Okulary: minusy czy plusy

okulary (krótkowidz)…wartości dpt: w minusach|w plusach|czy obie.

Tyle się naczytałem i nie znalazłem jasnej odpowiedzi.

Krótkowidz - minusy.

Krótkowzroczność to minusy (-), poznasz prosto jak patrzysz komuś na twarz to taka osoba często mruży oczy by coś dojrzeć :slight_smile:

Uprzedzając kolejne pytanie, że ktoś ma "wysoką wadę -2 i mu się 0,25 pogorszyło - żaden problem. Są ludzie, którzy maja po -20 i funkcjonują, no poza kobietami, bo przy wadach tego poziomu i degeneracji dna oka ciąża może spowodować…ślepotę :slight_smile: . To nie żart, akurat znajomej z o połowę mniejszą, odkleiła się siatkówka, przykleili, ale ostrość spadła mocno :slight_smile:

1 polubienie

Minusy.
Raz, że takie -1, czy - 2 dioptrie - mały problem, w dodatku można zegarki naprawiać :wink:
Drugie - to znaczy, że źrenice są wypukłe, a to zwykle oznacza astygmatyzm.
U mnie to duży problem, bo właśnie mam takie minusy, ale źrenice kopnięte w boki - czyli astygmatyzm - 40 - 180.
Oczywiści kwalifikuję się do operacji oczu, ale mam większe problemy, bo drugi tydzień jestem po operacji tętnic nóg, czyli powód - miażdżyca, niedrożność i rozwarstwienie tętnic i kilkunastoletnie siedzenie przy komputerze wiele godzin. jest jeszcze 6 cm tętniak aorty brzusznej i wydłużony tętniak aorty piersiowej. Pewnie jeszcze w tym roku, gdy wchłoną się zakrzepione krwiaki pooperacyjne. No i jest trochę techniki we mnie, czyli z 8 stentów i sporo koszulek. Te koszulki, to są takie niby wkłady do długopisu, czyli rurki pozwalające na przepływ krwi w zakorkowanych miejscach tętnic.
Oki* - to małe zmartwienie. Cieszą małe minusy, bo z bliska lepiej widać, ale koniecznie specjalistyczne badanie.

1 polubienie

To żle szukałeś…

Nigdy nie widziałem recepty na okulary przy wadzie dalekowzroczności (moc w dioptriach) ze znakiem minus.

recepty… to mam na myśli receptę wystawioną przez lekarza lub Brillenpass(nie wiem jak się to nazywa po polsku) wystawione prze Fielmanna

Na oryginalnym “Brillenpass” od Fielmana też są plusy

Fielmann

Jak to wytłumaczyć, że okulista i optyk piszą dla okularów na ulicę (dla krótkowidza)
znak plus przy dioptriach?

Tego nie wiem, wiem natomiast, że + w ostatniej rubryce sąrealne, pewnie osoba ma już starczowzroczność i chodzi o “sferę” w szkłach do czytania z bliska:)

Zgadza się. Dla mnie do czytania też były przypisane słabe plusy, żeby oddalić trochę tekst, czy odległość od ekranu.
Do chodzenia - minusy, a do czytania - plusy - Tak to jest dla krótko-widza

Tam jest F +3.50 i F +4.00. F(Fern) oznacza w polskim tłumaczeniu “dal”
czyli popularnie te są na ulicę.

A wcześniej podałem linka do strony, jak czytać receptę okularową

A jak nazywa się w Polsce wystawiana przez Fielmana karta, która wydawana
jest do wykonanych u nich okularów. Czy też jest nazwa po niemiecku?

Brak odpowiedzi. To chyba w Polsce też jest po niemiecku.

Recepta na okulary :slight_smile: ja zawsze ide do okulisty po wystawienie, mimo, że praktycznie to samo wpisuje. Wyglada tak:
image
Co znaczy:
Sfera (+/-), Cylinder&Oś jak masz astygmatyzm, Pryzma&Baza do korekcji zeza i rozstaw źrenic.

specjalnie to napisałem, żeby nie wklejać tu przykłady z Internetu, które nijak się mają do rzeczywistości.
Będę musiał się pofatygować do Fielmana o wyjaśnienie tej nieścisłości.

Jan Kowalski to tak jak John Smith

Coś czytałem o “plusach”, że to inny zapis na cylindry, masz takie lub coś ci o nich mówił optyk/okulista?

Mi to wygląda na receptę dla dalekowidza.

Oko prawe: +3,5 dioptrii do dali, z cylindrem -0,5 (korekcja astygmatyzmu) i 100° kątem zamontowania, z addycją +2,00, (czyli do bliży +5,5 dioptrii).
Oko lewe: +4,0 dioptrii do dali, z cylindrem -0,5 (korekcja astygmatyzmu) i 100° kątem zamontowania, z addycją +2,00, (czyli do bliży +6,0 dioptrii).

Cylinder (CYL) – określa wysokość korekcji astygmatyzmu w dali lub w bliży.

A nie powinno być minus?

z addycją +2,00…ja spotykam się najczęściej +2,50

Ja piszę co widać na recepcie. Jeśli to jest dalekowidz lub jest to już tzw. starczowzroczność (ładnie zwana przez optyków presbiopią), to jest ok.

Dal krótkowidza co najmniej dziwne.

image

Na stronie dbajowzrok.pl jest podane: Dal OP +6,25 i OL +4,75

Nie rozumiem, co niby jest podane na jakiejś stronie? Co to ma do tej recepty??

Jest podane Dal w plusie a nie w minusie.