Optymalizacja strony głównej - Yoast Seo

Uszanowanie Forumowicze !

Pozwolę sobie przejść od razu do konkretnych pytań:

  1. Czy optymalizowanie strony głównej, która jest dosyć ogólna na sens, czy powinienem optymalizować strony wyłącznie przynoszące zysk (produktowe) ?

  2. Korzystam z Divi Buldiera, natomiast Yoast przypisany jest do czystego wordpressa. W przypadku strony głównej tekst nie wyświetla się jak to ma miejsce w przypadku wpisu blogowego. Za każdym razem muszę przechodzić z wordpressa na szablon graficzny i tam edytować treść. Czy to nie zakłóca prawidłowego odczytu programu Yoast Seo ?

  3. Mam kilka czerwonych informacji od Yoast’a i nie jestem pewien czy dobrze, je zrozumiałem, proszę o pomoc:

  • Wychodzące odnośniki
  • Wewnętrzne odnośniki
  • Rozkład frazy kluczowej i jej synonimów (równomierny)
  • Gęstość słowa kluczowego (?)
  • Słowo kluczowe w na główkach wyższego rzędu (chyba chodzi o znaczniki H1, H2, H3)

Proszę o rozwianie moich wątpliwości, to mi wiele pomoże. Dziękuję :slight_smile:

PS. Najbardziej tajemniczo jak na razie brzmią wychodzące i wewnętrzne odnośniki. Wychodzące czyli dokąd mają prowadzić, a wewnętrzne to np. link ze strony głównej prowadzącej do podstrony ?

Słowo kluczowe musi pojawić się w treści (kontencie) więcej niż raz i proporcjonalnie do reszty. Nie może też paść za często, bo Gugiel uzna to za spamowanie w SEO. Jak dasz słowo kluczowe w nagłówku, a nie będzie go w treści, to efekt tez będzie marny.

Druga sprawa, z SEO nie można przesadzać, treść lubiana przez boty Gugla będzie wyglądała sztucznie i nieporadnie dla żywych Internautów, oleją szybko stronę i cały zabieg nie przełoży się na wyższa sprzedaż produktu.

No i jeszcze kwestia odmian i synonimów, jak masz krem na zmarszczki, to możesz też czasami użyć kremu przeciw zmarszczkom. No i odmiana, też mile widziana, a nie “jeżeli szukasz optyk Kielce to zakład xyz polecam”

Jak pamiętam tak ze 2% kiedyś się przyjmowało za standard.

Ok, dzięki za wasze odpowiedzi, jednak nurtuje mnie w dalszym ciągu kwestia

  • wewnętrznych odnośników

  • zewnętrznych odnośników

Wiem, że odnośniki to adresy url, ale gdzie konkretnie mają one prowadzić w przypadku wewnętrznych i zewnętrznych ?

Słowo kluczowe musi pojawić się w treści (kontencie) więcej niż raz i proporcjonalnie do reszty.

Ile konkretnie ? mogę tak stworzyć zdania, że co 2-3 zdania będzie zawarte słowo kluczowe. Pytanie czy to już jest spam, przeoptymalizowanie, czy jeszcze agresywna optymalizacja ?

Proporcjonalnie do reszty czyli np. w jedym akapicie użyto 3 słów kluczowych to kolejny akapit ma zawierać analogiczną liczbę słów, tylko, że innych, o to chodzi ?

oleją szybko stronę i cały zabieg nie przełoży się na wyższa sprzedaż produktu.

Szczerze to już olewają teksty, teraz jest era video-clips. Audio to minimum. Sam tekst jest robiony pomocowo pod boty Google i z przyzwyczajeń.

Tylko tyle ? - to ja ostro przepozycjonowałem znakiem tego :slight_smile:

Wiesz,
“Wszyscy szukają dobrej firmy pogrzebowej w Pruszkowie. Niestety czas jest nieubłagany i ludzie umierają. Dlatego przydaje się dobra firma pogrzebowa w Pruszkowie kiedy umrze nam dziadek. Taka dobra firma pogrzebowa w Pruszkowie wspomoże nas w trudnych chwilach i zorganizuje pogrzeb. Jak poznać dobrą firmę pogrzebowa w Pruszkowie? Należy poczytać opinie w Internecie. Dodatkowo dobra firma pogrzebowa w Pruszkowie zapewni też wieniec i znicz na grobie osoby zmarłej!”

brzmi naturalnie. :wink: ?
W pewnym momencie Google połapie sie, że to smierdzi troszke i nie nieboszczykiem, a chamskim SEO. :wink:

Zależy jakie słowo, czym innym jest fraza “buty”, a czym innym “buty do biegania marki Adidas”. Mozesz poczytać na forum, które chyba niedawno zasugerowałem. Ja bym tak zrobił na 3000 zzs raz w tytule, 3 razy w treści, 2 razy odmiany i 2 razy synonimy.

Jak napiszesz np. 1500 zzs to podziel przez 2.

Linki wewnętrzne:
“W naszej firmie pogrzebowej kupisz także (znicze na grób)” i z oferty pod (znicze na grób) robisz link do działu sklepu ze zniczami.

Odnośniki zewnętrzne, czyli backlinki, bo chyba nie linki wychodzące (tych do stronz aprzyjaxnionych nie rób dużo, bo weźmie Google za Spam-site).

Backlinki analogicznie :
Np. pisząc komentarz na forum: " Natomiast o wpływie coronavirusa na rybek pogrzebowy w Zamościu pisałem ostatnio w tym artykule na swoim blogu (www)".

Możesz rzecz jasna sam polecac swoje produkty i robić np link do strony z produktami w sklepie:
“Dobre (znicze na groby) kupiłem ostatnio przez internet w firmie XYZ”
Tylko to już podchodzi pod linkbuilding i ciemną stronę SEO. :wink:

1lajk

Po zdaniu ze słowem kluczowym powinny pójść co najmniej ze 3-4 zdania bez niego, ewentualnie z synonimem.

Druga sprawa, Gugiel lubi strony, na których się coś zmienia. Jak postawisz “wizytówkę” i będzie tak wisieć bez zmian przez rok, to konkurent pójdzie w górę, a Ty zlecisz.

Tu masz przykład negatywnego SEO, zobacz na co się pozycjonują/spamują i na jakiej pozycji pokazuje ich Gugiel np. na hasło “narzędzia warsztatowe”: narzedziowy24 kropka eu
:wink:

Mógł byś pod tym kątem sprawdzić moją stronę główną w wersji beta ?

Strona - Stsublimacja

PS. Tak przy okazji dając odnośnik na tym forum do strony, zrobiłem link wychodzący, czyli backlink ?

Właśnie tego się obawiam, że za bardzo przesoliłem stronę główną słowami kluczowymi i Google przestało na nie reagować, indeksując frazy typu “przelewy 24 logo”

A na konkretnym, moim przykładzie to: powinienem unikać słów ogólnych typu stres,depresja, ale naturalne metody leczenia depresji, jak wyleczyć depresję już mogę używać, czy mają to być stricte handlowe frazy np. kurs nauki kontroli emocji, rozwiązywania problemów emocjonalnych. Który wariant jest akceptowalny przez Google ?

Aha, czyli zwyczajne hiperłącze tekst, prowadzący do produktu. Kumam już :).

A jeszcze zapytam jakim cudem moja domena bez baclinków, teraz jak widzę optymalizacji pod kątem seo, audytu, wyłącznie z samymi linkami wewnętrznymi i treścią wskoczyła w 6 miesięcy z 50 miejsca na 19 (średnie dane z GSC) ? Jak to możliwe skoro na stronie nic się nie działo poza page underconstruction ?

Dobra wskazówka !

Właśnie o takie porady chodzi. Jeśli znasz jeszcze jakieś to pisz śmiało. Zapiszę sobie

Druga sprawa, Gugiel lubi strony, na których się coś zmienia.

W jakim sensie zmienia, dodawanie nowych treści, wpisy na blogu, czy co ?, zmienia na każdej ze stron czy strona ma się po prostu rozrastać jak rój zergów ?

Gugiel najpierw wchodzi na stronę główną, potem na resztę po linkach (index follow). CMSy typu Joomla mają możliwość wpięcia modułu newsów do strony głównej, więc jak dodajesz coś do “bloga”, to np. ostatni wpis wpada automatycznie na główną. W Wordpressie nie siedzę, ale pewnie też coś takiego ma. Gugiel wchodzi na główną i widzi kilka linijek więcej od swojej ostatniej wizyty. Jak przy kolejnych wizytach zobaczy kilka kolejnych linijek więcej (lub znaczne zmiany w innych linijkach), prawdopodobnie po 2-3 tygodniach będziesz na wyższej pozycji (z warunkiem, że konkurencja zbyt wiele nie zmieniała).

I gdzie tu jest logika Google, oni mają prawie 4k baclinków ok 200 referal domain (czyli pewnie jkaieś artykuły sponsorowane) i domain score również mają na 19 ?

PS. Gdzie mogę sprawdzić na jakie frazy pokazuje ich Google ? , - moja narzędzie wymięka

Są widgety, można również slider z nowościami z bloga umieścić. Tylko to może nieco irytować użytkowników w szczególności tych mobilnych, którzy z racji urządzenia mają ograniczoną widoczność.

Czyli jednak strona główna jest ważna ?, a mi jeden doradca seo z Allegro doradził, aby skupić się głównie na stronach sprzedażowych i do nich kupić np. zestaw 100 mocnych linków. Których czas realizacji wynosi 5-7 dni czyli 20 baclinków na dzień. I tutaj się zastanawiałem, czy to już nie będzie spam dla Google, albo manipulacja ?

Jeżeli strona była statyczna, a tu nagle 100 baclinków, to może być to podejrzane :smiley:

No ok, ale to co mam co 2 tygodnie zmieniać stronę główną ? Ciężka sprawa, myślałem bardziej o regularnej edycji podstron. Jak zachowa się Bot Google, kiedy strona główna jest bez zmian, ale podstrony mają nową treść ?

Strona Główna = Podstrony Czy Strona Główna > Podstrony ?

… taki jeden doradca od seo wleci na nasze forum, w pierwszym poście napisze, że masz super stronę, wpisze Ci do listy, a moderator wytnie.

Co rozumiesz pod pojeciem mocny link? Mocny link jest taki, z domeny, która ma wiele linków wchodzacych i mało wychodzących, jak facet sprzedaje na Allegro… Byłbym sceptyczny.

Ważny jest też współczynnik zaufania do strony, a te zaspamowane i bez nowej treści to…
Przynajmniej na początku bym był ostrożny i sceptyczny do Allegro, choćby dlatego, że aukcje wiszące od roku lub dwóch i piszące o wartości strony np w Ahrefsie mają dane z sufitu.

Nie wiem, w Elementorze masz moduł do ostatniego posta na blogu, masz też moduł do wyświetlania od biedy w stopce, jak Twój template nie obsłuży żadnego.
Nie ma zmiłuj płacz i pisz. Choćby życzenia z okazji Ramadanu.

Wysoki PR i dużo baclinków. Jednak w tych pakietach na Allegro, nie wiesz dokładnie co zostanie zrobione z jakich stron. Dopiero na koniec jak Ci podeśle raport, ale wtedy jest już po ptakach.

Tam również są tworzone multi-konta tych co pozycjonują seo. Jak jedno konto mu padnie od negatywnych komentarzy, lub zablokują to skacze na drugie. Gdyby byli tacy clear to by nie musieli tak robić :slight_smile:

W takich zapychających postach, byle pisać, również mają być słowa kluczowe (stare/nowe) i odnośniki ?

Co do pozycjonowania myślałem o tym:

PR ostatni raz był aktualizowany bodaj 5 lat temu.

Nie liczy się tylko ilość, ale też jakość.
Jakość to generalnie poziom reprezentowany przez stronę (co do niej kieruje, co wychodzi) i takie drobiazgi jak np domena i IP. Przykładowo strona stojąca na serwerze obok stron porno i hazardowych, zaspamowana postami po rusku i chińsku oraz z 5 linkami z podobnych stron… lepiej, by Google jej nie zaindeksował nawet.

Wiesz, ja tylko “liznąłem” trochę ten temat i nie zajmuję się tym zawodowo obecnie. :wink:

Jednak nie zdecydowałbym się na taką ofertę, choćby dlatego:
Copywriter utworzy od podstaw, 3 teksty o długości 1500 znaków, 4 tekst o długości 750 znaków, 1 tekst o długości 300-400 znaków dla profili

Łącznie masz 8 tekstów (przy czym te dłuższe pewnie będą tymi krótszymi + 2 zdania) i 100 stron, czyli jeden zduplikowany 10 raz lub z minimalnymi zmianami.

Google nienawidzi plagiatów, możesz próbować, ale ostrzegałem. :wink:

PS> Moja rada: jak konieczne chcesz płacić, to kup kilka publikacji preclowych, nawet multikody do tych katalogów, czy inne, ale napisz te teksty sam.

To czym ten seo-koleś się szczyci na aukcji ? danymi z 5 lat, nosz kur…

O kurde, czyli sąsiedztwo również ma znaczenie ? Czyli jeżeli mam konto 2 GB to tam może być cała gamma patologii i co odpowiedzialność zbiorowa ?, no tak adres IP ten sam, chyba, że wykupisz opcję oddzielnego adresu IP. Dobrze, że o tym napisałeś, całkiem o tym zapomniałem.

Ok, tak zrobię.

A na koniec dnia napisał do mnie Pan od seo z ofertą 1550 zł za audyt i optymalizację strony :). Jadą świty, jadą…

Bo nowszych nie ma, nikt tego tak bieżąco nie aktualizuje, były takie wtyczki do Google, które pokazywały Ci aktualne wartości, ale nazwy nie pamiętam.

Bez przesady, raczej takiego spamu nie trzyma się na normalnych stronach. Do takiego śmieć-linkowania sa oferty z dodatkowymi ip. Bardziej natomiast bałbym sie właśnie śmieciowych stron np. forów, które mają jeden post “Polecam weterynarz w Poznań” obok “Szukasz chwilówka w Gdańsk, szybka piożyczka!” a kolejny “Cheap viagra, no recipe needed!”. :wink:

TUtaj na ten przykłąd na DP zdobyłeś jeden link , niestety no follow. :wink:
Poszukaj czy są jakies z Twojej branży, zarejestruj sie popisz, skrobnij cos sensownego na bloga i zareklamuj. To zajmie czas, ale… trzymasz jakieś poziom, w tak zwane black seo nigdy sie nie bawiłem, ale możesz poszukac i poeksperymentować. :wink:

Dlatego mówie ucz się, ja liznąłem pomagając znajomym, którzy zatrzymali sie na etapie “to stronę zrobię w Wordzie i mogę na swój laptop wgrać i bedzie w sieci?”. Dosłownie. :wink:

1lajk

U nas w firmie mamy taki system, że strona główna pozycjonuje markę, a podstrony pozycjonują jej konkretne produkty. Z natury rzeczy strona główna i newsy zmieniają się częściej, bo produkt zostaje ten sam przez rok, aż zostanie zastąpiony nowszym modelem.
Rozwiązanie z ostatnim postem z blogu na główną załatwia w zasadzie sprawę. Newsy zazwyczaj są prawdziwe, a jak nie ma o czym pisać, bo np. premiera dopiero za pół roku, to się pisze newsy zajawki (tzw. teasery) typu:
“Prace nad nowym modelem produktu X firmy Y idą pełną parą, nasi inżynierowie dopracowują szczegóły technologii ABC, by uzyskać prestiżowy certyfikat XYZ. Certyfikat ten gwarantuje pracę w wymagającym środowisku, gdzie produkt X z oszacowaniem IP(x) będzie w pełni wodoodporny i nie straszny mu będzie kurz, pył i szkodliwe opary. Proces certyfikacji powinien dobiec końca w okolicach września. Firma Y poddaje tymczasem nowy model rygorystycznemu testowaniu, jak to ma w zwyczaju.”
Po 2-3 tygodniach idzie kolejny typu “Pierwsi testerzy zewnętrzni otrzymali już produkt do testowania. Firma Y dokłada wszelkich starań, by urządzenia dotarły na czas”, dorzucasz krótki filmik na YouTube z prezentacją prototypu, może to być już kolejny news itp.
Pozycjonowana jest w tym przypadku firma Y.

Gdy na głównej się nic nie zmieni, pozostałem podstrony indeksowane są normalnie. Strona główna po prostu pomaga. Z drugiej strony, normalni ludzie jak wchodzą na główną i widzą, że nic się nie zmieniło na niej od pół roku, też przestaja na nią wchodzić…

1lajk

W Guglu :slight_smile: Podejrzyj kod źródłowy strony, zobacz co podają w keywords i description + to, co mają w nagłówkach, potem wpisz te frazy bezpośrednio w Gugla i zobacz, na jakiej będą pozycji. Widać, że robili stronę pod SEO, ale Gugiel się pokapował i ich ukarał.

Tego gościa od SEO olej, naciągacz jakiś. Może chwilowo podbije stronę “z zaplecza” i przez miesiąc będziesz w top 3, a potem wylecisz całkowicie. Pozycjonowanie organiczne trwa dłużej, ale jest bardziej naturalne i daje trwalsze efekty (jedną ze stron porzuciłem, pozycjonowana fraza była nr 1 jeszcze dwa lata później, ale linkowała mnie m. in Wikipedia :))

1lajk

Proste, prawidłowe, polecam. :wink:

Na miejscu autora, to 500 zł bym raczej na organiczne przeznaczył, a pozostały tysiąc na pół roku lub rok Google adsów,. :wink: