Odczytywanie klucza Windows 10 oraz Office 2019 z uszkodzonego laptopa

Witam, mam pytanie czy jest opcja aby można było jakoś odczytać z uszkodzonego laptopa klucz do Windows 10 Professional x64 oraz Office 2019 Professional Plus także wersja 64 bitowa ???
Po prostu uszkodzony jest laptop lecz dysk jest sprawny więc tak myślałem aby dysk wymontować i podłączyć pod komputer stacjonarny.
Liczę na pomoc jak można rozwiązać ten problem.

Crakiem z torrentów. :slight_smile:

Jeżeli kupiłeś to oprogramowanie osobno, tj. fizycznie w sklepie lub w sklepie MS, to masz fizyczny klucz.

Natomiast, zgodnie z umowami licencyjnymi i działaniem MS, nie masz szansy na przeniesienie Windowsa z laptopa na desktopa. Ponieważ Ty go nie kupiłeś. Kupiłeś laptopa z prawem dożywotniego używania oprogramowania na tym konkretnym modelu. To tak zwana wersja preinstaled. :slight_smile:

Da sie oszukać maszynę, ale chyba nie o to chodzi. :slight_smile:

Z Office będzie problem (jeżeli to nie jest wersja subskrypcyjna), ale do Windowsa… po prostu nie będzie potrzebny. Jeżeli się raz zaaktywował na danym sprzęcie, wystarczy go zreinstalować bez klucza i się aktywuje sam

Zaraz, zaraz. Po pierwsze da się odłączyć aktywację Windows przenieść przy sprzedaży na inny sprzęt.
Ba, są do tego narzędzia w Windowsie. Tak robimy z systemem kupionym osobno. Gdy jest z laptopem, to zwykle jest w UEFI. Też się da przenieść, co robi się przy np. wymianie BIOSu, albo wgraniu wsadu, czy czasami przy wymianie mostka.

Office jest z kluczem, zwykle w komplecie jest demo, ale bywa, że producent dawał licencję do płyty, lub osobno. Jak jest czytelna, niema problemu, ale jak nie, to czasami trzeba wyjąć z systemu. Też są do tego narzędzia.

Sytuacja gdy np. pada dysk, i nie odpala system, i robimy reinstalacje. Dotyczy to oczywiście starszego Office, bo nowe wymagają konta.

A jak sie nazywają te narzędzia w Windows ?

Np. Narzędzie slmgr.vbs
/ dli pozwala na sprawdzenie czy system jest aktywowany.
/ dlv wyświetla bardziej szczegółowe informacje
/ xpr pokazuje czas do wygaśnięcia aktywacji, gdy licencja jest z serwera np. uczelni czy korporacji

Jeśli mamy klucz kupiony detalicznie i chcemy sprzedać komputer to można odpiąć licencje za pomocą slmgr.vbs / upk

/ cpky natomiast usunie klucz z rejestru. Np. w celu zabezpieczenia przed kradzieżą przez wirusy, lub w przypadku udostępnienia komputera.
/ ipk można użyć do wprowadzenia nowego klucza lub zamiany

/ ato uruchamia połączenie z serwerami M$ w celu aktywacji. Często przestępcy wykorzystują tą funkcję do aktywacji pirackich kluczy, jeśli ktoś oferuje coś takiego ale podaje do wpisania jakieś własne serwery istnieje możliwość, że to próba oszustwa.
/ dti uruchamia możliwość wygenerowana identyfikatora, tego który otrzymujemy dzwoniąc do M$ i gadając z automatem. Dzieje się tak, gdy wiele razy instalujemy produkt na tym samym komputerze, lub np. był wymieniony komponent płyty np. po naprawie laptopa.

/ atp umożliwia wpisanie otrzymanego od M$ kodu potwierdzenia.

Kiedyś można było jeszcze przedłużać demo poprzez / rearm. Dzisiaj już M$ wyłączył taką funkcję.

Dokumentacja tego narzędzia znajduje się na stronie M$.

Aby sprawdzić czy klucz jest w BIOSIe/UEFI można skorzystać z Powershell (Klawisz Windows + X) i uruchamiamy Powershell jako administrator.
Wpisujemy:
powershell „(Get-WmiObject -query ‘select * from SoftwareLicensingService’).OA3xOriginalProductKey”
I dostajemy info o naszym kluczu. O ile jest zapisany w sprzęcie.

Jeśli klucz jest zaszyty w innej instalacji np. na dysku USB ze starym system niema łatwego sposobu na jego odzyskanie za pomocą gołego systemu, ale można użyć narzędzi zewnętrznych które potrafią taki klucz wyjąć z rejestru i systemu. Np.
Magical Jelly Bean Keyfinder.

No i widzisz jak cię zmotywować to i wiedzy poszukasz.
A tak przy okazji. Nie prościej przenieść aktywację z poziomu własnego konta MS
No i po co przepisywać jak prościej link wstawić. Np.

https://www.howtogeek.com/245445/how-to-use-slmgr-to-change-remove-or-extend-your-windows-license/ :joy:

Klucza do fabrycznie zainstalowanego przez producenta Windows na laptopie nie można przenieść na inną maszynę, aktywacja się nie powiedzie i żadne narzędzie w tym nie pomoże. Klucz zakupiony osobno jest zintegrowany z kontem MS. Wystarczy zainstalować system na świeżo na dowolnym sprzęcie i zalogować się na Nasze konto MS a aktywacja powinna nastąpić automatycznie. Tak samo z Office, klucz jest przyporządkowany do konta MS i po zalogowaniu można pobrać instalator tego pakietu bezpośrednio ze sklepu MS lub można osobno ściągnąć obraz ISO z instalatorem pakietu, zainstalować go a potem zalogować się na konto MS. Aktywacja pakietu Office powinna nastąpić automatycznie.

Office 2019 PRO PLUS z tego co wiem przeznaczony jest dla uczelni i szkół jako licencja zbiorowa.

Tylko dlaczego to nie działa?

Czasami pokazuje dobry klucz, czasami zupełnie inny niż mamy na nalepce, nie potrafię wyjaśnić tego fenomemu.

Czyli co, na fabrycznie zainstalowanym systemie nie można się zalogować do konta Microsoft czy nie przydzielą ci konta konta na taki system?
Bzdura!

Co to za paradoks?
Masz klucz fabryczny przypisany do konta i co?

No właśnie tu może być problem, gdyż Ty nie masz klucza Windowsa, a dokładniej masz klucz z wolumenu przydzielonego danemu producentowi, czyli „grupowy”. Tutaj zaś wchodzi Ci temat „Volume Licensing”. :slight_smile:

Kilka takich kluczy aktywowałem na innych komputerach.
Tym ciekawiej że w większości były to klucze win7 a aktywowałem na nich dychę.
Z tego tylko raz musiałem robić aktywację telefoniczną win7 aby zaktualizować potem do dychy.

Tu się zgodzę. Tylko wtedy jeszcze nie we wszystkich laptopach był klucz zapisany w BIOS, laptopy miewały naklejki z cyferkami. Przynajmniej mój netbook miał. :wink:

Prawda, co nie zmienia faktu że klucze ósemki czy dychy odczytane programem ruszały na innych komputerach.
Inna sprawa na starociach z Win7 najczęściej naklejki są powycierane i nieczytelne i trzeba klucz odzyskiwać z systemu.

Możliwe że dlatego czasami klucz odczytany programem jest inny niż na nalepce?

Dlaczego nie można się zalogować ? Można.
Aktywacja nie polega na przypisaniu klucza do konta MS.
Aktywacja polega na utworzeniu specjalnego identyfikatora sprzętu (płyta) i połączeniu go z licencją a następnie zapisaniu na Microsoft Activation server.
Konto MS utrzymuje jedynie powiazanie z serwerem aktywacji dzięki czemu, jesli ponownie instalujesz system na obecnym lub innym sprzęcie (ale tylko jednym) nie musisz posługiwać się kluczem lecz skorzystasz z obecnego przypisania do sprzętu albo je zmienisz.
I nic więcej, reszta to duperele.

Czytam jak odpowiedzi odjechały od problemu zawartego w pytaniu i aż mam łzy w oczach. Muszę zakropić :wink:

Na konto MS można się zalogować zawsze ale Windows w wersji preinstalowanej przez producenta jest przypisany do sprzętu(ME region). Nie ruszy w innej konfiguracji niż ta z laptopa. Gdyby system by zakupiony oddzielnie, wtedy istnieje możliwość przeniesienia klucza na inną konfiguracje pod warunkiem że licencja na to pozwala. Oprogramowanie MS Office nie ma takie zależności jest związane tylko z kontem MS.