Papierosy - pytanie

Witam!

Chciałbym się od was dowiedzieć, jaki wpływ ma palenie papierosów na młodzież w wieku 13 lat. Czy naprawdę można od tego przestać rosnąć? Proszę o rzetelne odpowiedzi, to poważny temet.

No pewnie, że jak sie pali w takim młodym wieku to sie rośnie ale będzoie się nie za dużym. Mam przykład kumpla, palił w 2 i 3 kl. podstawówki i teraz ma 147cm a ja 170 cm (nie paliłęm :wink: )

Pozdro.

  1. Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie.

  2. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. Sprobuj ocenić wpływ papierosów na Twój układ krążenia mierząc tętno przed i po wypaleniu papierosa.

  3. Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.

  4. Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy.

  5. Jeżeli palisz papierosy, to korzyści wynikające z przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze będą widoczne dopiero wtedy, gdy rzucisz palenie.

  6. Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.

  7. Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma “bezpiecznej” liczby wypalanych papierosow. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego.

  8. U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).

9. Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

  1. U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.

  2. Nie daj się nabrać na papierosy “light” lub “ultra-light”. Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

  3. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

13. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

  1. Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe; w USA udaje się to ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

Złączono Posta : 10.09.2006 (Nie) 10:51

O wzroście nic nie pisze

Wszystko powyższe jest prawdą. Ja dodam, że w życiu nie paliłem (już dawno jestem pełnoletni) i mierzę równo 2 metry. Nie mówię, że to zawsze jest użyteczne, ale mój kolega, z którym dorastałem palił od dawna i ma zaledwie 160 cm - jak na dorosłego faceta to mało.

To może ja też się wypowiem. Nigdy nie paliłem. Teraz mam 197 cm wzrostu. Nie wiem czy to dzięki nie paleniu, ale może miało to jakiś wpływ.

No teraz powiedzcie, że niepalący “rosną” duzi i staja się dyżymi chłopcami. :slight_smile: Wzrost jest uwarunkowany genetycznie! Ja jestem pełnoletni, palę i mam 189 cm - czyli tyle ile trzeba :stuck_out_tongue:

A poza tym to co napisał Tajemniczy jest całkowitą prawdą. Ale palenie jednak jest świadomym wyborem każdego…

to co podał Tajemniczy jest parawdą ale zapomniał o jeszcze bardzo waznej prawdzie… nie dorozwój umysłowy.

Zaczynając tak wcześne na 100% bedziesz miał słabsze wyniki w szkole, to jest potwierdzone przez naukowców.

Docierające chemikalia do mózgu (między innymi takie jakie są używane w Domestosie) przyczyniają sie do niszczenia neuroprzekaźników.

Te same chemikalnia powodują, że neurony nie już tak łatwo sie nie tworzą. :lol:

oczywiście jak zapalisz jednego to nie staniesz sie downem, ale po co sobie życie utrudniać.

Papieros uzależnia tak silnie jak narkotyk! !!

Tajemniczy proszę podać źródło informacji (link). :?

Myślę,że palenie ma wpływ na zatrzymanie wzrostu.

Trzy przykłady:

kolega zaczął palić w wieku około 12-stu lat i mierzy obecnie(28 lat)ok.160 cm.

Jeden z moich dwóch braci palił , gdy miał ok. 13 lat (teraz ma 28 l.i nie pali) wzrost ok. 165 cm.

Drugi z moich braci zaczął palić w wieku 15 l.(teraz ma 24 i pali) a wzrostu 180cm.

Wniosek->im wcześniej zaczynasz palić tym mniej urośniesz… :twisted:

Mój kolega pali od 4 podstawówki, ma 21 lat teraz i ma 191 cm wzrostu. A inny kumpel nie pali tez ma 21 lat i ma 168 cm wzrostu :x

a jakto jest z alkoholem?

Wytrawne wino przedłuża życie i nie tylko.

Eeee palenie to może mieć wpływa na wielkość naszych płuc :stuck_out_tongue:

Wzrostu nie zatrzymuje a jak już sie ktoś taki trafi kto jest mały i pali to wszystko zwalają na fajki. Taka jago natura i koniec.

Nie żebym bronił palaczy, ale z tym wzrostem to przesada.

Na wzrost ale płuc otóż to Ja paliłem kiedyś i źle zrobiłem teraz już rzuciłem nie było łatwo ale silna wola. POWIEDZIEĆ NIE I KONIEC! Nawet jak chcesz znajdź inne zajęcie. Rzuć gumę, napić się wody. Mi pomagało a tak swoją drogą mam 183. A te bajki że się nie rośnie to żeby małe dzieci nie paliły uważam. Chociaż może na dzieciaka z podstawówki to wpływa na wzrost, nie jestem pewien ponieważ w tym wieku nie paliłem. Ale już fajka nie wezmę do ust, szkoda zdrowia i kasy.

a pal sobie, byle nie przy ludziach :-p ( joke )

też jest szkodliwy, oczywiście w dużych ilościach

Prosze http://www.zdrowie.med.pl/palenie/pal_01.html

Zwłascza jak się pije “siarkow” napoje, dobre są :stuck_out_tongue:

palenie wpływa degradująco na caly nasz organizm. osobiscie uwazam wiec ze jesli dzieciak pali w tak mlodym wieku kiedy zaczyna sie dopiero rozwijac (w tym takze rosnac), to palenie bedzie niekorzystnie wplywalo na proces m.in. wzrostu, zaburzajac go w pewnym stopniu co wplynie na ostateczny wzrost w pozniejszym wieku, ale w jakim stopniu fajki wplyna na czlowieka to juz zalezy od sil i mozliwosci jego organizmu, a kazdy ma inny.

w małych też :?

a od palenia faktycznie człowiek nie rośnie, znam wielu takich ludzi, co kopcą jak kominy i mają wzrost 6-klasisty (są w ponadgimnazjalnej szkole…) :?

wiadomo, że jak coś się truje to słabiej rośnie i rozwija się. Lepiej nie zaczynać.