Pamięć Ram - jaka? gdzie? ile?

Witam!

Jestem nowym użytkownikiem forum, ale niestety będę musiał zacząć od założenia tematu poruszający nurtujący mnie problem. Zacznę od samego początku, żeby wszystko było jasne.

Aktualnie posiadam 256 MB RAM. Chciałem w niedługim czasie zakupić dodatkową kość RAMu żeby zwiekszyć komfort pracy i gry. Niestety, jestem zupełnym laikiem, dlatego liczę, że forumowa społeczność odpowie na kilka moich pytań:

  1. Kupując pamięć na co powinienem zwracać szczególną uwagę? Czy może być tak tak, że niektóre kości nie będą działać w moim komputerze (mam zamiar dokupić kolejne 256 mb) - od czego to zależy?

  2. Przeglądając oferty na allegro zauważyłem, że przy charakterystyce kości mają opis DDR. Mógłby mi ktoś wyjaśnić co oznacza ten skrót?

  3. Po zakupie wystarczy tylko wpiąć dodatkową kość ramu w wolną szynę, czy poza tym trzeba instalować jakieś oprogramowanie/ect.

  4. Czy są jakieś ograniczenia w dodawaniu pamięci (poza miejscami w szynie, naturalnie)?

Wiem, że pytania są trywialne, ale byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam!

tak :stuck_out_tongue:

win xp 32 bit obsługuje teoretycznie max 4 GB pamięci ram w praktyce jednak okazuje sie że max to 3 GB :stuck_out_tongue: wersje windowsa 64 bitowe obsługuja chyba do 16 GB

tak wystarczy że wepniesz kostker a system sam sobie ją zainstaluje :slight_smile:

http://pl.wikipedia.org/wiki/DDR_SDRAM

najlepiej by była identyczna z tą która już jest w komputerze taktowanie/opóźnienie/firma

owszem zdaża się się żę kostki niechcą działać razem na płycie i się “gryzą” dlatego należy kupować takie same kostki jakie się już posiada :slight_smile:

teraz kilka pytan :stuck_out_tongue:

jaką kwotą dysponujesz ?

jakie pamięci szukasz ?

sdram , ddr czy też ddr2 ? jeślie niewiesz to podaj model płyty głównej jaką posiadasz :stuck_out_tongue:

napisz też jaką masz teraz kostke ram w kompie

jeżeli masz kłopot z identyfikacją sprzętu to zainstaluj program everest

http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1183&t=93

:slight_smile:

Każda płyyta główna obsługuje konkretny typ pamięci,

w specyfikacjii płyty głownej powinieneś również znaleźć maksymalny rozmiar pamięci jaki obsługuje płyta

przy dokładaniu pamięci nie trzeba nic instalować

jak masz 2 kości pamięci najlepiej mieć die tej samej firmy i o takim samym taktowaniu wtedy masz najlepzą wydajność

Oto specyfikacja o którą prosiłeś, author_vision.

2f6d97ab08ee1b7bm.jpg

Jeśli chodzi o fundusze to powiedzmy, że do 100 zł. Hm, Chciałbym pamięć kompatybilną z całą resztą, tak, żeby ryzyku ‘zgrzytów’ było jak najmniejsze… Wiem, że pewnie ta odpowiedź Cię nie zadowala, ale niestety nie jestem w stanie odp. bardziej precyzyjnie :wink:

Ps. Już w tym momencie dziękuje, rozjaśniliście mi sytuację

Może tak być. Zależy to przede wszystkim od tego jaką masz płytę główną. 2 kości (256MB) (sparowane w DualChannelu) pracują szybciej niż jedna 512MB. Jednakże wzrost wydajności jest rzędu 7% (ceteris paribus).

DDR - szanowany i bardzo popularny typ pamięci RAM. Jeśli chcesz zapłacić mniej i cieszyć się sprawnym komputerem - wybierz takie :slight_smile:

sympatico , z całym szacunkiem, ale w ksero bawić się nie musisz.

…zobacz co napisał author_vision :roll:

to nieco wyżej bo 112 :stuck_out_tongue:

http://www.agito.pl/product/36096?bid=40

do 100 zł można nabyć 256 mb a to jednak mało :stuck_out_tongue:

fajnie by było jak bys podał jeszcze firme pamięci jaką masz oraz opóźnienie (CL)

ciekawe bo …

ddr2 są tańsze

gdyby chciał zapłacić więcej to jakie miałby brać ?

zawsze myślałem że pamięci się kupuje takie jakie pasuja do kompa ? :stuck_out_tongue:

e tam

ograniczenia wynikają ze sprzętu bądź też z systemu operacyjnego i aż tak dużo tego niema by mówić o długich dyskusjach …

Rotting z tego co podałeś wiemy ze masz pamięci typu DDR o częstotliwości pracy 400mhz. Nie wiemy natomiast jakiej firmy masz kości w komputzerze i z jakim pracuje ona opóznieniem. takich informacji dowiesz sie otweirając kompa i wyczytując z nalepki na pamięci.

lub prostej aplikacji typu cpu-z, sisoft sandra benchamrk itp :slight_smile:

Myślę, że większa cena nie stanowi problemu. Poprostu nie byłem zaorientowany w cenie i rzuciłem bezpieczne 100 zł :slight_smile:

ede152e7158ac5d6m.jpg

Jeśli informacje zawarte tutaj są niewystarczające, to chyba nie pozostaje nic innego jak rozkręcić kompa i wyczytać to o co prosicie.

na pewno ruszy kingston cl3 ddr 400 ;-), kingstony zawsze działają na starszym sprzęcie i ze starszymi kościami :slight_smile: (nie sprawiają większych problemów)

http://www.allegro.pl/item193846286_kin … anio_.html

Może być coś takiego?

tak

Wobec tego wygląda na to, że mój problem został rozwiązany.

Jeszcze raz dzieki WSZYSTKIM, którzy podzielil się ze mną swoją wiedzą i doradzili co i jak. :slight_smile:

W życiu nie kupuj pamięci z CasLatency (CS) 3ms! Sympatico nie miał co napisać, to napisał na odczepnego “tak” :o

Charakterystyka produktu

Pojemność pamięci 512 MB

Standard PC 3200

Częstotliwość pracy 400 MHz

Opóźnienie – CAS Latency 3

Timingi 3-3-3-8

Napięcie 2,6 V

Mógłbyś uzasadnić dlaczego?

jak już to CL, błąd merytoryczny to raz, 2 spokojnie taka pamięć zahula na via kt333 (ewntualnie via kt 266)bo taką płytę główną pewnie posiada autor postu. słowem wyjasnienia i tak obie pamięci będą pracowały z częstotliwością 266 (2x133) - a ten kingston dopasuje się swobodnie to posiadanej pamięci. nawet z tym CL 2 - wsadzałem do takiej konfiguracji z ddr 266 na 2 różnych płytach głównych owe kingstony i zadziałały bez zająknięcia :wink:

Dokładnie tak jest moja pamięć ma CL 3 400 MHz a pracuje jako CL 2.5 266 MHz.

sympatico mała poprawka 2x133=266 a 2x166=333 :slight_smile:

przez moją nieuwagę już poprawiono :wink: oczywiście masz rację

Ja się dołącze do tematu i spytam co lepiej wybrać czy OCZ Special OPS 2x512 MB 800MHz czy 2x512 A-Data 800MHz :stuck_out_tongue: Nie ukrywam, że A-Daty ze względu na niższą cene ciekawsze dla mnie :slight_smile:

Proc będzie E4300 i Abit AB9, będę chciał podkręcić proca, napewno nie więcej niż 3GHz (pewnie tyle nie pójdzie nawet) więc warto dopłacić trochę i wziąść OCZ czy wziąć tańsze A-Daty :>