Opłaca się zakup wentylatora do obudowy ? Proszę o rady

Witam :slight_smile:

Zastanawiam się czy nie kupić wentylatorka: http://www.allegro.pl/item345356890__ac … tanio.html

Moja obudowa to: TRACER AURORA TRO-616.

Sprzęt taki jak w podpisie.

9204a836ae0de474.jpg

Co oznacza ta temp - 100 stopni :expressionless: ?

Teraz pytanie: Czy jest sens montowania wentylatora na tył obudowy ? Czy temperatury zmniejszą się ? Czy będzie po prostu większe bezpieczeństwo ? Z komputerem jak do tej pory nic mi się nie dzieje ( jakieś 7-8 miesięcy ), zero problemów, ale wolę być bezpieczny. Jeszcze jedno pytanko: ten kabelek, który trzeba będzie podłączyć do płyty głównej nie będzie czasami za krótki ?

Że speedfan sobie żartuje, osobiście go nie używam i nie polecam.

Jak jest już jeden z przodu, bo na sam tył zwykle za wiele w wentylacji się nie poprawia, przynajmniej tak wychodzi z moich doświadczeń, i poradników jak ma być wentylacja to powinien być jeden wtłaczający z przodu. I wtyk ATX będzie zakłócał przepływ powietrza, wybrali możliwe najgorsze miejsce na wtyk.

Może być, na tej płycie widzę że 2 dodatkowe wejścia pod wentyle są w okolicach radiatora, trochę daleko, moze będzie potrzebna przejściówka molex > 3pin.

Podaj wartości temperatury używając programu EVEREST - są bardziej dokładne i miarodajne.

Czy kupić - to zależy od temperatury panującej w środku obudowy. Pamiętaj, że wentylatory do obudów jeśli są nieduże powodują duży hałas - zmniejsz im prędkość obrotową jeśli będą cię irytować (ja tak zrobiłem) i najważniejsze - umieść tak by nie zakłócał przepływu prawidłowego powietrza we wnętrzu obudowy.

Temperatury

Płyta główna 52 °C (126 °F)

Procesor 44 °C (111 °F)

Procesor graficzny 48 °C (118 °F)

Seagate ST3250620NS 41 °C (106 °F)

http://images26.fotosik.pl/194/4fae27e6b96accb5med.jpg a tutaj jest możliwość podpięcia ? troszeczkę wyżej także mam 3 pin. Żadnego wentylatora z przodu nie mam, czyli lepiej na ten przód ? nie znam się za bardzo na tym , ale zdaje mi się, że miejsce, w którym mogę zamontować wentylator jest dość daleko i te powietrze może nic nie dać jeśli chodzi o temperatury.

Tam w rogu nic nie ma

Większe zdjęcie

http://seleneinformatica.it/catalog/ima … SLI111.jpg

Na przód i tył.

http://egielda.com.pl/?str=art&id=2034

Mógłbyś na tym zdjęciu zaznaczyć jakoś wszystkie miejsca, do których podłącze wentylatory ? Byłbym wdzięczny :slight_smile:

Chyba tak zrobię, kupie 2 wentylatory i podłącze z przodu i z tyłu, tyle, że z przodu mam możliwość zamontowania jedynie 8 cm na 8 cm. Hałas nie będzie chyba zbyt duży ? W przypadku tych Acutake…

Moim zdaniem nie opłaca się dorzucać wentylatora. Ja tam lubię ciche maszyny. No! Chyba, że to będą wolnoobrotowe i duże wentylatory.

Pilnuj jedynie by nie zbierał sie kurz.

Najlepiej regularnie czyść wnętrze obudowy z zalegającego kurzu (ja to robię co pół roku). Przy wyłączonym zasilaniu - najlepiej wyciągnąć wtyczkę :wink: i najdokładniej czyść radiatory i wentylatory (jak jesteś kasiasta to sprzężonym powietrzem jak nie to tak jak ja - pędzlem z długim włosiem). No ale ja mam leciwy sprzęt i za bardzo mi nie zależy na nim prócz oczywiście nowego dysku.

No ale ostateczna decyzja należy do ciebie.

Trochę masz wysoką temperaturę płyty głównej i dysku. Kup 2,3 Acutake 120mm, podobno ciche i zamontuj.

Za wysokie temp. płyty, dysków twardych i procka (choć zależy jaki to). Tak jak sk91, polecam 2x Acutake 120 mm. Mam od wczoraj, nawet na 12v są faktycznie ciche, na 5v całkowicie niesłyszalne choć wtedy przepływ powietrza marny. Jeden wentyl montujesz z przodu obudowy tak wtłaczał powietrze do środka i by to powietrze owiewało dyski twarde. Drugi wentyl zamontuj z tyłu obudowy tak by wyrzucał powietrze z obudowy. Sprawdź oczywiście przed zakupem jak maksymalnie duże wentylatory możesz zamontować.

Ok dzięki za rady, z przodu mogę jedynie zamontować 8cm na 8cm :confused: Jeszcze jedna sprawa: Jak ten wentylator będzie wtłaczał powietrze do środka jak na z przodu obudowy nie mam żadnej kratki lub czegoś podobnego ?

No i jeszcze jeden problem :confused: Na płycie głównej zauważyłem coś takiego: Cha Fan, PWR Fan, do tego mogę podłączyć te wentylatory ? Znajdują się one rzeczywiście w okolicach radiatora, kabel na pewno będzie za krótki…

http://www.allegro.pl/item341756845_pri … molex.html takie coś pomoże ? i gdzie wtedy podłącza się tą końcówkę molex ?

To zrobisz tak jak ja i wiertarka w dłoń i robisz dziury lub nacinasz w paru miejscach i wycinasz kółko, zakładasz grilla i robisz jeszcze “pończocha mod” , no ale jak robisz sam dziurę pod wentyl to odrazu pod większy wentyl 92mm a jak się da to 12 cm.

Podsumowując: Kupię: Acutake 120mm i 80 mm, ponieważ na przód większego nie mogę. Takie coś: http://www.allegro.pl/item341042818_bra … _mx_1.html ? też wydaje mi się za krótkie :confused: Może znalazł ktoś na allegro coś dłuższego ? Czy może zdarzyć się, że te wentylatorki zaszkodzą ? Chyba nie no ale dla pewności się pytam :slight_smile:

ad3d639fdc9ee586.jpg

Miejsce z przodu obudowy

7bc5ad47ef42c1d1.jpg

Miejsce z tyłu obudowy

Czy takie zamontowanie wentylatorków się sprawdzi ? z przodu 80mm z tyłu 120mm. Mierzyłem linijką odległości pomiędzy dziurkami z tyłu i wychodzi mi około 11 cm :confused: Czy 120mm na pewno będzie pasować. Proszę o odpowiedzi ! :slight_smile:

Tak, sprawdzi się. 11cm? A nie 12? :> Zmierz dokładnie.

Dokładnie to około 10,5 albo 11… :confused:

Dobrze, otwory na wentylach nie są na samych rogach

Aha to wszystko wyjaśnia :slight_smile: Dzięki, no i zostaje jeszcze problem kabelków, nie wiem czy nie będą czasami za krótkie :stuck_out_tongue: Ale spytałem się już sprzedawcy, więc pewnie się dowiem. CHA_FAN i PWR_FAN znajdują sie tuż obok radiatora, więc troche daleko…

http://www.allegro.pl/item342742266_zal … 720mm.html

72cm powinny starczyć, a otwory zawsze można poszerzyć wiertarką, a wentyl pewnie bez wiercenia wejdzie, chociaż ja bym zrobił lekkiego moda budy, otwory wylotowe na budzie mają małe oczka, zatrzymają sporo powietrza.

Te przednie jakoś mnie dziwi, bo z drugiej strony żadnego wylotu nie ma :confused: No ale jakoś powietrze musi się przedostawać, bo dla picu raczej tego miejsca na wentylator by nie zrobili. Dzięki za ten link Tobi, teraz problemu z długością kabla już nie mam :slight_smile: