Optymalizacja Visty kilka pytań

Mam 2gb ram i procesor dwurdzeniowy AMD w laptopie ,kiedyś wyłączyłem wstępne ładowanie do pamięci ale start systemu po pewnym czasie zwolnił .Czytając fora po internecie dowiedziałem się by wyłączyć całkowicie plik stronicowania ,defragmentować dysk.I ustawić plik stronicowania na sztywno połowy ram czyli max i min 1gb .

I tu jest moje pytanie obecnie wyłączyłem wstępne ładowanie do pamięci oraz całkowicie wyłączyłem plik stronicowania przez panel sterowania -zaawansowane ustawienia systemu .

Spoglądam na menadżer zadań Windows i ku mojemu zaskoczeniu jest plik stronicowania obecnie wynosi 770/1858M jakim cudem .

I ostatnie pytanie czy taka konfiguracja się sprawdzi na dłuższą metę ,bo zauważyłem ze na starcie Vista zużywa prawie 60% ram ,a dysk przestał nareszcie mielić i wykorzystanie procesora spadło .Po godzinie od włączenia komputera pasek boczny pokazuje zużycie 44% ram (przy włączonym Firefoxie).

1GB pliku stronicowania w Viście przy 2GB RAMu to trochę mało. Sugeruję ustawić go na 2gb (minimum) i 3gb (maksimum) - powinno wystarczyć do zwykłej pracy.

Nie ma co się przejmować zużyciem RAMu - pamięć po to jest, żeby system jej używał i nią zarządzał.

Ważne natomiast jest to, żeby wraz ze startem systemu nie uruchamiały się niepotrzebne programy, które często dodawane są przed producenta laptopa (crapware).

Przejrzyj autostart i usuń niepotrzebne oprogramowanie.

Użyj CCleaner do usunięcia śmieci z dysku i Slimcomputera do usunięcia ewentualnego crapware’u (http://download.cnet.com/SlimComputer/3000-2096_4-75279938.html)

ja od siebie podpowiem to

HIBERNACJA

Plik tworzony przez funkcję hibernacji systemu Windows Vista potrafi urosnąć do gigantycznych rozmiarów. Oto prosty i szybki sposób, jak wyłączyć hibernację i usunąć plik.

Wystarczy, że uruchomisz linię poleceń (Start, w polu wyszukiwania wpisz CMD) i wstukasz komendę powercfg -h off. Po chwili spowoduje to również usunięcie pliku hiberfil.sys. Wpisując powercfg -h on z powrotem uruchomisz opcję hibernacji.

@TURANKANTOR13 plik hibernacji zajmuje tyle ile masz pamięci RAM :wink: Pomyliło Ci się chyba z przywracaniem systemu.

@Megaok

Aby to miało sens to pogoogluj za hasłami Prefetch i Superfetch. Bo przy wyłączaniu wstępnego ładowania pasuje usunąć zaprefetchowane programy,lub dokonać pewnych zmian w rejestrze.Popatrz też tu jak-zoptymalizowac-viste-dzialala-jak-windows-seven-t406313.html

Łukash mam zoptymalizowane wszystko ,na starcie mam włączone sterowniki karty dźwiękowej i ATI do tego Norton i Tune up 2010 ,czas ładowania systemu to około 54s tak wychodzi z dziennika zdarzeń (czy to przyzwoity czas).Nawet defragmentowałem rejestr Tune up,początkowo Vista bez moich optymalizacji uruchamiała się nawet 77 sekund.

Nie powinno tak się swapu ustawiać, bo wtedy ulega fragmentacji. Najlepiej jest go ustawić na sztywno, czyli rozmiar max. i min. ustawić na taką samą wartość. Zresztą po mojemu 1.5gb wystarczy. Ja mam tyle przy 2.5gb i nawet do Photoshop’a tyle mi wystarczy.

Ja ustawiłem na sztywno tyle ile ramu jest dostępne czyli 1917mb .

Zastanawia mnie ciągle fakt bo przy wyłączonym pliku stronicowania menadżer zadań windows pokazywał max 1858 a teraz max 3775.Nie ma czegoś takiego w takim razie jak wyłączenie pliku wymiany ,tylko można go z dysku zablokować a będzie się buforował na pamięci ram .Czyli te 3775MB to maksymalny rozmiar swap,kiedyś widziałem poradę ze swap ma wynosić 2 razy tyle co ram (chyba oszaleli) .Czyli 2x2gb + około 2gb ram=6gb całkowitego swap .Na linux Ubuntu 10.10 dałem swap 512mb i chodziło super.

Kiedyś tak się robiło, ale już metody 2x ram się nie stosuje.

Z tego co tu czytam to wszyscy mają jakieś problemy z Vistą nie tylko ja :smiley: Też mam problem ze startem. Ładuje się chyba ze 4 lub 5 minut. Szlag mnie już trafia. Wyłączyłem wszystkie niepotrzebne usługi, wyczyściłem dysk Ccleanerem, powyłączałem autostart większości programów (GG, Spyware Terminator i takie tam) zdefragmentowałem nawet dysk i nadal mam lipę a nawet wolniej. Czy ktoś zna jeszcze jakieś metody na to cholerstwo? :twisted: Poza oczywiście przeinstalowaniem systemu (chociaż i to nie wiem czy pomoże) :smiley:

Dzięki i pozdro dla wszystkich którzy męczą się tak jak ja :slight_smile:

dobreprogramyfan jedyny skuteczny i bezkolizyjny sposób to podany w linku powyżej ,i skuteczniejsze od wyłączenia całkowitego wstępnego ładowania.

Następnie w pasku wyszukiwania wpisujesz regedit przechodzisz do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters jeżeli używasz Visty parę dni masz wszystko zainstalowane klikasz dwa razy na EnableSuperfetch wpisujesz 0 EnablePrefetcher musi mieć wartość domyślną czyli 3.

I koniec z z mieleniem przez pięć minut ,a i nie tracisz na tym wydajnościowo .Bo główny Prefetch jak w starszym systemie pozostawiasz włączony.

jak-zoptymalizowac-viste-dzialala-jak-windows-seven-t406313.html

No spoko zrobiłem tak jak napisaliście i jakoś nie widzę różnicy…to samo. Czy macie jeszcze jakieś porady? Poza tym mam problem z routerem Netgear. Założyłem sieć i chcę ją zabezpieczyć. Próbowałem szukać porad w necie jednak to wszystko spełzło na niczym. Ktoś wie jak to zrobić?

Jak kupowałeś laptopa to miał już wgrany system? Jeżeli tak, to po prostu pożycz od kogoś płytkę z taką Vistą jaką masz i przeinstaluj z niej system podając swój klucz. Tym razem jestem pewny na 100%, że to rozwiąże problem. Co do problemu z routerem, to raczej ten problem kwalifikuje się do działu sieci komputerowe, nie system operacyjny Windows Vista, ale odpowiem Ci jak to zrobić. Musisz po prostu wejść w panel administracyjny routera i tam masz opcję jakim rodzajem klucza chcesz zabezpieczyć sieć i w tym samym miejscu podajesz jaki to ma być klucz. Szukaj czegoś takiego jak security, tam powinno to być, jeżeli nie będzie, podaj screeny menu tego panelu, to być może nakieruje Cię gdzie to się ustawia.

u mnie na vista x64 wstępne ładowanie do pamięci i usługa readyboost musi być włączona i system się ładuje w ok.50sek po wyłączeniu tych 2 usług wstaje po 4 minutach :shock: i bardzo długo trwa urachamianie programów ,więc każdy musi sprawdzić u siebie jak jest w praktyce :smiley:

Pliku swap nie ruszałem jest tak jak fabryka dała i nawet tego nie ruszam a system chodzi już 2 lata bez formatu :lol:

A do czyszczenia i optymalizacji używam tylko AVG PC Tune UP 2011 raz na miesiąc nic więcej nie potrzeba.

Z początku używałem PC TuneUP ale później coś dodali do autostartu i już zamulał system więc pożegnałem

Ja bym ci nie radził tego robić, też miałem podobne problemy robiłem sporo testów i wyszło że najlepiej jest mieć swap. Przeczytaj sobie ten temat viewtopic.php?f=13&t=429491

Dokładnie, to nie jest dobry pomysł, bo bez względu na to ile ma się ram, to i tak Windows będzie korzystał z tego pliku w większym, bądź mniejszym stopniu.