Okulary: minusy czy plusy

Tyle się naczytałem i nie znalazłem jasnej odpowiedzi.

Nie czytaj, bo oczy zmeczysz. Idź do okulisty, szkoda oczu na eksperymenty.

"Okulary: minusy czy plusy"

Ale nawet nie pokazałeś swojej recepty, tylko dopytujesz, czy minus można zapisać jako plus. Jedyny przypadek, gdy można podałem ci wyżej, to piszesz, że

Przeczytaj np. tu:
https://optykwnecie.pl/content/38-przeliczanie-cylindrow

Najmocniejszy przekrój główny to NAJWIĘKSZA SUMA MOCY SFERY I CYLINDRA.

I zaraz na początku jest tam:
Podawane moce są osobno dla sfery i osobno dla cylindra.
Więc nie jest to to samo i nie można wartości cylindra wpisać do sfery.

tu masz moją receptę:
recepta2

a to Brillenpass od Fielmana:
Brillenpas2

No to przeczytaj CAŁY artykuł, a nie tylko początek. Tam jest to bardzo dobrze wyjaśnione.

Owszem, są podawane osobno, ale sumują się. I dopiero suma określa największą moc soczewki.

Natomiast co do recepty i badania w fielmannie, to są dwie zupełnie rożne moce szkieł. Albo dla dwóch różnych osób, albo w jednym jest poważny błąd (obstawiam, że raczej lekarz ma dobrze, a nie firma sprzedająca).

  1. to dlaczego ta suma na recepcie jest 0?
  2. dlaczego Fielmann podaje plus dla krótkowidza(okulista też…mam taką receptę).

Nigdzie suma nie wynosi 0. U lekarza sumę (w dal dla oka prawego, R) masz -1, a dla oka lewego -0,75, ale tylko w cylindrze. Największa moc tej soczewki (R ), to -1 dioptria, ale tylko w cylindrze, nie w sferze. W sferze masz 0.

Chyba wkleję tu cały ten artykuł o przeliczaniu, może łatwiej się będzie czytało. :wink:


Jak przeliczyć szkła cylindryczne plus na minus i minus na plus
Przekrój główny:

Podawane moce są osobno dla sfery i osobno dla cylindra. Jednak KAŻDA soczewka sfero-cylindryczna ma swoje dwa przekroje mocy. Nas interesuje ten “najmocniejszy”, bo limituje możliwości zamawiania soczewek, które się w tym zakresie NIE MIESZCZĄ.
Otóż najmocniejszy przekrój główny to NAJWIĘKSZA SUMA MOCY SFERY I CYLINDRA. Jeżeli mamy zapis sf: +4,00,cyl: +1,50 - to najmocniejszy przekrój główny wynosi 5,50! Jeżeli mamy zapis sf: - 4,00/cyl: +1,50 - to najmocniejszy przekrój główny wynosi - 4,00 (bo po przeliczeniu zapis tych mocy to sf: -2,50/cyl: -1,50 - wyjaśnienia zasad poniżej.

Każde szkło sfero-cylindryczne można zapisać/zamówić jako z cylindrem “plus” jak i “minus”. Niezależnie od zapisu, będzie to ta sama moc szkła.

Przeliczanie mocy szkieł.

Moce soczewek można zapisywać na kilka sposobów:

1 Najprostszy sposób to zapis TYLKO mocy sferycznych, np.: sf +2,00 dptr. lub każda inna moc w zakresie od: 0,00 (inaczej PLAN) do +/- 30,00! (nawet więcej…)
2 Sprawa się komplikuje w przypadku mocy cylindrycznych. Tutaj pojawia się magiczne przeliczanie mocy szkieł. Weźmy naszą sferę z pkt.1 i dodajmy do niej cylinder, np. +1,50 dptr. Otrzymamy zapis:

sf: +2,00/cyl: +1,50 i ZAWSZE MUSI BYĆ OŚ - np. 45°

ten sam zapis można przekształcić do postaci:

sf: + 3,50/cyl: -1,50 oś 135°

Co się stało? Dodaliśmy sferę do cylindra - otrzymaliśmy + 3,50 dptr; zmieniliśmy znak cylindra na przeciwny (z “+” na “-”) NIE ZMIENIAJĄC jego wartości bezwględnej i zmieniliśmy oś cylindra o 90°. Oś CYLINDRA zawsze musi mieć wartość pomiędzy 0° a 180°! Nie jak w PRYZMATACH, gdzie obowiązuje cała skala od 0o do 360°

Dla lepszego przeanalizowania zasady przeliczania weźmy inny przykład:

 sf: plan (inaczej ZERO - 0,00)/cyl: - 2,00 oś 155°

po przeliczeniu mamy:

 sf: -2,00/cyl: + 2,00 oś 65°

To tak jak na mojej recepcie Sf 0/cyl: - 1,00
Jakby nie przeliczał to wartośś sf u mnie jest wpisana 0
czyli pozostałe parametry nie wpływają na wynik SF

Lepiej wróćmy do tematu… na recepcie krótkowidza ma być plus czy minus
pomimo szkieł minusowych?

A recepta kilkudniowa i Brillenpas są od tej samej osoby.

A tego przeliczania nie ogarniam.

najpierw jest “zawsze” a dalej “np.”
Jedno drugie wyklucza.

Czy można wyliczyć oś z cylindra lub na odwrót?
Chyba te wartości wynikają z pomiarów przyrządami.

Może wiesz coś na ten temat?

Sam jestem krótkowidzem bo dobrze widzę z bliska a źle z daleka. Jednak ostatnio trochę się to zmienia jesli chodzi o moje prawe oko i niekoniecznie mi się to podoba. Znaczy nadal widzę źle z daleka ale dochodzą tutaj również problem z widzeniem z bliska oraz z akomodacja. I zastanawiam sie nad ćwiczeniami (już ściągnąłem sobie kilka ćwiczeń i zamierzam stosować moze to trochę poprawi mój wzrok).
No biorę pod uwage kupienie sobie okularów z antyrefleksami. Czy ktos moze nosi takie okulary na co dzień oraz pomagają w pracy? Zastanawiam się nad trendy optitians https://trendyopticians.pl/

U mnie w domu: na moją krótkowzroczność minusy, soczewki wklęsłe, pomniejsza wizualnie oczy; u matki plusy na dalekowzroczność, wypukłe soczewki, powiększa wizualnie oczy. Antyrefleksy - o ile nie masz specjalnych środków do czyszczenia, będziesz kląć za zadrapania. W użytkowaniu nie widzę specjalnej zmiany.