Odzyskiwanie danych z Windowsa

Dzień dobry wszystkim, na wstępnie nakreślę ze w temacie jestem zielony więc proszę o zrozumienie.

Posiadałem system Win7 z trzema partycjami na jednej był system na jedna była pusta na trzeciej miałem dane. Na komputerze został zainstalowany Ubuntu, który prawdopodobnie scalił partycje i zapisuje w jakimś innym formacie pliki. I tu pytanie czy jest możliwość z poziomu Ubuntu odzyskać tą partycję w całości? Czy może lepiej w jakiś sposób zainstalować Win7 i za pomocą tego systemu odzyskiwać dane?

dzięki

Czy ty instalowałeś Ubuntu?
Jeżeli partycja z danymi nie została sformatowana przez instalator Ubuntu to powinna być
widoczna z pozycji Ubuntu.:wink:

tak

Instalator Ubuntu pyta gdzie zainstalować system, to jak zrobiłeś dałeś mu cały dysk, czy
zainstalowałeś obok, lub sam wytypowałeś partycję?

zwracałem na to uwagę przy instalacji ale chyba coś poszło nie tak :slight_smile:
teraz jak sprawdzam w Ubuntu w termialu “df -h” to pokazuje mi tylko jedną partycję

To może partycja z danymi została sformatowana. Masz gparted jak tak to go uruchom i tam
zerknij, jak chcesz to wrzuć tu screena z gparted.

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
udev 955M 0 955M 0% /dev
tmpfs 195M 6,0M 189M 4% /run
/dev/sda1 457G 3,9G 430G 1% /
tmpfs 975M 172K 975M 1% /dev/shm
tmpfs 5,0M 4,0K 5,0M 1% /run/lock
tmpfs 975M 0 975M 0% /sys/fs/cgroup
tmpfs 195M 40K 195M 1% /run/user/1000
/dev/sr0 4,3G 4,3G 0 100% /media/michal/WIN7_SP1_32-64_EN-FAXCOOL8

sorki ze nie screen ale może to coś powie

A ta partycja, czy folder /dev/sr0 4,3G 4,3G 0 100% /media/michal/WIN7_SP1_32-64_EN-FAXCOOL8
czy jej nie widać z pod Ubuntu.

to jest prawdopodobnie CD ROM

Wygląda że sformatowałeś partycje a odzyskiwanie danych po formacie to już inna sprawa,
ja akurat nie mam na to pomysłu, może ktoś inny z forum coś podpowie.:wink:

ok, dzięki

U mnie df -h pokazuje tylko podmontowane partycje. Mam jeszcze około trzech w formacie FAT lub NTFS, a df -h ich nie pokazuje. Sprawdź może najpierw GPARTED swój rozkład partycji.

1 polubienie

to samo pokazuje

A więc partycja z danymi została sformatowana.

teraz pytanie czy lepiej to z ubuntu odzyskiwać np testdisk czy np. podpiąć pod win7 do innego komputera ?

Plików nadpisanych już nie odzyskasz. Jeśli nie zostały nadpisane pliki systemowe NTFS 3 partycji, to istnieje jeszcze szansa na odzysk
Szansa na odzysk całej partycji wydaje się jednak wątpliwa.
http://dmde.com/moredownload.html
Console for Linux
Nie zaszkodzi przeczytać Manual
pbierz, uruchom z terminala i pokaż okno Partycje.
Odzysk na inny nośnik.
Możesz podpiąć pod Win7 - wtedy DMDE gui for Windows.(uruchomić jako admin)

sorki za pytanie ale pobrałem to i nie wiem jak to zainstalować, sudo apt-get install mi nie działa
:confused:

Kaspersky Rescue CD jest jedynym Linuksem jaki używam do odzysku.
W katalogu DMDE (po rozpakowaniu)wybieram:
Tools > Terminal
W oknie terminala napisać:./dmde
Jakiego Linuksa stosuje Kaspersky nie wiem.

  1. Podaj w przybliżeniu jakie rozmiary miały partycje Windowsa?
  2. Nic nie instaluj na Ubuntu, a najlepiej wcale go nie uruchamiaj, bo każde działanie na tym dysku zmniejsza szanse na odzyskanie u traconych danych.
  3. Jeśli nie masz innego komputera do kontaktu z forum to używaj Live-CD.

Ps.: Można próbować odzyskać dane za pomocą testdisk i PhotoRec ale jeśli przyjąć twoją znajomość Linuksa na podstawie tego co zrobiłeś (skasowanie wszystkich partycji) to radzę ci znaleźć kogoś kto się na tym zna.

1 polubienie

dzięki wszystkim za pomoc! faktycznie muszę udać się do kogoś z tym niestety samemu szkoda zepsuć to bardziej :stuck_out_tongue: