Papierosy - pytanie


(Ospiotr) #1

Witam!

Chciałbym się od was dowiedzieć, jaki wpływ ma palenie papierosów na młodzież w wieku 13 lat. Czy naprawdę można od tego przestać rosnąć? Proszę o rzetelne odpowiedzi, to poważny temet.


(Kulaa 01) #2

No pewnie, że jak sie pali w takim młodym wieku to sie rośnie ale będzoie się nie za dużym. Mam przykład kumpla, palił w 2 i 3 kl. podstawówki i teraz ma 147cm a ja 170 cm (nie paliłęm :wink: )

Pozdro.


(Tomekvip22) #3
 1. Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie.

 2. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. Sprobuj ocenić wpływ papierosów na Twój układ krążenia mierząc tętno przed i po wypaleniu papierosa.

 3. Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.

 4. Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy.

 5. Jeżeli palisz papierosy, to korzyści wynikające z przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze będą widoczne dopiero wtedy, gdy rzucisz palenie.

 6. Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.

 7. Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosow. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego.

 8. U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).

9. Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

 1. U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.

 2. Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

 3. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

13. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

 1. Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe; w USA udaje się to ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

Złączono Posta : 10.09.2006 (Nie) 10:51

O wzroście nic nie pisze


(Norbertkrajewski) #4

Wszystko powyższe jest prawdą. Ja dodam, że w życiu nie paliłem (już dawno jestem pełnoletni) i mierzę równo 2 metry. Nie mówię, że to zawsze jest użyteczne, ale mój kolega, z którym dorastałem palił od dawna i ma zaledwie 160 cm - jak na dorosłego faceta to mało.


(Slawek99) #5

To może ja też się wypowiem. Nigdy nie paliłem. Teraz mam 197 cm wzrostu. Nie wiem czy to dzięki nie paleniu, ale może miało to jakiś wpływ.


(Dew Z) #6

No teraz powiedzcie, że niepalący "rosną" duzi i staja się dyżymi chłopcami. :slight_smile: Wzrost jest uwarunkowany genetycznie! Ja jestem pełnoletni, palę i mam 189 cm - czyli tyle ile trzeba :stuck_out_tongue:

A poza tym to co napisał Tajemniczy jest całkowitą prawdą. Ale palenie jednak jest świadomym wyborem każdego...


(Zonkishi) #7

to co podał Tajemniczy jest parawdą ale zapomniał o jeszcze bardzo waznej prawdzie... nie dorozwój umysłowy.

Zaczynając tak wcześne na 100% bedziesz miał słabsze wyniki w szkole, to jest potwierdzone przez naukowców.

Docierające chemikalia do mózgu (między innymi takie jakie są używane w Domestosie) przyczyniają sie do niszczenia neuroprzekaźników.

Te same chemikalnia powodują, że neurony nie już tak łatwo sie nie tworzą. :lol:

oczywiście jak zapalisz jednego to nie staniesz sie downem, ale po co sobie życie utrudniać.

Papieros uzależnia tak silnie jak narkotyk! !!


(boczi) #8

Tajemniczy proszę podać źródło informacji (link). :?


(Tiger Eye) #9

Myślę,że palenie ma wpływ na zatrzymanie wzrostu.

Trzy przykłady:

kolega zaczął palić w wieku około 12-stu lat i mierzy obecnie(28 lat)ok.160 cm.

Jeden z moich dwóch braci palił , gdy miał ok. 13 lat (teraz ma 28 l.i nie pali) wzrost ok. 165 cm.

Drugi z moich braci zaczął palić w wieku 15 l.(teraz ma 24 i pali) a wzrostu 180cm.

Wniosek->im wcześniej zaczynasz palić tym mniej urośniesz... :twisted:


(Nilderan) #10

Mój kolega pali od 4 podstawówki, ma 21 lat teraz i ma 191 cm wzrostu. A inny kumpel nie pali tez ma 21 lat i ma 168 cm wzrostu :x


(Kubekster) #11

a jakto jest z alkoholem?


(Centrumopowiastek) #12

Wytrawne wino przedłuża życie i nie tylko.


(Krzys299) #13

Eeee palenie to może mieć wpływa na wielkość naszych płuc :stuck_out_tongue:

Wzrostu nie zatrzymuje a jak już sie ktoś taki trafi kto jest mały i pali to wszystko zwalają na fajki. Taka jago natura i koniec.

Nie żebym bronił palaczy, ale z tym wzrostem to przesada.


(Kwisnia 1990) #14

Na wzrost ale płuc otóż to Ja paliłem kiedyś i źle zrobiłem teraz już rzuciłem nie było łatwo ale silna wola. POWIEDZIEĆ NIE I KONIEC! Nawet jak chcesz znajdź inne zajęcie. Rzuć gumę, napić się wody. Mi pomagało a tak swoją drogą mam 183. A te bajki że się nie rośnie to żeby małe dzieci nie paliły uważam. Chociaż może na dzieciaka z podstawówki to wpływa na wzrost, nie jestem pewien ponieważ w tym wieku nie paliłem. Ale już fajka nie wezmę do ust, szkoda zdrowia i kasy.


(Kubarek) #15

a pal sobie, byle nie przy ludziach :-p ( joke )

też jest szkodliwy, oczywiście w dużych ilościach


(Tomekvip22) #16

Prosze http://www.zdrowie.med.pl/palenie/pal_01.html


(El Presidento) #17

Zwłascza jak się pije "siarkow" napoje, dobre są :stuck_out_tongue:


(Jadwiga Poczta) #18

palenie wpływa degradująco na caly nasz organizm. osobiscie uwazam wiec ze jesli dzieciak pali w tak mlodym wieku kiedy zaczyna sie dopiero rozwijac (w tym takze rosnac), to palenie bedzie niekorzystnie wplywalo na proces m.in. wzrostu, zaburzajac go w pewnym stopniu co wplynie na ostateczny wzrost w pozniejszym wieku, ale w jakim stopniu fajki wplyna na czlowieka to juz zalezy od sil i mozliwosci jego organizmu, a kazdy ma inny.


(system) #19

w małych też :?

a od palenia faktycznie człowiek nie rośnie, znam wielu takich ludzi, co kopcą jak kominy i mają wzrost 6-klasisty (są w ponadgimnazjalnej szkole...) :?


(Danielm86) #20

wiadomo, że jak coś się truje to słabiej rośnie i rozwija się. Lepiej nie zaczynać.