Pamięć nie może być read

Hej, mam problem dotyczący wyłączania gry ( dokładnie Black Desert Online) kilka razy dziennie z powodu komunikatu : " Instrukcja spod 0xf0a62282 odwołuje się do pamięci pod adresem 0xfffffff. Pamięć nie może być read."
Kilka razy miałem też bluescreena albo takie zwieszenie, że trzeba było tylko resetować.
Gram na low opcjach i ogólnie wszystko działa, jedynie czas ten błąd mocno utrudnia życie.
Czytałem wiele postów na temat tego błędu, ale z tego co wyczytałem to błąd 0xffffff odnosi się do problemu z Windowsem a nie RAMEM, ale tutaj nie wiem czy to nie mylny trop.

b%C5%82%C4%85d

Spróbuj zainstalować grę ponownie i zadbać o najnowsze aktualizacje.

1 polubienie

Witaj @Avenno na Forum DobreProgramy

Zanim ktokolwiek dołączy do tematu, aby pomóc Ci z opisanym problemem, dołącz więcej informacji.

  1. Jaki system Windows, wersja, wydanie?
  2. Jaka płyta główna? Jeśli laptop, jaki model?
  3. Jaka karta graficzna?
  4. Sterowniki aktualne?
  5. Aktualizacje Windows Update wykonane?
  6. Jaką masz wersję gry? Steam, pudełko?
  7. Czy problemy występują również przy innych grach, programach?

Pozdrawiam serdecznie

  1. Windows 7 Home Premium Service Pack 1
  2. Płyta główna : ASUS M5A97 PLUS
  3. Karta graficzna : Radeon™ RX 460 Graphics 2GB
  4. Aktualizowałem wszystko dzisiaj i problem nie zniknął
  5. Do Windows 7 nie ma już nowszych aktualizacji :frowning:
  6. Gra na steamie przez klucz
  7. Przy Guild Wars 2 występował kiedyś jedynie Bluescreen bez tego błędu.
1 polubienie

Ustaw stronicowanie na kontrolowane przez system.

Niestety muszę cię trochę zmartwić. Ten błąd to w 90% uszkodzenie pamięci RAM.
Na początek by wyeliminować najbardziej prawdopodobną przyczynę błędu sprawdź RAM memtestem.

Albo dramatyzujesz, albo wszystkie moje przypadki ( pewnie z 5) mieszczą się w tych 10%. U mnie pomagał reinstall systemu ( oczywiście przy okazji upgrade kompa).

Ten błąd występuje w kilku przypadkach i scenariuszach

  • wtedy kiedy dwie kości (lub) więcej nie są kompatybilne ze sobą
  • z podkręcenia pamięci RAM
  • uszkodzenia.

Jeżeli pamięć nie była tutaj podkręcana, nie była dodawana nowa kość do systemu która mogła spowodować niekompatybilność a błąd wystąpił nagle samoistnie to na 90% jest to uszkodzony RAM.

Mała aktualizacja co było robione :

  1. Reinstall gry niestety nie pomógł
  2. Nie za bardzo wiem jak wykonać stronicowanie :frowning:
  3. Test wykonany Memtestem pokazywał brak błędów przy 2 pass , wykonywałem na obu kościach RAM, żeby sprawdzić czy są one w ogóle uszkodzone, a nie identyfikować, która dokładnie. Test ewentualnie do powtórki, jeśli coś będzie nie tak.
  4. Czy format i zmiana systemu z Windows 7, który nie jest już aktualizowany na Win 10 może pomóc w tym wypadku ?

Panel sterowania - System - zaawansowane ustawienia wydajność - efekty wizualne - Ustawienia Opcje wydajności, - Zaawansowane - zaznacz pierwszy ptaszek Ok. potem zastosuj i OK, potem monit o restart. Po restarcie ustawione.

Niestety nie pomogło.
Wyskoczył mi dzisiaj jeszcze bluescreen, wrzucam jego opis może pomoże z identyfikacją.
Dzisiaj też zmienię system może to coś pomoże :wink:

Podpis problemu:
Nazwa zdarzenia problemu: BlueScreen
Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7601.2.1.0.768.3
Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

Dodatkowe informacje o problemie:
BCCode: 4a
BCP1: 0000000076FE9B9A
BCP2: 0000000000000002
BCP3: 0000000000000000
BCP4: FFFFF880039F5B60
OS Version: 6_1_7601
Service Pack: 1_0
Product: 768_1

Pliki pomagające opisać problem:
C:\Windows\Minidump\031620-12386-01.dmp
C:\Users\USER\AppData\Local\Temp\WER-41309-0.sysdata.xml

Pobierz programik i do niego spolszczenie z tej strony http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html
Wypakuj. zawartość folderu spolszczenia wklej do folderu programu. Potem usuń zipy i folder spolszczenia.
Program ok 100KB pokaże to, co zapisało się w dump. Można kopiować i tu zapodać.

Problem powoduje błąd ntoskrnl.exe
A musisz w to grać, albo jak? Wielu właśnie w internecie załapali się na bluescreen przy uruchamianiu jakiejś gry. Jednoznacznych rozwiązań problemu nie znajdziesz.
Jeszcze daj zrzut z crystaldiskinfo.

Głównie chodziło o ten problem z pamięcią, potem doszedł ten bluescreen.
Myślałem, że rozwiązanie jest jeszcze w zasięgu " do zrobienia" typu coś z windowsem itd. , bo tak to nie muszę w to grać. Przy wszystkim bardziej obciążającym problem niestety będzie się powtarzał, więc pewnie kiedyś czeka wymiana sprzętu na nowszy, bo ten już trochę ma. Wrzucam screen’a z wspomnianego pliku :wink:

Dysk dobry. Trzeba wejść w menadżer urządzeń i sprawdzić wszystkie sterowniki.

Warto zastanowić się, czy postawić czystą instalację windows 7. W instalatorze trzeba usunąć obie partycje, utworzyć nową C np 60GB na system i dać szybkie formatowanie. Po zainstalowaniu aktywować, ustawić system i dać mu wszystko, czego trzeba.
Swoje dokumenty, wszystkie dane, klucze, programy - trzeba zawczasu uratować i spakować do folderów na hasło i umieścić choćby na dysku google.
Profile przeglądarek, hasła, klucze - wszystko zachować najlepiej na płytach.

To jest tak, że informacje rozruchowe są na każdej partycji i w związku z ntoskrnl - nie może być zachowany log w rozruchowym.

Po wszystkim choćby darmowym easeusem masterem utworzysz sobie partycję D.
Najważniejsze, to sterowniki od producenta płyty, czyli wpierw chipset, potem resztę.

Tyle mojej rady. System ma śmigać bez problemu. Dobrze, że dysk OK.

  1. Spróbuj otworzyć z 15 okien notatnika / Painta.

  2. W każdym coś wpisać / namalować.

  3. Wybierz potem z menu wyloguj - jak na ekranie “aplikacje utrudniają wylogowanie” zastanie minimum 14* notatników / Paintów to przerwij wylogowanie i ręcznie pozamykaj notatniki / Painty.

* - może być mniej, ale jak masz bardzo zoptymalizowane zamykanie to musisz szybko reagować na spadającą liczbę programów, blokujących wylogowanie.


Po takich czynnościach zobacz czy dalej jest błąd z Black Desert.


Pod XP używałem OTH (OTH OldTimer’s Helper):

hXXp://www.geekstogo.com/forum/files/file/401-oth-oldtimers-helper/

robił mniej więcej to samo i jakieś gry nagle działały.

Pod Windows 7 / 8.1 / 10 trzeba by używać Malwarebytes Chameleon.

Niestety przeinstalowanie systemu na Windows 10 również nie pomogło, z błędu z nie czytaniem pamięci przeszedłem tylko i wyłącznie na bluescreeny z błędem dokładnie tym samym mimo sczyszczenia dysków do zera.

Czyli wygląda na to że, chyba masz RAM uszkodzony lub/i stare sterowniki.

Memtest był Ok, więc stawiałbym na sterowniki.
Sczyszczenie do zera, to nie formatowanie.
Podaj dokładnie - jaka płyta i jaka grafika.