Ostatnio spadła mi sprawność baterii - dlaczego?

Od 8 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem telefonu HTC Desire Z. Niestety, ale nagle od kilku dni zauważyłem że bateria trzymająca zazwyczaj dwa dni ostatnio ledwie wytrzymuje 1 dzień - tak znienacka i bez żadnej przyczyny. Używam telefon jak dotychczas, więc nie jest eksploatowany więcej niż kiedyś.

Czy jesteście w stanie stwierdzić wg tego opisu co mogło się stać?

Czy to jakiś program się sam zainstalował i zżera mi baterię? Wirus? O co chodzi w tym wszystkim?

Dla pełnej jasności.

WiFi czy tez internet komórkowy jest wyłączony, wszelkie programy w tle wyłączone, rozmawiam jakieś 30 minut na dobę, e-maili nie wysyłam i nie gram w żadne gry.

To wszystko stało się z dnia na dzień i bez żadnej sensownej przyczyny.

Bateria się starzeje, może wgrałeś jakieś nowe oprogramowanie ? uruchomiłeś usługi ?, nowe firmware do telefonu, może trzeba baterię rozładować do wyłączenia telefonu i naładować ponownie przez ileś godzin.

Spróbuj rozładować całkiem telefon aż sam się wyłączy, następnie naładuj do pełna. Podczas ładowania z Marketu (teraz Google Play) zainstaluj program Kalibracja Baterii, jak tylko telefon pokaże 100% naładowania odłącz ładowarkę uruchom Kalibrację baterii i kliknij na “kalibruj”.

Jeśli to nic nie da to może przywróć ustawienia fabryczne.

Piszecie żeby rozładować baterię do zera a ja czytam w całym internecie że te bateria za żadne skarby nie powinny być rozładowane do zera bo może to uszkodzić baterię, która potem w ogóle nie wstanie.

To nie są baterie starego typu żeby właśnie tak z nimi postępować.

Nic z tych rzeczy.

Miałem tylko jedna dziwną sytuację, gdzie może telefon został zainfekowany.

Na belce powiadomień była wiadomość że wygrałem tablet.

Wiedziałem że to ściema ale wszedłem w tą wiadomość.

Trzeba było tam wypełnić to i owo, ale nic nie ruszałem tylko wyszedłem z tego.

Tak kojarzę, że to jakoś czasowo się zbiegło z tym wszystkim.

Mam ten sam telefon. Zwykle baterii starcza mi na 2 czasem do 3 dni, oczywiście korzystając z mojej “Zetki” tylko jako telefon. Zauważyłem, że po aktualizacji map Google, w momencie gdy mapy działają w tle żywotność akumulatora drastycznie spada czasem nawet do 1 dnia. Być może jest to jakaś inna “prądożerna” aplikacja, ja jednak powiększony pobór mocy kojarzę właśnie z mapami Google. Przyjąłem zasadę że po każdej większej aktualizacji programów którą robię średnio raz na tydzień robię restart telefonu i to w sumie załatwia sprawę. Natomiast dodatkowo grzebiąc po markecie znalazłem aplikację Easy Battery Saver. Po zainstalowaniu i ustawieniu trybu “Intelligent mode” bateria wytrzymuje czasem nawet 4 dni. Korzystam okazjonalnie z Internetu (maile) oraz często z Bluetootha którego często zapominam wyłączyć. Wypróbuj, powinno pomóc. 8 miesięcy to trochę za krótko na zużycie fabrycznej baterii.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Dostosuję się do porad i zobaczymy co z tego wynikło.

Niektórym pomaga rootowanie i użycie aplikacji Battery Calibration.

Są programy do logowania tego ile energii zużywa telefon w jakim czasie oraz ile czasu procesora zużywają programy - poszukaj Forum Android w wyszukiwarce, tam są spece od takich rzeczy, nie ma sensu tego tu powielać.

Ja sam po użyciu tego programu na samsungu raczej róznic nie odczułem, natomiast odczułem po aktualizacji brandowanego Androida 2.1 na Androida 2.2. Co dziwne % baterii spadają szybciej niż na 2.1 ale przy niższych wartościach telefon trzyma zdecydowanie dłużej niż 2.1 (żywotność wzrosła o te 20-30%.)

Też to miałem - program TubeMate którego ściągnąłem z nie tego miejsca co trzeba i nie tylko on.

Zobacz czy nie spuchła tobie bateria (nawet lekko wybrzuszona…)

Wyjąłem, zobaczyłem i nic nie wskazuje żeby bateria spuchła.

Z jednej i drugiej strony jest płaska jak blat stołu.

zainstaluj z Google play : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bvalosek.cpuspy&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5idmFsb3Nlay5jcHVzcHkiXQ…

naładuj telefon na full i najlepiej przez całą noc nie dotykaj fonka a rano zobacz wyniki czy ci jakaś aplikacja w tle nie działa i żre baterię wiele osób tak miało .

a wynik powinoeń być na zielono Deep Sleep czyli przechodzenie w stan czuwania jak najdłuzej :slight_smile:

zerknij tez tu : http://forum.android.com.pl/f241/

Dodane 29 mar 2012 15:45

można rozładować na maxa nic się nie stanie , ja w każdym telefonie tak czasami robię od wielu lat i nic się nie stało a za to dłużej trzyma :slight_smile:

A więc rozładowałem do czerwonego stanu, czyli co chwile alarmuje o krytycznym stanie i miga dioda powiadomień na pomarańczowo.

Wyłączyłem telefon, włączyłem ładowarkę i gdy był telefon załadowany zostawiłem go - jeszcze - na parę godzin pod prądem.

Dodatkowo wyłączyłem “Dane w tle” i nie wiem w ogóle jakim cudem było to włączone kiedy wcześniej wyłączyłem.

Ta funkcja była - chyba - przyczyną szybkiego rozładowania, bo po tych wszystkich zabiegach wszystko - mam nadzieję - wróciło do normy, ale muszę poczekać do jutra żeby autorytatywnie móc potwierdzić ten fakt.

Telefon został odłączony od ładowania o 4 rano a ma na razie minimalne zużycie.

Dziwne - ja mam to włączone i większej różnicy nie ma.

Zwróć uwagę na słowo “chyba”

Nie wiem co tak naprawdę zżerało mi energię.

Dodatkowo zeskanowałem telefon antyvirem, więc może to podziałało.

Na razie tfu, tfu bateria trzyma jak poprzednio.

Może pomogło jej zupełne (raczej skrajne) rozładowanie a potem przeładowanie.

Może bateria lubi być mimo wszystko ładowana długo pomimo tego że wskaźnik pokazuje zupełne naładowanie. (już po 2 godzinach)

No własnie - wskaźnik pokazuje 100% czy że bateria jest naładowana i można odłączyć ładowarkę. Bo jeśli to pierwsze to to karygodne wykroczenie;-)

Pisząc wskaźnik miałem na myśli diodę która z pomarańczowej zamienia się na zieloną co oznacza (wg informacji producenta) koniec ładowania i znak że można odłączyć ładowarkę.

Gdyby problem powrócił pobierz z Google Play aplikację CPU Spy, uruchom i sprawdź, czy telefon używa stanu Deep Sleep (a przynajmniej ten stan powinien być większością jeśli telefon nie jest intensywnie używany). Jeśli tak nie jest to pobierz aplikację z tego tematu: http://forum.xda-developers.com/showthr … ?t=1179809 , uruchom, z pierwszej listy wybierz "Partial wakelocks) i zobacz co jest na pierwszych miejscach. Wakelock to stan, w którym jakaś aplikacja uniemożliwia telefonowi wejście w tryb Deep Sleep (czyli pełne uśpienie). Po namierzeniu podejrzanej aplikacji odinstaluj ją. Problem powinien ustąpić.

Co do sztuczki z usuwaniem batterystats.bin (a to najczęściej wykonują aplikacje typu Battery Calibration) to według pracowników Google jest to mit, a sam plik trzyma tylko dane, które widzimy na wykresie baterii w Ustawieniach.

Jak tylko się problem powtórzy na pewno skorzystam z powyższych rad.

Na ten moment bateria trzyma jak dawniej.

Dodane 30.03.2012 (Pt) 17:27

Poczytałem trochę w necie pouczającej dyskusji na temat podawania błędnych odczytów baterii i teraz rozumiem dlaczego ładując ze skrajnego rozładowania do pełnego oraz przetrzymania dodatkowego baterii pod prądem nagle ona zaskoczyła.

Przez przypadek się skalibrowała i dlatego jest OK.

Dodatkowo była tez wyciągana z telefonu, więc i to mogło na nią zadziałać lub na soft który podaje stan baterii.

Dodane 03.04.2012 (Wt) 9:46

Chyba mam powód (przynajmniej w moim telefonie) szybkiego rozładowywania się baterii…

Mogę nawet napisać, iż jestem pewien że tak jest.

Za wszystko jest odpowiedzialna aplikacja “Dane w tle”

Kiedy już wszystko było dobrze (bateria długo trzymała) chciałem wejść na “Android Market” wtedy telefon kazał mi włączyć dane w tle , bo inaczej nie dopuści mnie do marketu, więc to uczyniłem i aktywowałem dane w tle.

Potem zapomniałem to wyłączyć i bateria mi siadła w kilkanaście godzin.

Zreflektowałem się ponownie i wyłączyłem dane w tle i teraz bateria znów trzyma 2-3 doby.

Witam serdecznie … Nie wiem czy ktoś jeszcze przegląda ten wątek i czy ktoś coś doradzi … ale znalazłem tu jedna wskazówkę , której niestety nikt nie rozwinął … Chodzi o mój telefon SE Live with Walkman w którym szybko czerpie się bateria , w sumie nawet nie pociągnie jednego dnia ! ! ! … ale mniej więcej wiem o co chodzi a to za sprawą aplikacji “Bateria” z której dowiedziałem się że spore zasoby z baterii czerpie Usługi Google , w sumie od 37 nawet do 40 % … Wcześniej tak nie było - dopiero po aktualizacji … A aktualizację zrobiłem tylko dlatego że wcześniej nie wysyłał i nie odbierał mmsów … i myślałem że mmsy nie działają bo coś tam jest nieaktualne - więc zaktualizowałem wszystko co się da ! Teraz jednak bateria nie wytrzymuje ! Co robić … na pewno te usługi trzeba usunąć - tylko jak to zrobić … co odinstalować … ??? Proszę o ewentualne wskazówki i rady … Wiem że jeszcze tam sporo z zasobów baterii czerpie Gmail - ale to chyba jest potrzebne i tego nie odinstalowywać ?

Dołączę jeszcze jakby co zdjęcie :

scaled.php?server=52&filename=zrzuttelefonu.jpg&res=landing

Z góry dzięki za zainteresowanie !

Usługi Google mogą się tyczyć wielu aplikacji.

Polecam na początek wyłączenie synchronizacji i jeśli korzystasz z WiFi to wyłączenie transferu danych w opcjach bądź przez program np. APN Droid.

Rozładuj baterię do zera, naładuj do pełna i po odłączeniu zrób kalibrację baterii programem “kalibracja baterii”, jak już to zrobisz postaraj się użyć jakiegoś Task killera i na noc wyłącz WiFi.

I sprawdź ile trzyma bateria.

Dodam że mam SE Neo V i SE Mini Pro, i przy max podświetleniu i ciągłym WiFi trzymają mi ok dwa dni.

Ja znów słyszałem, że nie wskazane jest rozładowanie baterii do zera.

Dla współczesnych baterii jest to po prostu nie wskazane a nawet czytałem że tego typu działania powodowały że bateria w ogóle się nie podniosła.