, and small single-board computers like the Raspberry Pi. Sparky can be installed on both 32 and 64 bit machines with either a BIOS or a UEFI equipped motherboard.
The minimum requirements to install Sparky:

  • CPU:
    • i686 (32bit) or amd64 (64bit) Pentium 4, or AMD Athlon
  • RAM memory:
    • 128 MB – CLI Edition
    • 256 MB – LXDE, LXQt, Openbox
    • 512 MB – Xfce
  • SWAP partition:
    • 512 MB or larger
  • Hard Drive or USB Flash Drive:
    • 2 GB (CLI edition)
    • 10 GB (“Home” editions)
    • 20 GB (GameOver/Multimedia)
  • Optical drive (CD/DVD) or USB port with USB Flash Drive

The default Sparky Installer (Calamares), requires a minimum of 1GB of RAM.