Okulary: minusy czy plusy

Czy naprawdę muszę cokolwiek dodawać do mojej poprzedniej wypowiedzi?

Tu nikt nic nie musi. Każdy krótkowidz nosi minusy. Ale nosić albo mieć
i zapis tego na recepcie to są 2 różne rzeczy.

Gdzie ty realizujesz tą receptę? Kupujesz soczewki na Aliexpres? Zapytaj optyka u którego kupujesz soczewki o co chodzi i on jako specjalista wszystko wyjaśni.

Szczególnie że po tych 40+ postach ewidentnie widać że żadnego optyka na tym forum o komputerach nie stwierdzono.

1 polubienie

Nie czytasz kolego uważnie postów, wymieniłem kilkakrotnie optyka Fielmana
i jeszcze Vision. Szczegóły w Internecie.
I nieistotne jest gdzie realizuję tylko co jest na tej recepcie

Więc zapytaj u źródła.

Mam nadzieję że na stronie drugiej firmy potrafisz zjechać do stopki strony i znaleźć numer telefonu.

Wiem, że muszę przejść się do Fielmana tam gdzie to napisali.
W innym punkcie Fielmana może piszą minusy.

W internecie napewno nie znajdę na to odpowiedzi.

Tylko pamiętaj, że Filemany raczej jeszcze nie mają wspólnej bazy danych w Polsce (nie wiem jak w Niemczech), więc np. Gliwice i Katowice nie mogą weryfikować pacjentów inaczej jak ich wypytać.

Skoro ja ją przesłałem i napisałem dla kogo, no to chyba wiem, dla kogo jest ta recepta i czego dotyczy.

Ręce opadają.
Przecież przesłałem w poście zdjęcie oryginalnej recepty.

Źródło: http://weissklinik.pl/optyk/okulary-korekcyjne/

Na recepcie w pozycji sfera nic nie jest napisane i niczego do dyskusji nie wnosi.
Astygmatyzm może występować przy zarówno krótkowzroczności jak i przy dalekowzroczności. Niezborność podawana jest w dioptriach cylindrycznych. Do 1 dioptrii astygmatyzm klasyfikuje się jako niski, a do 2 dioptrii – jako wysoki. W przypadku powyżej 3 dioptrii mamy już doczynienia z bardzo wysokim astygmatyzmem.

Cylinder jest to wartość określająca stopień korekcji astygmatyzmu i wyraża się go w dioptriach cylindrycznych. Tak samo jak sfera, może mieć on wartości zarówno ’+’ jak i ’-’. Na recepcie podaje się go zawsze jako drugą wartość. Pierwszą jest moc sfery – czyli wartości, która określa moc i siłę soczewki. Kiedy mowa o soczewkach do bliży na recepcie podaje się ją ze znakiem ’+’, a kiedy chodzi o soczewki do dali oznacza się ją ’-’. Sferę i cylinder podaje się w dioptriach – jednostkach miary mocy optycznej.

Tak samo mam na recepcie od okulisty jak i od optyka. Sfery są tylko w plusach tak do bliży jak i dali.
I to właśnie jest powodem dyskusji.

Po prostu wklej tu zdjęcie swojej recepty. Może masz taką nietypową wadę wzroku, że będzie to temat na pracę magisterską dla jakiegoś przyszłego optometrysty? :wink:

ps. Lekarze (po uczelni medycznej) okuliści zajmują się chorobami oczu. Optometryści (po uczelni technicznej) zajmują się dobieraniem soczewek do korekcji. Optycy (rzemieślnicy) obrabiają soczewki i montują je w okularach :slight_smile:

To nikt tu nie jest krótkowidzem i posiada receptę,
aby sprawdzić czy w pozycji Dal i sfera jest napisane “+” czy “-”?

No nie jest, ale wiem co mówił lekarz: “Jest lekka krótkowzroczność i lekki astygmatyzm”.

Skoro chcesz potwierdzenia, że krótkowidz ma mieć minusy i to jeszcze ze strony fielmanna, to proszę:

LINK: https://www.fielmann.pl/porady/wady-wzroku/krotkowzrocznosc/

Z czego robisz tak wielką aferę? jest już po 10. Wejdź na stronę tego Filemanna, jest tam wyszukiwarka salonów z numerami telefonu każdego z nich. Zadzwoń, zapytaj grzecznie pani o co chodzi, dlaczego masz taką a nie inną receptę.

Cały czas twierdzę, że krótkowidz ma szkła minusowe,
Tylko zapis na receptach I Brillenpass’ach jest plus

Ten link z Fielmana nic nie wnosi,
nic tam nie ma jak jest zapisane na recepcie.

A w niedzielę też ktoś odbiera telefony? :grinning:

Jak niby według Ciebie ma być zapisany minus? Jak plus? Nie, to tak nie działa dla ogólnej korekcji, to tak działa tylko w przypadku różnego zapisu cylindra w zależności od osi.
Sfera to ogólna moc soczewki, a cylinder to korekcja tej mocy w odpowiedniej osi. Czyli, że jak dla dalekowidza masz np. soczewki sfera +2, cylinder +1,5 i oś 45° to można to też zapisać jako sfera + 3,5, cylinder -1,5, oś 135°.

Czyli, że w przypadku recepty dla mojej córki, którą wcześniej wkleiłem, dla oka prawego zapis: sfera 0 (lub brak wpisu to oznaczający) i cylinder -0,75 w osi 90°, to można to zapisać też jako: sfera -0,75 i cylinder +0,75 w osi 180°.

Na temat cylindrów napisałem powyżej. 50/57

Nie można. Sfera może być 0, a cylinder powyższe parametry.

To po co pytasz jak “wiesz lepiej”?

Czy wiesz o co pytam w temacie?