Oryginalny Windows i... zgubiony paragon

Witam. Mam pewien problem…
Otóż niedawno kupiłem w sklepie komputerowym(no dobra, w sklepie AGD, RTV itd. ale były tam też m.in komputery gry i oprogramowanie) Windows 10 Home 32/64 bit w wersji BOX. USB, ale mniejsza z tym…
Poważny problem jest w tym, że zgubiłem paragon…a może gdzie go przypadkowo wyrzuciłem razem z innymi papierami, które zaśmiecały mi szufladę, gdy sprzątałem?.. nie wiem. W każdym bądź razie przez moją nieostrożność, że też taki papierek przepadł! :angry:

I teraz zastanawiam się nad kwestią ew. udowodnienia(hipotetycznego bo w sumie jestem użytkownikiem domowym) legalności. Podejrzewam że drugiego paragonu mi nie dadzą…
A tak poza tym to wszystko mam - pudełeczko z Windowsem nawet do tej pory nieotwierane i jeszcze zafoliowane. Aczkolwiek na folii jest naklejka(ponieważ sklep tego Windowsa akurat zamawiał, a ja na drugi dzień przyszedłem po odbiór) chyba od dystrybutora. Są na niej moje napisane w skrócie imię i nazwisko, numery i data zamówienia, nazwa towaru, jakiś szeroki kod kreskowy oraz informacja, że “opłacone”. Jednak nie ma tam ceny, która była na paragonie.

I teraz zastanawiam się, czy w razie czego to wystarczyłoby aby udowodnić, że zakupiono.
Z drugiej strony, zastanawiam się, czy dowód zakupu jest aż tak bardzo konieczny, biorąc pod uwagę to, że oryginalne oprogramowanie można np.dostać od kogoś w prezencie, lub wygrać w konkursie. Pamiętam jak wiele lat temu czytałem na DP, że redaktorzy zostali wyróżnieni i otrzymali nagrody takie jak oprogramowanie czy gry, natomiast jeden z adminów w nagrodę dostał Windows XP Professional BOX. Oni tu chyba nie mieli paragonów ani innych dowodów zakupu?

Więc jak to z tym jest? Bo akurat mam pewne wątpliwości czy obawy… no akurat sumienie mam jednak czyste :slight_smile:

Kiedy kupiłeś? Jak dawno?

W ubiegły piątek

Za dwa lata paragon i tak wyblaknie. Nie masz chłopie innych zmartwień?

1 polubienie

Wiec chyba się nie stanie? To dobrze…

A co się ma stać? Kominiarze o 6 rano? :wink:

Możesz udać się do sklepu i poprosić o duplikat paragonu

Normalnie to dowody zakupu czegoś poważniejszego zawsze trzymam w razie czego, ale po prostu po tym jak ten przepadł to się zaniepokoiłem. :slight_smile:

Wiecie z tymi kominiarzami o 6 rano to może taki żart pewnie był, ale np. w firmie to by takie coś jak brak dowodu zakupu, by nie przeszło. Z tego co o tym gdzieś przeczytałem. Ale OK.

Poproś pracownika sprzedaży, kierownika o fakturę, bo jest Ci potrzebna. Nie powinno być problemu

Możesz też zrobić zdjęcie dowodu zakupu.
Płaciłeś kartą czy gotówką?

Gotówką. No zdjęcia paragonu to już raczej nie zrobię skoro zgubiłem. No ale, skoro to nie jest poważna sprawa(przynajmniej prywatnie w domu) to chyba można uznać to za wyjaśnione.

Oni, nie wiem jak to się nazywa, przechowują to trochę czasu, tą historię paragonów. Idziesz do tego sklepu i mówisz taka i taka sprawa (kupione i konkretnie data i czas) i nie powinni robić problemów o duplikat paragonu, a potem możesz zrobić np. ksero lub o fakturę się postarać i będzie dobrze. :wink:

Ok, dzięki za odpowiedzi.

Ewentualnie machnij zdjęcie tego pudełeczka z nazwa sklepu i Twoimi danymi, a paragon? “Wyblakł to wyp…liłem”. U nich brane, proszę tam sprawdzić. :slight_smile:

Teraz drukarki fiskalne mają kopię elektroniczną, powinno być dużo prościej uzyskać kopię tego paragonu

Poproś o WZ do paragonu (“paragon na kartce A4”), podaj datę i kwotę zakupu - nie powinni robić problemu.

Albo paragon, albo FV. Żeby dostać FV, musiałby oddać paragon.
Ale to nie ma znaczenia, sklep ma obowiązek wystawić duplikat paragonu na życzenie klienta.

Tylko o czym ta dyskusja ;-)? Jeżeli Windows jest jego, klucze się zgadzają, naklejki wszystkie ma z pudełeczkiem to paragon mu niekoniecznie potrzebny. Ni chyba że sąsiadowi za dwie puszki piwa chce opchać bo kupił tańszego na Allegro :wink:

1 polubienie

Też się zastanawiam czytając te rady. Paragony/faktury trzymam tylko dla celów ewentualnych reklamacji/zwrotów.
btw. Duplikat paragonu? Teoretycznie możliwe, ale pierwsze słyszę, że sklep ma “obowiązek” wystawienia takowego. Ktoś to przerobił w praktyce? Faktura do utraconego paragonu? To już trochę SF.

Dowód zakupu to dowód zakupu - stanowi niezaprzeczalne potwierdzenie legalności.
Koniec kropka.
Ma wersję BOX czyli może przenosić i instalować ile chce.
Po to mu jest potrzebny dowód zakupu.

Dla Windows 10 są przecież trwałe aktywatory i trwała aktywacja nie jest dowodem jego zakupu.