Opinia zestawu ITX do gier

Składam sobie mały słodki komputerek do gier, który będę mógł swobodnie nosić jak konsolę między moim biurkiem z monitorem, a salonem z TV. Oto konfiguracja: https://www.morele.net/inventory/info/c9271ae6/
Ktoś ma jakieś spostrzeżenia do tego zestawu? Wszystko powinno ładnie pasować - do obudowy PSU w formacie SFX o wymiarach max 130mm, tutaj mamy 125mm. Płaskie chłodzenie Noctua - jednak mam wątpliwość czy nie będzie kolidowało z RAMem?
Jeżeli ktoś ma inne pomysły, co do samych części, chętnie wysłucham. Ostateczna cena do lekkiego nagięcia może być.

Na pierwszy rzut wymieniłbym pamięci, na szybsze.

No i grafika. W momencie, gdy poznaliśmy ceny nowych kart od nvidii, żal wydawać kasę na poprzednią generację.

No ale wybrałeś obudowę o wysokości 82 mm, płytę z pionowym montażem i kartę graficzną o wysokości 114mm. Jak ty to planujesz zmieścić? :>

To jest też powód dla którego chcę kupić nowy sprzęt, bo chcę jeszcze w sensownej cenie sprzedać swojego obecnego 2060 super. :wink: Za 2 miesiące nie bedzie wart już 4-cyfrowej kwoty nawet. :smiley:

??

Kartę w tej obudowie montuje się na dołączonym do obudowy mostku. :wink: Screen jak to wygląda na złożonym PC:

1 polubienie

Ciekawe rozwiązanie. Jak już wszystko kupisz to daj znaki jak to się zachowuje, bo ja bym się bał temperatur, ale to kusząca konstrukcja :wink:

Teoretycznie są specjalnie otwory w miejscu gdzie będą wentylatory GPU, aby mogły zasysać chłodne powietrze z zewnątrz, tak samo otwory na wentylator dla PSU i CPU. Powinno być przyzwoicie. :slight_smile: Wiadomo, że nie są to warunki do kręcenia. :wink:

Wymieniłem już zasilacz. Doczytałem już w specyfikacji obudowy, że właśnie te Ion-L nie są kompatybilne - to zasilacze standardu SFX-L, mają 125x125, gdzie SFX są 125x100, także byłby za szeroki. Zmieniony na Korsarza 600W…i zastanawiam się czy to wystarczy? Jest jeszcze tajemniczo tani Cheiftec 650W (niemal połowę tańszy), lub dopiero za ponad 800 zł tej samej serii Corsair 750W.

Grafike Gigabyte wymienił bym na MSI albo Asus’a z seri 3000 bo będzie 2x wydajniejsza w tej samej cenie.

Nvme crucial na wd black
Ramy z 3200 na 3600 kingston lub corsair albo Patriot

Jeżeli Ci się nie śpieszy poczekaj na nowe RTX3000.

Premiera w październiku (pewnie drugiej połowie), zanim nasze trzeciorzędne na światowym rynku sklepy je dostaną, będzie listopad, a zanim akurat uda się mi dostać jakikolwiek egzemplarz - będzie bliżej grudnia. :wink: Bo czy kiedykolwiek tak szumna premiera kart graficznych obyła się bez obsuw i problemów z dostpęnością…? I to tym bardziej, gdzie mamy nowy proces i to jeszcze z nowym dostawcą (nVidia rzuciła TSMC na rzecz Samsunga). Jestem raczej z tych co wolą teraz się cieszyć czymś, niż czekac na to…bo zaś pod koniec roku pewnie zapowiedzą 3070 Ti/Super, które przecież znów będą wielkim skokiem. :wink: I tak dalej, i tak dalej…
Do tego zależy mi złapać się na promocję AMD z AC: Valhalla…mam bardzo poważny dylemat między wyborem AC a Cyberpunka…także problem będę miał z głowy. :smiley:
I kolejny argument - zamieniam tym sprzętem mój aktualny PC, w którym mam RTX 2060 Super. I właśnie gdzie do premiery RTX 3000 jeszcze chwila, to jest to ostatni gwizdek na sprzedaż tej karty za sensowną cenę. :wink: Inaczej pewnie zostawię to co mam, aż różnica będzie NAPRAWDĘ wyraźna.

Crucial 475 zł…WD 824 zł…i ta sama pojemność…naprawdę nie mam takiego fioła na punkcie szybkości SSD. :wink: Do tej pory wystarczył mi SU800 128GB pod M.2 i Crucial MX500 500GB pod SATA3. Ten Crucial P1 będzie dla mnie wystarczającą rakietą. :wink:

Grafika może być za szybka. A konkretniej, to może mieć za duży pobór prądu i to wszystko będzie się grzało.
Dla przykładu RTX2060Super i 2070(bez super) ma około 50W mniejszy pobór prądu niż 2070Super, a 1660Ti ponad 100W mniejszy.
Nawet te 50 czy 100W ma duże znaczenia w tak małej obudowie. Przy 2070Super to będzie pobór energii rzędu nieco ponad 300W, z czego 2/3 przez katę graficzną.
Powietrze we wnęce na kartę szybko się zagrzeje, bo tam nie ma żadnych wentylatorów przedmuchujących, tylko szczelina na śledziu karty graficznej.

Najlepsza by była karta, która wydmuchuje przez szczelinę w śledziu. Rzadko już to się zdarza, kiedyś więcej modeli, teraz jedynie w niektórych jednowentylatorowych.
Pokazana 2070 dmucha głównie na boki, a to źle w tym przypadku, bardzo źle.

Ja osobiście nie ryzykowałbym wsadzenia tam czegoś większego niż 1650Super, no może 1660Super. W praktyce się okaże, ale mam spore wątpliwości, będzie się mocno grzało.
Dla mocniejszej grafiki to raczej obudowa bardziej klasyczna, jak na przykład NZXT H210, tam są wentylatory z przodu i z tyłu, więc jest stały przewiew. Choć i tak może być za gorąco dla 2070/3070.

Proponuję złożyć z posiadaną 2060 Super i sprawdzić co z temperaturami, jak będzie w porządku to ewentualnie wtedy wymienić na 3070.

Już prędzej do takiego zastosowania uderzyłbym w coś podobnego do Prodigy od BitFeniks. Nadal mała, z uchwytami, ale bardziej przewiewna, bo wyposażona w wentylatory z przodu i tyłu.

Obecnie mam In-Win 301, które właśnie jest malutkim fajnym mini-tower. Nie wyobrażam sobie tego nosić z biurka na piętrze, do salonu po schodach. :wink: Także to musi być coś lekkiego i poręcznego. Do tego nie może być za długie i wysokie, bo musi się zmieścić na szafce RTV obok innych konsol, no i nie wadzić górą o wiszący telewizor.
Takie “klocki” jak ten BitFenix Prodigy jeszcze mogły by przejść, jednak ten jest akurat całkiem spory. Myślałem o np. Jonsbo T8, ze względu na kapitalny uchwyt, czy o własnie klockowych Thermaltake Core V1 lub SilverStone SG13 Sugo.
Skłaniałem się mocno ku Core V1, ze względu na możliwość montażu standardowego zasilacza ATX czy właśnie wentylatorów w obudowie, jednak max długość karty to 255mm (możliwe GPU 285mm, jeżeli się zdemontuje fabryczny wentylator 200m i zamontuje mniejszy np. 120mm).

Siema Chomiku, kope lat. Może pomyśleć nad MOBO, bo są tańsze i podobnie dobre:

Bierz to co pierwotnie zaplanowałeś, bo kogo innego będzie stać, żeby przetestować wydajność cieplną :smiley:

Opcja numer 2 :wink:
https://www.morele.net/inventory/info/8d7f0e71/
Do CPU wrzuce mój obecny cooler Deepcool Neptwin, chyba 2mm zapasu zostaną. :wink: W tej obudowie fabrycznie na froncie jest jeszcze 200mm wentylator. GPU wymienione na mniejsze, bo z zastosowaniem fabrycznego 200mm wentylatora na froncie, długość GPU to max 255mm.

2 wygląda chłodniej, nie tylko z racji snow w nazwie obudowy. :wink:

Tak zastanawiam się…a czemu nie RTX 3080? :slight_smile: Niby ma kosztowac 3279 zł, czyli mniej niż tysiąc więcej niż 2070S. A ma premierę za ledwie ponad tydzień. Myślę że mógłbym sobie na to pozwolić, o ile obudowa nie będzie kosztować kosmicznych pieniędzy.

Ta karta wymaga PSU 750W, także widzę tylko jednego Korsarza w standardzie SFX, który temu sporsta. Do tego umieścić takie monstrum, co samo zjada 320W w obudowę pokroju SG13 czy Node 202 to już chyba zdecydowanie samobójstwo. W Core V1 zaś się fizycznie CHYBA nie zmieści. Referent 3080 ma 285mm, czyli co do milimetra na styk wg. specyfikacji obudowy, jednak po zamianie frontowego wentylatora z fabrycznego 200mm na 120mm.

Jakieś pomysły?

Zrób kompa ATX w obudowie z rączką.

…to zaś nie zmieści się na szafkę RTV, a jeżeli nawet, to będzie wstrętnie wyglądać. Kobieta prędzej pogoni za oszpecenie salonu niż wydanie takiej kasy. :wink:

Lian Li TU150 właśnie może być idealna. Standardowe kształty, z wysuwana rączka z góry, aż 4 możliwe do zamontowania wentylatory 120mm w środku. Minusem jest, że na zasilacz SFX oraz cena ponad 500 zł.
Już pomyślałem, że budżet nieco odciążę schodząc z RAM na 16 GB. Jeszcze przez jakiś czas to na pewno wystarczy. :slight_smile:

16GB do grania wystarczy jeszcze na dłuższy czas, a 500 zł za niestandardową obudowę to wcale nie jest tak dużo. Przyzwoite midi tyle kosztują.