Opera 20 wyświetla mi starą wersję wyszukiwarki - czy to celowe działanie Google'a?

Witam.

Problem pojawił się jakiś czas temu, do tej pory wszystko działało jak trzeba. Na dodatek poszperałem w sieci i odnotowałem, że nie jestem jedyny z tym problemem, tyle, że dotychczasowe rozwiązanie przestaje powoli działać.

Otóż po wejściu na google.pl oczom mym ukazuje się stara wersja (stare szare przyciski “szukaj” oraz charakterystyczny czarny pasek u góry ekranu z pozostałymi serwisami Google’a, wyniki wyszukiwania podkreślone jak kiedyś).

Czyszczenie całej historii przestaje być skuteczne lub zaczyna działać dopiero po kilkunastu wyczyszczeniach historii i ciastek  :? . Wcześniej pomagało mi również przejścienp. na niemiecką czy angielską wersję wyszukiwarki, ale teraz google.de i google.com też wyświetlają się w przestarzałym układzie.

 

Próbowałem wielu rzeczy, wyłączałem całkowicie adblocka, sprawdzałem dnsy, system nie jest zainfekowany, połączenie z domeną google’a jest prawidłowo szyfrowane… Ręce mi opadają. Do tego inni użytkownicy Opery też narzekają na to zjawisko. Podejrzewam nawet celowe działania Google’a w tej sprawie, a jeśli nie to może jakiś błąd samej Opery no bo o co tu chodzi?

 

Ktoś ma jakiś pomysł, ma może podobny problem z Operą? 

Proszę o pomoc.

 

Edit: Dodam, że problem występuje wyłącznie na Operze.

Mam ten sam problem z Operą, nic nie pomaga, wtyczek nie mam poza WOT, czyszczenie przeglądarki na nic się zdaje. 

W starej wersji google nie ma nawet wyszukiwania obrazem, przez co trzeba wchodzić na inną przeglądarkę.

Dobrze, że założyłeś temat, sam miałem to zrobić, ale mnie uprzedziłeś. Może ktoś zna rozwiązanie problemu, sam nie mam pojęcia czym może to być spowodowane, wydaje mi się że to błąd przeglądarki.

User-Agent Switcher:

https://addons.opera.com/pl/extensions/details/user-agent-switcher/?display=en

Atis czyli co, jednak jawna dyskryminacja i przymuszanie użytkowników Opery do zmiany przeglądarki (najlepiej jeszcze na chrome)? No bo jak to inaczej wytłumaczyć?..

Tak to ja się z panami z google’a bawić nie będę…

Też chciałem zgłosić ten problem. Dla mnie to jest po prostu skandal! Opera u mnie działa niebo lepiej od firefoksa czy chrome. Po cholerę oni na siłę chcą aby użytkownicy przeszli na chrome!! Żądam od Google wyjaśnień i przywrócenie nowej wersji wyszukiwarki Google!

Użycie powyższego rozszerzenia zamaskuje problem, ale przy okazji sztucznie podbije statystyki Chroma, ucierpi Opera, a tej satysfakcji im nie dam.

Dzięki takim zagrywkom Google’a wiem już na pewno, że Chrome’a więcej nie tknę! Skandal.

Gdzie to zgłaszać? Może zrobimy to jakoś wspólnie?

Czytałem o tym już jakiś czas temu… Google nie ładnie się zachowuje, ale co poradzić? Nie wiem czy skarga kilku użytkowników w czymś pomoże… Google ma taką politykę i raczej jej nie zmieni. Chce, aby z jego usług korzystało jak najwięcej osób i błędne wczytywanie ich stron w innych przeglądarkach (przynajmniej tych z mniejszym udziałem na rynku) może skutecznie w tym pomóc.

 

Może gdyby sami włodarze opery podjęli jakąś inicjatywę w tym celu to przyniosłoby to jakiś rezultat… :slight_smile:

Jest tyle przeglądarek opartych na webkicie/blinku. Czemu uparli się akurat na Operę?

Jeśli pozostałe ich usługi też dziwnym trafem zaczną źle działać na Operze, to na pewno nie zmienię przeglądarki, tylko w pierwszej kolejności dostawcę usług (czyt. witaj MS).

Nie wiadomo czy uparli się tylko na Operę… Nie wiem, nie sprawdzałem, ale może w innych przeglądarkach ograniczane są inne możliwości wyszukiwarki czy ogólnie usług od Google. Wiadomo, że nie zablokują od razu wszystkich usług dla wszystkich wyszukiwarek po za Chromem. Straciliby wtedy znaczną część swoich użytkowników, którzy raczej nie porzuciliby swoich przeglądarek tylko dla jednej. Chociaż teraz praktycznie wszystko w Internecie opiera się w większości o giganta Mountain View, więc nie wiem jak sytuacja potoczyłaby się…

 

 

Tak czy siak Opera pokazuje się jako Chrome, by google mogło się pochwalić, że ich przeglądarka ma najwięcej użytkowników. Żeby się przekonać o tym, że Opera to Chrome wystarczy wejść na Operze na gmaila,kliknąć na “szczegóły” pod “Ostatnia aktywność konta”.

 

Według niektórych statystyk Chrome używa niemal co drugi… a Opery prawie nikt

statcounter-browser-ww-monthly-201301-20

 

A teraz wejdźcie sobie na np. dobreprogramy. Opera: 3 857 255 pobrań, Chrome: 2 095 342 pobrań

Tyle, że Opera posługuje się swoim dopiskiem do chromowego useragenta, więc powinna być rozróżniana, ale nie wiem czy tak jest, czy faktycznie zaliczają ją do (o zgrozo) chrome’a. Ze statystyk wygląda, że jednak ta druga opcja.

Nie wiem, u mnie wyświetla się wersja Chrome 33.0.1750.154, choć korzystam z Opery 20.0.1387.91, tak jest na wszystkich strona na których sprawdzałem (gmail, twojeip.wp.pl itd.)

U mnie na koncie Google Opera jest prawidłowo rozpoznawana. Myślę, że to celowe działanie Google’a, bo niby dlaczego było dobrze jakiś czas temu, a raptem z dnia na dzień mamy starą wyszukiwarkę. Problem na 100% leży po stronie wujka Google i chyba jedynie interwencja kogoś z OS może coś dać, bo wątki na ten temat są na grupach dyskusyjnych Google i nikt na to nie reaguje.

u mnie to samo, pierwsze zdziwienie, później szukanie informacji na necie, a na koniec wyczyszczenie historii… pomogło… na chwilę teraz znów to samo. Przeczytałem ten temat i pierwsza myśl może w końcu zmuszę się do FF, albo może chociaż ten UserAgent… ale w sumie kuj im w oko;) zmienię Google na bing:P

Nie ma sensu zmieniać przeglądarki i swoich przyzwyczajeń tylko dlatego, że Google tak chce. Wygodniej będzie zmienić wyszukiwarkę na Bing lub DuckDuckGo do czasu aż sprawa się wyjaśni (bo mam nadzieję, że kiedyś się wyjaśni i ktoś interweniuje).

Dzisiejsza aktualizacja Opery 20 na 21.0.1432.57 (kanał stable) nie naprawiła błędu… dalej jest stara wersja wyszukiwarki google :-x

Ale co aktualizacja miała naprawić, skoro z Operą jest wszystko w porządku, a sprawcą całego zamieszania jest Google?

Dokładnie, wina jest po stronie Google nie Opery. Na blogu Opery w komentarzach jeden z pracowników twierdzi, że są w kontakcie z Google celem naprawienia tego “błędu”. Zobaczymy czy Google będzie chciało się tym zająć.

No, wygląda na to że Google się “tym zajęło”, bo właśnie przywrócono jego stary wygląd na dwudziestce.

Zastanawiam się, czy to aby na pewno jest przywrócenie w pełni dawnego porządku, i czy przypadkiem useragent nie zmienił się na chromowany wbrew naszej (Operowiczów) woli. Myślicie że jest się czego obawiać? Jak to w ogóle sprawdzić?

Coś z tym zrobili, bo w końcu mam nową wersję googla w Operze (choć strony twierdzą, że to Chrome)