Pamięć Ram - mniejsze taktowanie

Siemka. Mam pewien problem, ale może od początku… (mowa o DDR2)

Ostatnio w grze z patcha na patch zacząłem mieć coraz mniej fpsów, postanowiłem wymienić coś w PC

Spytałem 1 osoby, poleciła mi wymienić Ram w PC, ponieważ miałem 2 GB - 400 MHz (niby, w rzeczywistości 800MHz, ale pamięć kupowałem 1/2 lata temu i nie pamiętałem, a wyświetlało mi 400)

Więc postanowiłem zakupić nowe kości, kupiłem na allegro wczoraj 2 kości po 2 GB - 800 MHz (czyli max, ile mogę dać do mojej płyty głównej), dzisiaj listonosz zapukał, podłączam kości, patrze, a tam 3,25 (4 GB, wiem, XP nie czyta w całości) ale… 400 MHz? 

 

Teraz pytanie do Was, 1. czemu zaniża mi taktowanie o połowe?

 

Okazało się też, że miałem już 2 GB o taktowaniu 800 MHz, ale źle mi wyświetlało.

Czyli niepotrzebnie zamówiłem 2 kości przez głupote, wystarczyła 1, teraz 1 będzie musiała poleżeć w szufladzie jako awaryjna :stuck_out_tongue:

 

Teraz 2 pytanko, 2. O co chodzi z tym montowaniem ram ? Mam 2 żółte, 2 czerwone sloty.

 

Jeśli próbuje dać kość do pierwszego = żółtego, przy włączeniu pipczy, to samo sie dzieje dając do drugiego żółtego.

Jeśli dam do 4 czerwonego, też pipczy, ale jeśli dam wpierw do 3, czerwonego, a potem do 4, działa ok.

 

hpPf.png

 

Trzeba zachować jakąś kolejność przy wkładaniu kości ? Komputer powinien być przy tym tylko wyłączony, czy całkowicie odłączony od prądu? Po włożeniu 1 kości włączyć, a potem dać 2, czy 2 na raz? Nie przeszkadza, że kości znajdują się w Slocie 3/4, a 1/2 jest pusty? Jeśli są 2 identyczne kości, powinny być obie w Żółtym / Czerwonym, czy jedna w czerwonym i jedna w żółtym?

 

Tyle pytań, teraz…

 

Everest: http://wklejto.pl/201047

Diagnose: http://wklejto.pl/201032

 

I troche screenów:

 

WnPf.png

VnPf.png

TnPf.png

 

cpPf.png

 

dpPf.png

Ściągnij sobie instrukcję do swojej płyty głównej ze strony producenta. Tam będziesz miał napisane, w które sloty umieszczać 1 czy 2 kości.

Poczytałbyś to byś wiedział, że taktowanie pamięci mnoży się 2x400MHz = 800MHz

A przy zmianie pamięci najlepiej jest resetować BIOS.

Instrukcje mam w pudełku, czytałem, za wiele się nie dowiedziałem,

Domyślam się, że trzeba dawać 2 takie same do tych samych kolorów, ale wole się upewnić i usłyszeć opinie “specjalistów”

 

Czytałem, nie znalazłem, dlatego pytam Was…

Jestem laikiem w tym, więc samo “resetować bios” nic mi nie mówi, mógłbyś powiedzieć coś więcej ?

 

Dobrze rozumiem ? Mam 800 MHz, ale będzie mi wyświetlać 400?

U innych normalnie wyświetla 800 MHz, więc nie rozumiem do końca…

 

Everest: http://wklejto.pl/201047

Instrukcja: http://www.manualowl.com/m/Gigabyte/GA-M55S-S3/Manual/207760

 

To powiedz gdzie niby tak im pisze.

Przeglądając forum, jak ktoś wrzucał screeny z CPU-Z, normalnie pisało im 800MHz.

Po zmianie ram, nic nie muszę przestawiać w BIOS’ie ? 

Jak mogę go zresetować?

 

Znalazłem też taki temat: http://forum.dobreprogramy.pl/zaniżenie-taktowanie-pamięci-ram-dobrze-włożone-t181929/

Tam coś piszą o przestawianiu 1 rzeczy w biosie.

800Mhz CPU-Z wyświetla przy pamięciach DDR3 1600Mhz.

Ok, po zresetowaniu BIOS’a nie bd musiał wprowadzać na nowo jakiś ustawień?

Wolę wiedzieć, na co mam się przygotować.

 

I, tą trzecią kość odłożyć do szuflady, czy wrzucić do PC? ma to jakikolwiek sens? 

Jest identyczna jak 2 pozostałe, ta sama firma, te same parametry.

 

Jakiś windows wgl może obsłużyć 6 GB?

Wiem, że Winy 64 bitowe, win 7, mogę obsłużyć pełne 4 GB (a przynajmniej tak słyszałem).

A jak to jest z większą ilością?

Przede wszystkim podaj aktualną konfiguracje.

 

  1. Po zrestartowaniu biosu - wszystko powróci do ustawień fabrycznych (jeśli dotąd nie nic w nim nie zmieniałaś nie zauważysz różnicy),ewentualnie zrób foty każdej zakładki a nastęnie ustaw wszystko tak jak było przed restartem.

  2. Restart biosu powinno się wykonywać poprzez odpowiednie ustawienie zworki na płycie głównej (zajżyj do instrukcji od płyty) nie przez wyjmowanie baterii (niektóre płyty tego nie lubią/nic może to niedać)

  3. Co do ramu jeśli nie korzystasz z duala zamontuj ją (każdy win zaczynająć od win XP w ver ENG x64 obsługuje powyżej 3,25 Gb ram-u)

  4. Windows 7 Professional/Enterprise/Ultimate obsługuje do 192 GB ramu (wersja 64-bitowa)

Gdzie tą konfiguracje mogę znaleźć? Biosu nigdy nie tykałem, a tym bardziej jego ustawień.

Jeśli mam te 2 kości w 2 slotach o tych samych kolorach, mam już aktywnego duala? 

Czy muszę coś jeszcze w ustawieniach zmieniać? Na dualu ramy lepiej pracują?

Lepiej mieć 4 GB na dualu czy 6 GB? I windows, gry, normalnie będą pracować na tych 6 GB?

 

Po resecie biosu zresetują się tylko jego ustawienia, czy też coś z windowsa?

Książkę piszesz?

Rób co ci ludki piszą

Zrobię to co piszą i nie bd wiedział co robić… nie pisze ksiażki, tylko zadaje pytania… od tego chyba forum jest?

Chce wiedzieć co z czym będzie najlepsze, na co mam sie przygotować.

Dlatego też pytam “Specjalistów”, te pytania raczej nie powinny sprawić problemu osobą, które w tym codziennie siedzą.

 

_____________________