Ocena sprzętu do gier (Intel, nVidia)

Witam,

zgodnie z zaleceniami kilku użytkowników, zmieniłem kilka rzeczy i chciałbym prosić o ocenę (mogłem pisać w starym temacie, ale trafił on do działu "Na luzie :?).

Oto owy sprzęt:

CPU: Intel Core i5-2500(K) 3,3Ghz

Cooler PC: Cooler Master Gemin II M4 (kosztuje 125zł, jeśli znacie lepszy do podrzućcie, ale nie ogromny bo mi się przez kable nie zmieści :?)

MOBO: ASRock P67 PRO3 SE

GPU: MSi GTX 560 Ti 1GB HAWK

RAM: A-Data GAMING 2x4GB 1600Mhz CL9 (cena to 186zł, znacie lepsze w tej cenie - podeślijcie)

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI PSU

HDD: Seagate Barracuda 3.5" 500GB SATA III 16MB cache

Obudowa: Zalman Z11 PLUS

Jak oceniacie? Co do CPU, to jeśli wersja “K” będzie w przystępnej cenie to ją wezmę (dlatego jest w nawiasie :P). Wiem, że to dziwny cooler, ale ma dobrą opinię :D. Poza tym ciężko mi będzie upchnąć coś innego bo zasilacz ma strasznie długie kable :?

Obudowę zmieniłem zgodnie z zaleceniami i wybrałem Zalmana chłodzonego 5 wiatrakami (na każdym boku po jednym 80mm, z tyłu 120mm [wszystkie trzy są zasilane molexem], jeden LED 120mm z przodu + jeden LED 120mm u góry [zasilanie 3pin]. Czy to dobry komputer do gier przez najbliższe kilka lat?

W mojej ocenie ten komputer nie jest dobry do gier na najbliższe kilka lat (rozumiem przez to okres od 3 do 5 lat) z powodu jednej rzeczy, mianowicie karty graficznej. Twój proponowany zestaw jest naprawdę bardzo dobry (łącznie z kartą - nie mam do niej żadnych zastrzeżeń) ale gdybym ja go miał brać to wziąłbym GTX 570, który jest o około 200 zł droższy, ale za to wydajnościowo starczy Ci na pewno na granie w pierwszych latach w najwyższych ustawieniach graficznych.

Możesz wziąć I5-2500 bez K i o połowę mniej pamięci (ją najłatwiej i najtaniej dokupić w przyszłości) i uzbiera się prawie 200 zł na lepszą kartę.

Po kilku latach zacznie brakować Ci mocy w GTX 560 Ti, a 570 nadal będzie trzymać wysoki poziom.

Takie jest moje zdanie.

Z tego co wiem to ten cooler nie należy do wydajnych (najlepiej pewnie by coś o horyzontalnych powiedział t.luk, on w tym wszystkim siedzi), płyta główna - P67 Pro3 B3 i nic innego (ta, którą podałeś ma 4-fazową sekcję zasilania, PRO3 B3 ma 8-fazową - różnica przy OC ogromna). RAM bym wziął tańszy od GoodRAM-a - chyba, że chcesz, żeby coś wyglądało to może Corsair Vengeance - nie ma się co szarpać ani na CL, ani na Mhz bo przy Intelu nie ma zbytnio różnicy. Z tego co wiem to SXS nie ma wcale takich długich kabli (450mm dla ATX i EPS, długie to 600mm :wink: ). Obudowa droższa, są w tej cenie lepsze rozwiązania (np. Core 3000, Carbide 300R (t.luk twierdzi, że nie jest fajna, ja jestem innego zdania - szału nie ma, braki ma, ale pozycja warta zerknięcia), Regnum L50) ale OK.

Skoro bierzesz Zalmana Z11 Plus, to dlaczego się w jakieś gnioty bawisz i nie weźmiesz… najlepiej Thermaltake Macho HR-02, albo jak nie możesz 40-50zł znaleźć (a naprawdę warto, bardzo wydajny cooler) to może Contac 29 ;)? Zmieści się, a dlaczego niby z kablami miał kolidować - pojęcia nie mam.

Starchris , nie mów, że pogra przez 5 lat na najwyższych ustawieniach graficznych :smiley: Wątpię, żeby jak wyjdzie GTX690 za pięć lat mógł dalej ciąć na full we wszystko, a co dopiero na GTX570. Średnie jeszcze mogę zrozumieć :smiley:

Wiadomo - obydwie karty będą trzymały poziom, ale po OC - GTX 560 Ti spokojnie się kręci do poziomu GTX570 i nawet trochę wyżej, a GTX570 po OC dorównuje stockowemu GTX580 (oczywiście zależy od egzemplarza, wersji - ale ogólnie w wielu przypadkach tak jest). Więc można się zastanawiać.

Test tego coolera:

http://pcfoster.pl/artykul/cooler-maste … 845-1.html

Szczerze mówiąc jest cichy i wydajny. Testy na i5-750, więc na i5-2500K po OC też da radę. Jeśli jednak naprawdę jest taki zły to dajcie coś w jego cenie, a nie 50zł droższe (pamiętajcie, że prawdopodobnie będę musiał mieć te 40-50zł na procek z literką “K” :D).

Płytę zmieniłem na tą którą poleciłeś sla17, ASRock P67 PRO3 (B3)

http://www.morele.net/plyta-glowna-asro … 55-360678/

Pytanie, ile ta płyta ma złącz 3pin? Bo musi mieć co najmniej 2, dla LEDowych wentylatorów obudowy.

Design to już kwestia gustu ale środek to ona ma taki sam jak Zalman Z9 :wink: W każdym razie jest mniej dziurawa od Z9 i to się liczy :slight_smile: Co do coolera CPU, to ja proponuję tandem Thermalright HR-02 Macho + dobra pasta termoprzewodząca. Nic lepszego poniżej 200 zł nie znajdziesz :slight_smile:

Brak kasy… Albo cooler za 200zł i słabszy procesor albo procesor za 820zł i słabszy cooler… Wolę mieć mocniejszy procek i słabszy cooler.

Sklep to tylko morele.net nic innego.

http://www.morele.net/komputery/podzesp … oduct_list

Z tych wybieram, pod uwagę wchodzi to, że będę robił OC procka.

Tutaj faktycznie źle się wyraziłem. Chodziło mi o to, że pomimo upływu wielu lat GTX 570 będzie nadal trzymać wysoki poziom, a po podkręceniu jeszcze wyższy. Dla przykładu gdyby autor wątku chciał sobie zagrać w takie gry jak Crysis 2 czy Metro 2033 (które mają już ponad rok) w rozdzielczości 1920x1080, na ultra ustawieniach graficznych, w maksymalnym antyaliasingu i w dodatku w direct X 11 to na GTX 560 Ti nie będzie to możliwe natomiast na GTX 570 jak najbardziej.

Ja zdecydowanie radzę kupić lepszy cooler, a słabszy procesor. Mówię tak, ponieważ najnowsze procesory Ivy Bridge, które pojawią się za niemal dwa tygodnie będą na tę samą podstawkę co Sandy bridge i w przyszłości bez problemu wymienisz procesor na mega szybki np. i5-3570K. Proponuje zakup procesora Intel i5-2320 4x3.0 GHz, 6 MB Cache, 850 MHz, w trybie turbo jeszcze szybszy. Jest on naprawdę minimalnie słabszy od i5 2500, a dzięki temu starczy Ci pieniędzy na lepszy cooler, dzięki któremu będziesz mógł solidnie podkręcić nowy procesor. W przyszłości za dwa, trzy lata wymienisz tylko procesor na któryś z Ivy bridge, ewentualnie podkręcisz go i będziesz mógł znowu się cieszyć pełnią mocy. Bardzo mocno polecam to rozwiązanie.

Nie mam zamiaru kupować procesora za 800zł co trzy lata #-o. Zostaję przy Gemin II M4, z kilku powodów, które znalazłem w Internecie i na zagranicznych stronach.

Kupuję i5-2500K i GTX560 Ti i je podkręcam. Nie gram w tak wymagające gry jak te które napisałeś. Jestem typowym “ścigaczem”, gram praktycznie tylko w ścigałki i tyle [jednak w mojej kolekcji przykładowo znajduje się GTA4, Skyrim i BF3 z tych innych wymagających].

Także nie potrzebuję niesamowicie mocnego kompa, bo wyścigi należą do najmniej wymagających gier :smiley:

Nie lepiej porwać się na nową serię grafik od konkurencji?

Zamiast brać prądożernego GeForce’a 570 (219W), mógłbyś wziąć niewiele gorszego Radeona 7850 (130W) - stosunek wydajność/kWh jest dużo wyższy…

Podobna sprawa ma się z GeForcem 560Ti - maksymalny pobór mocy to 170W.

Do ścigałek będzie OK, na chwile obecną radzi sobie z każdą ścigałką ze sporym zapasem (HD6850 sobie radzi z The Run na ultra, wszystkie AA, AF i inne pierdoły), a 560 Ti jest zdecydowanie mocniejszy.

Kilka wyjaśnionych kwestii:

*Cooler to oficjalnie Cooler Master Gemin II M4

*Procesor to Intel i5-2500K

*Zostaję przy GTX560 Ti (różnica między nimi tyłka nie urywa ;))

Kilka niewyjaśnionych kwestii:

*Czy ASRock P67 PRO3 (B3) ma co najmniej 2 złącza 3pin?

majcovsky, polecieliście mi do 560Ti nowy zasilacz wziąłem go a teraz mam brać mniej prądożerną kartę? Bez sensu. Mam 600W mocy i bardzo dobrą sprawność zasilacza więc wolę równie dobrą, lecz prądożerną kartę. :wink:

http://www.ixbt.com/mainboard/asrock/p67-pro3/board.jpg

Z tego co widzę ma 4x3PIN i 2x4PIN (PWM)

Mając niższą wydajność wolisz zapłacić więcej w rachunkach za prąd?

Kwesia zasilacza - proponowano Ci, z tego co pamiętam - XFX Core 550W z certyfikatem 80+ Bronze , który ma jeszcze wyższą sprawność, a 600W wcale Ci nie jest potrzebny - szczerze mówiąc, Twój zestaw pociągnąłby mój stary dobry Chieftec GPS-400AA-101A. Pomijając fakt, że StealthXStream 600W to też już dość stara konstrukcja :stuck_out_tongue:

To Twój wybór, ja podaję tylko możliwe alternatywy - byś potem nie narzekał, że mogłeś kupić coś lepszego :wink:

GPS-400AA z tą kartą, procesorem i podkręcaniem by sobie poradził? Osobiście średnio to widzę, bałbym się odpalić mimo wszystko, bo byłoby na górnej granicy wytrzymałości :wink:

a wspomniałem o podkręcaniu? :wink:

Procek ma niskie TDP, karta również nie najwyższe - a cały zestaw rzadko kiedy ciągnie więcej niż 300W przy pełnym obciążeniu. Aczkolwiek mając HD7850 i i5-2500K, nie bałbym się go podkręcić na wspomnianym Chieftecu - zapas mocy jest naprawdę spory.

Jeśli chodzi o rachunki, to ty się tym nie martw :stuck_out_tongue:

Nie wezmę tego XFX [a chciałbym], ponieważ ma tylko dwa molexy. Biorąc pod uwagę trzy wentylatory obudowy ze złączem molex i zasilanie mojego aktualnego HDD [też molex] potrzebuje ich 4.

Co to mojego HDD. Jak się okazało, otworzyłem obudowę [po baaaaaardzo długim czasie] i zobaczyłem, że jest wersją SATA, a nie IDE jak błędnie myślałem… Miałem wrażenie, że dysk jest podłączony IDE, a tak naprawdę to był kabel od stacji dyskietek #-o

W związku z powyższym mam pytanie:

Czy w tym starym dysku [Western Digital Caviar 2000JS] mogę zainstalować Win7, po czym złożyć wszystkie nowe elementy, razem z nowym HDD i wszystko będzie grało? I czy ten dysk ma format 3.5 cala?

To co ty masz za szrot, że podłączasz wentylatory pod molexy?

Ten “szrot” to Zalman Z11 PLUS =D>

Wcześniej było OK, a teraz nie tak? Chyba nawet sam pisałeś że obudowa jest dobra. 3 wentylatory pod molex i dwa pod 3pin

Co do tego dysku czy ma 3,5 cala:

http://bit.ly/I1KrzZ

Nadal nie wiem skąd Ci się tam molexy wzięły, ja tam wszystkie widzę pod takie podpięcie

3pinfansensor.jpg

Na płycie masz cztery takie wejścia, z tego co widzę - więc wepniesz :wink: