Opinie o PCLinuxOS

Witam wszystkich. Postanowiłem zainstalować Linuksa i mój wybór padł na PCLinuxOS. Zamierzam ściągnąć live cd i zainstalować na kompie. Słyszałem, że jest to bardzo dobre distro dla początkujących. Chciałbym prosić użytkowników, którzy mileli z nim styczność o opinie na temat tego systemu. A może jakieś inne sugestie?

Jak już się zdecydowałeś to nie zmieniahj decyzji…

Przetestuj… sprawdź czy Ci odpowiada.

jeśli coś by nie działało to pamiętaj najpierw poszukaj i pokombinuj…

Jak nie możesz… napisz.

Jak się nie spodoba przetestuj coś innego.

polecam jakiliunux.org

Już patrzyłem, niestety są tam dość skąpe informacje w dziale Inne ciekawe dystrybucje, dlatego też pytam o opinnie użytkowników, którzy mieli z nim styczność

Widzę, że niewiele osób chce się podzielić doświadczeniami z PCLOSem lub nie mieli takowych dotychczas :stuck_out_tongue: .

System jest banalny w instalacji, chociaż instalator mógłby być bardziej dopracowany. U mnie instalacja trwała znacznie krócej niż Ubuntu(1). Wadą dla mnie jest brak możliwości wyboru pakietów w trakcie instalacji. Spolszczenie systemu jest bardzo proste, można tego dokonać zarówno w konsoli jak i graficznie. Menedżerem pakietów jest APT, który obsługuje pakiety rpm (ot taka dewiacja :P). Paczkami można zarządzać w konsoli lub dzięki graficznej nakładce Synaptic. Pomimo mniejszej ilości serwerów i paczek niż w Ubuntu, PCLOS znacznie dłużej “mieli” dane. W standardowych repozytoriach jest ponad 6 000 pakietów i zwykle powinny wystarczyć przeciętnemu klikaczowi(2). Bardzo dobrym pomysłem okazało się przeportowanie DrakeConf z Mandrake’a co jeszcze bardziej ułatwia konfigurację dla newbies. Jeszcze słowo odnośnie działania systemu. Według mnie system uruchamia się i działa szybciej(3) niż Ubuntu. Wbrew złej opinii o Mandrake’u/(Mandrivie) na którym PCLOS zostało oparte, system jest wyjątkowo stabilny(4) i działa prawidłowo także pod dużym obciążeniem.

Przypisy:

(1)Chciałbym zaznaczyć, że to jest tylko i wyłącznie moja opinia i nikt nie musi się z nią zgadzać. System porównałem do Ubuntu, ponieważ pracowałem na nim długi czas, a także dlatego, że wiele osób miało z nim styczność i łatwiej im będzie “wyczuć” porównanie.

(2)Większość pakietów dla Mandrivy 2006 instaluje się bezproblemowo w systemie i nie powodowała u mnie żadnych przykrych zdarzań.

(3)Pod pojęciem szybszego działania systemu rozumiem czas od kliknięcia do uzyskania efektu, tzw. responsywność.

(4)Niestety PCLinuxOS długo nie egzystował na moim dysku, dzięki moim “zdolnościom”. Najciekawsze jest to, że nigdy nie usuwam tego co mogłoby jakoś znacząco wypłynąć na system… .

PS. Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem :slight_smile: .

Ja mam mieszane odczucia co do PCLinuxOS.

Minusy:

  1. Nie trawię KDE.

  2. Nie cierpię rpmów. Niby dużo distr z nich korzysta, ale trzeba kombinować czy jest to właściwa wersja.

  3. Wolno działa - pomimo całkiem dobrej konfiguracji kompa muliło mi strasznie…

  4. Standardowo brakuje polonizacji - potrzebne dodatkowe repo. Niedługo ma być jakaś wersja DVD z różnymi językami do wyboru.

Plusy:

  1. Synaptic!

  2. Łatwość konfiguracji - przydatne początkującym.

Podsumowanie:

Dystrybucja, która po wprowadzeniu pakietów językowych i optymalizacji może być dobra dla początkujących w Linuksie.

opinion>

Dzięki wszystkim za opinie. Zainstalowałem PCLinuxOS na kompie i jestem pod wrażeniem. Sprzęt mi wykryło bezproblemowo, wszystko działa mp3,filmy. Internet skonfigurował się również bezproblemwo (radiówka). Efekty mam 10 razy lepsze niż w viście (beryl). Jak kumplowi który ma viste pokazałem PCLinuxOS to mu szczęka opadła. Ja mam kompa czteroletniego on ma nowego. Polecam PCLinuxOS wszystkim, którzy chcą jakiejś odmiany, szczególnie początkującym w Linuksie. Jedyną wadą jest to że po instalacji system jest domyślnie po angielsku, ale można go z łatwością spolonizować. Troche się rozpisałem ale naprawde jestem bardzo zadowolony z tego distro.

Już po fakcie, ale też potwierdzam, że system jest bardzo prosty i łatwy w konfiguracji. Co do spolszczenia to można pakiety spolszczające zainstalować na odpalonym live cd i po zainstalowaniu systemu na dysk mamy system po polsku.

http://qla.internetdsl.pl/

Ja tez jestem zadowolony tylko mam problem z polonizacją na na koncie root :frowning:

i jak zrobić abym widział partycję NTFS?

Jak już napisałem zainstalowałem sobie PCLinuxOS i na razie nie zamierzam go zmieniać kde mi się podoba, stery od grafiki były w systemie nic nie trzeba było instalować. Może kiedyś sprobuje ubuntu póki co temat do zamknięcia

PCLOS ma tez dystro ze srodowiskiem Gnome http://www.linuxgator.org/Gnome/gnome_page/gnome.html

Ehh coraz bardziej przekonuje się do stwierdzenia że pclos 07 to syf straszny…

I nie jest to czcze gadanie…mam na to dowód…

Otóż ostatnio kilka razy wykonywałem aktualizacje systemu (pclos07) poprzez synaptica…

Po miesiącu użytkowania zmuszony bylem “na moment” usunąć udostępnienie internetu…

Następnie chciałem je ponownie skonfigurować a tu z0nk bo konfigurator krzyczy ze nie ma skonfigurowanej żadnej sieciówki…

No to ją skonfigurowałem w oparciu o dhcp tak jak wczesniej proces jak mnie poimformowano zakończył się powodzeniem ale konfigurator dalej twierdził że niema żadnej działającej sieciówki… dodatkowo po aktualizacji jak wykonałem w “panelu sterowania” jakieś modyfikacje i chciałem coś innego z tego menu wybrac to wyskakiwał komunikat że program niespodziewanie zakończył działanie i musialem wyłączać ten panel sterowania i odpalać na nowo…

Musiałem reinstalować pclos by znów łaskawie “dostrzegł” moją sieciówkę ale już nie robie mu aktualizacji…

Nie dość że pclos bazuje na mandrivie free która przez swoich developerów nie jest tak dopieszczana jak jakiś PP to na dodatek pclos to wymysł zdaje się jednego człowieka bądź grupy hobbystów…

Poprostu żal że wszyscy “lecą” na dystrybucje które tylko ładnie na pozór wyglądają a w środku są dalej badziewne…

Wiesz co nie trolluj. Czemu robisz bałagan w nie w swoim temacie. Wiem, że może masz jakieś przykre doświadczenia z użytkowania PCLinuxOS lub co bardziej prawdopodobne jesteś do niego uprzedzony. Ja tam od 2 miesięcy korzystam z PCLinuxOS aktualizuje na bierząco i jakoś większych problemów nie miałem. A teraz dobra rada, jeśli robisz jakąś większą aktualizację to warto wykonać kopię bezpieczeństwa. Ja do tego celu używam polecenia remasterme (trza wpisać w konsoli) które tworzy na dysku obraz iso, który nagrywamy na płyte i w razie problemów mamy botowalne live cd z którego możemy zainstalować system z naszymi dotychczasowymi ustawieniami. U mnie instalacja trwa 15 minut. A tak przy okazji zapewne używasz ubuntu, wnioskuje to po tym poście http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=48574&page=5 (6 od dołu) A tak na przyszłość więcej kultury wypowiedzi życzę.

Najpierw sprawdź na google człowieku co to znaczy termin troolowanie.

Następnie weż pod uwagę fakt że nazwa tematu brzmi “opinie o PCLinuxOS” a ja właśnie wyraziłem swoją opinie na ten temat.

Przykre doświadczenia mam …wcześniej je opisałem. Uprzedzony nie jestem.

Większych aktualizacji nie robie. to jedynie aktualizacje poprzez synptica. wyobrażasz sobie by każdy kto chce przeprowadzić aktualke systemu masowo robił kopie wszystkich plików? chore podejście.

Jakie znaczenie ma że używam ubuntu?

W poprzednim poście wyraziłem się niekulturalnie?

Wiesz twój post jest na dosyć niskim poziomie biorąc pod uwagę że jedynie się “wkurzyłeś” na to że skrytykowałem twój cukierkowy system i nie potrafisz z godnością przyjąć krytyki.

Po pierwsze ja założyłem ten temat a po drugie:

Mówiąc o braku kultury chodziło mi o post, który napisałeś na forum ubuntu, który był z kolei odpowiedzią na moj post, na tymże forum.

Po pierwsze co ma post na innym forum do tego? Skąd pewność że to ja pisałem? Ogólnie chciałeś być fajny ale nie wyszło…

Co z tego że Ty temat założyłeś? I co z tego że napisałeś że do zamknięcia?

  1. to forum publiczne i każdy ma prawo pisać!

  2. jesteś zwykłym użytkownikiem a nie moderatorem ani adminem więc masz takie same prawa jak ja jako użytkownik. Ani mniejsze ANI WIĘKSZE.

Ps. jeżeli pragniesz ludziom rozkazywać i mówić gdzie mogą pisać a gdzie nie to załóż sobie własne forum bo na tym takiej “mocy” niestety nie posiadasz…

A ma to wspólną cechę, że dotyczy opini o PCLinuxOS. Fakt pewności 100% nie mam ale są pewne cechy wspólne między tobą a tamtym osobnikiem:

  1. Obaj macie ten sam nick.

  2. Obaj używacie ubuntu.

  3. Obaj macie krytyczną opinię o PCLinuxOS

  4. Obaj macie podobny sposób wyrażania tych krytycznych opinii.

Jeśli się mylę to z góry przepraszam. Fakt, nie jestem moderatorem i nie zamierzam nim być, ale nie wmówisz mi że nie wiem kiedy dany temat przez siebie założony nadaje się do zamknięcia a kiedy nie. (Nadaje się wtedy, gdy problem czy cel w jakim został założony dany temat, został rozwiązany) Powiedz mi że tak nie było. A tak przy okazji chciałbym się dowiedzieć w jakim celu używasz PCLinuxOS skoro to taki syf, jak powiadasz. Tylko szczerze.

Przecież napisał że nie chciało mu się konfigurować maskarady a PCLos ma do niej konfigurator graficzny (fakt faktem mógł skopiowac konfigurację) :smiley:

lucas_18 chodzi o to że to forum publiczne tu nie ma takiej zasady że jak autor tematu napisze ze “do zamknięcia” to już nie można nic pisać.

Czemu używam pclinuksa? Nie używam go u siebei na kompie tylko u brata. A to dlatego że

a) jest tam narzędzie którym mogę udostępniać net po lanie. Z maskaradą mam problem bo mam modem na usb a nie do sieciówki podłączony i nie chce mi sie z tym bawić

b) użytkownik tego komputera nie wgłębia się tak jak ja w działanie systemu i go guzik obchodzi czy ma system w pełni zaktualizowany czy co…

c) możesz spytać czemu pclos skoro np mandriva czy suse także mają narzędzia do udostępniania neta… odpowiedź jest oczywista z mojegu punktu widzenia. bo pclinux był pod ręką. jak zaczeło sie o nim robic głosno ściągnąłem w celu obadania dystrybucji. Ale fakt faktem ostatnio myslałem o wrzuceniu opensuse zamiast pclos . Muszę jedynie zrobić kopie danych i doinstalowac xp do gier.

Ogólnie wypowiadam sie o nim krytycznie bo według mnie wielu użytkowników “leci” na to że jest niby prosty ale jak zaczyna sie psuc jak mi ostatnio to wtedy już nie wiadomo o z nim zrobić. Może mój brat ma gdzies jak dziala itp byle by amarok działał i firefox ale ja wymagam od osu jednak czegoś więcej nie będę już pisał czego bo za dużo by tego było do pisania…

Matiit odebrałeś mi całą frajdę triumfu. I to jest 5 powód dla którego Plichu to Plichu, obaj używają PCLinuxOS do tego samego celu. Nie zamierzam dalej rozmawiać z k…ą, osobą która kłamie w żywe oczy. I to jest naprawdę koniec z mojej strony. Proszę moderatora o zamknięcie tematu bo nie chcę aby Plichu się dalej pogrążał.