Opcjonalna aktualizacja Windows 10 nie chce się zainstalować

Raczej nie muszę nic dodawać oprócz tego, że po kliknięciu żółtego przycisku ‘Pobierz i zainstaluj’ aktualizacja niby startuje, lecz po chwili wyskakuje komunikat pokazany niżej.

Może niekompatybilna i uniknąłeś jakieś nowej awarii jakiej przez okres produkcyjny i otwarte testy nie wychwycił nikt/żodyn.

Niby za kilka godzin z opcjonalnej pewnie zmieni status na zalecaną/„wymaganą dla czerwcowej aktualizacji” przy trwaniu w 20H2 zamiast w 21H1.


Spróbować można czyszczenia katalogu (najoszczędniejsze jest wykonanie zmiany dopisując np. „old-” z przodu) SoftwareDistribution:

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/kod-błędu-0x80070002/e1f1ec55-6364-4b48-9182-fa8d3eaf4d58 (poradnik ogranicza się do jednego podkatalogu wewnątrz „SoftwareDistribution”)

Jak to resztki po niepoprawnej aktualizacji robią problemy.

Ja bym poczekał do jutra zanim zaczeniesz szukać i marnować czas na rozwiązanie tego problemu. Dziś wieczorem/w nocy ma się pojawić obowiązkowa a opcjonalna zniknie. Więc poczekałbym i sprawdził czy z obowiązkową też będą problemy. Bo może się okazać, że nie będzie żadnych a ty walczysz teraz z wiatrakami.

2 polubienia

Jak SHA256 dla plików aktualizacji się nie zmieni, to raczej tylko magiczny restart jak z Defenderem to naprawi:

Lub reinstalacja:


Czyszczenie w FRST jak będzie ukierunkowane pod WU to może też - jak pominie zmianę nazwy katalogu „SoftwareDistribution” (bez zmiany wtedy to nie będzie się różnić jakby świadomie tam sprzątnąć).

1 polubienie