Parę pytań początkującego w debianie

Witam wszystkich!

Na początek mam parę pytań, choć później w miarę poznawania systemu pewnie będzie więcej.

1 Jak dostać się do partycji ntfs? Wyświetla mi je w dolphinie ale przy próbie otworzenia dostaje dostęp zabroniony.

2 Chciałbym w ustawieniach systemowych włączyć sobie autologowanie lecz mam tam wszystko wyszarzone .Pewnie potrzebne są uprawnienia roota ale gdzie mam wpisać hasło?

3 Co zrobić aby po klknięciu na paczkę deb automatycznie rozpoczynało się instalowanie łącznie z zależnościami tak jak jest w kubuntu?

4 Mam jakiś problem z przerwaniami których w kubuntu nie było przez co nie działa mi dźwięk. Katę mam na PCI, czyżby debian inaczej zarządzał przerwaniami?

5 Chciałbym zainstalować sobie graficzną nakładkę na apta coś jak KpackageKit ale w repo tego nie ma. Może jest jakaś inna?

6 Jak uruchomić dolphina jako root?

Pozdrawiam!

Witaj

Zainstaluj sobie do pakietów deb synaptica

konsola

su

haslo

apt-get install synaptic

Zeby mieć ustawienia systemowe z roota zrób ikonkę i wklej to

kdesu systemsettings -caption "%c" %i

Dolphina uruchomisz tak z roota

kdesu dolphin /root

:).

Mały problem “nie odnaleziono polecenia kdesu” a jak chciałem zainstalować to “Brak kandydującej wersji kdesu”

zainstaluj kdesudo

apt-get install kdesudo

a używaj polecenia kdesu

Mam zainstalowane kdesudo jednak dalej kdesu nie odnaleziono polecenia. Próbowałem zamiast kdesu wpisać kdesudo wyskakuje okienko pytające o hasło wpisuje po czym zamyka się i tyle.

Dodane 22.06.2010 (Wt) 7:56

Ok poradziłem już sobie. Musiałem zrestartować komp teraz działa. Pytania 1, 2, 5, 6 są nieaktualne. Pozostaje pytanie 3.

  1. Instalator programów jest w ustawieniach systemowych KDE. Tam gdzie ustawienia dźwieku i sieci. Nie trzeba instalować Synaptica.

  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/GDebi

Niestety u mnie w ustawieniach systemowych nie ma instalatora programów. Taki napewno jest w kubuntu, ale zainstalowałem już synaptica. Nie bardzo lubię Gdebi a nie pamiętam jak się nazywał odpowiednik pod kde. Ktoś wie? i druga sprawa jak go zainstalować i skonfigurować żeby po kliknięciu na deba pobierał zależności?

Pozdrawiam!

W Kubuntu używa się KPackageKit z tego co szybko rzuciłem okiem na debian.org to nie ma wersji dla Squeeze a jedynie dla Sida ale nie widzę tam wersji dla i386 bądź amd64.

Natomiast dla KDE jest KSynaptic i prawdopodobnie to miał na myśli int. Natomiast GDebi dla paczki deb będzie pobierał zależności bez żadnej konfiguracji pod warunkiem, że zależności dostępne są w repozytorium. Musisz się przyzwyczaić, że Debian nie jest tak mocno związany zależnościami a jeśli zamierzasz instalować deba przeznaczonego dla Ubuntu to spodziewaj się problemów z zależnościami dlatego instaluj przede wszystkim z repozytorium chociażby ze względów samego bezpieczeństwa :wink:

Pozdrawiam!

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie w repo nie ma tych programów które potrzebuje zainstalować, są na stronach producentów deby pod debiana i jakoś nie uśmiecha mi się instalować paczki przez dpkg i ściągać zależności ręcznie bo tego czasem jest dużo albo po prostu nie mam wiedzy jak to zrobić szybko. Zainstalowałem teraz Gdebi ale nie umiem skonfigurować systemu żeby po kliknięciu deba uruchamiał się i instalował paczkę z ew. zależnościami. Jak to zrobić?

Pozdrawiam!

Jeśli Deby są udostępnianie przez jakiś producentów to najczęściej nie wymagają zależności a jeśli tak i nie są dostępne w repo to powinny być dostępne na stronie, z której pobierasz Deba.

Tak poza tym, po co instalujesz Debiana skoro chcesz zrobić z niego Ubuntu? Właśnie to jest w Debianie piękne, że nie posiada tych wszystkich graficznych zamulaczy. Instalacja przez terminal przy pomocy Apt Get wcale nie jest jakaś trudna a moim zdaniem wręcz wygodniejsza, polecam się przyzwyczaić sam zobaczysz po jakimś czasie, że te wszystkie GDebi, Kpackage i inne zamulacze są zbędne i będziesz sam siebie pytał po co to komu do szczęścia potrzebne - to nie Windows :wink:

Co do GDebi to kliknij PPM na Debie i we właściwościach ustaw w jakim programie ma być domyślnie uruchamiany, wybierz GDebi, gdyby nie było na liście to podaj ścieżkę (prawdopodobnie) /usr/bin/gdebi. Zzresztą możesz to sprawdzić poleceniem w terminalu whereis gdebi , które pokaże Ci pełną ścieżkę do programu.

Co do dpkg i instalacji zależności to ręcznie tego nie musisz robić. Pakujesz w jakiś katalog (folder) wszystkie deby, które musisz zainstalować i wykonujesz polecenie:

cd /katalog/w/ktorym/sa/deby

su -c 'dpkg -i *.deb'

Dpkg sam sobie zainstaluje wszystko w odpowiedniej kolejności, gdybyś to robił ręcznie wpadłbyś w tak zwane piękło zależności i błędne koło :wink:

Natomiast jak masz problem z instalacją konkretnego programu to piszesz tu na forum i na pewno ktoś pomoże Ci rozwiązać problem w końcu po to jest to forum, więc o nic się nie martw że Debian jest bardziej skomplikowany niż Ubuntu, w końcu masz nasze wsparcie, więc dasz sobie z nim radę :wink:

Pozdrawiam!

Roobal dzięki za ciepłe słowa. Ze mną jest tak że mam słabą pamięć do tych wszystkich komend i wygodnie mi jest kliknąć żeby się samo zainstalowało. Właśnie rano byłem zmuszony szybko zainstalować teamviewer żeby działać sobie zdalnie z pracy. Instalowałem paczkę pobraną ze strony producenta właśnie przez dpkg i okazało się że zabrakło jeszcze 5 pakietów które oczywiście były w repo ale absolutnie się nie pobrały automatycznie więc musiałem każdy ściągać osobno i już wiem co to piekło zależności ale jakoś szczęśliwie wybrnąłem. Program działa. Co do Gdebi jeszcze rano ustawiałem to jak mi teraz napisałeś i wraz po kliknięciu na deba otwierał się ark. Potem okazało się że trzeba było zainstalować Gdebi-kde i samo się ustawiło ale to nie koniec problemu. Teraz po kliknięciu na deba owszem włącza się instalator i pyta o hasło. Wpisuje h. roota - nieprawidłowe, wpisuje hasło do swojego usera instalator się zamyka bez żadnego komunikatu. Już nie wiem co jest grane.

Gdybym miał pisać na forum o każdej próbie zainstalowania jakiegoś programu to chyba dostałbym bana za nadaktywność :wink: jednak dzięki dobre chęci. Teraz jeszcze raz spróbuje zainstalować Nomachine NX bo rano się nie udało. Na kubuntu nie miałem żadnych problemów z instalacją wsio co potrzebne się samo dociągneło i skonfigurowało.

Pozdrawiam wszystkich cierpliwych!

Jeśli w repo są paczki to ich nie pobieraj ręcznie, masz dwa wyjścia:

  1. Najpierwsz zainstalować zależności przy pomocy polecenia (jeśli pakietów trzeba więcej to podajesz tylko ich nazwy w jednym poleceniu):

    apt-get install paczka_1 paczka_2

i dopiero potem instaluj deba przez Dpkg. 2. Instaluj przez Dpkg w terminalu paczkę która Ciebie interesuje i gdy wyskoczy błąd, paczka się nie zainstaluje ale paczka pozostanie również w bazie menedżera pakietów, więc teraz wystarczy przy pomocy Apt-Get zainstalować jak wyżej brakujące paczki a ten deb, którego próbowałeś instalować przez Dpkg zainstaluje się automatycznie po uzupełnieniu zależności. I właśnie dlatego uważam, że terminal jest lepszy :wink:

Uwierz mi, inni tak robią i wcale nie są nadaktywni :wink: Co do GDebi i ogólnie KDESu czy cokolwiek tam używa sudo wydaje mi się, że musisz skonfigurować sobie sudo aby to wszystko się jakoś kupy trzymało. Wklej tutaj wynik polecenia cat /etc/sudoers zobaczymy jak to tam wygląda :wink: Pozdrawiam! PS. Komend na pamięć uczyć się nie musisz, myślisz że ja się ich uczę? :slight_smile: Po prostu używając terminala na codzień samo się utrwala w pamięci, jak to się mówi - praktyka czyni mistrza czy jakoś tak :wink:Dodane 22.06.2010 (Wt) 23:56

Tak nie ma Ciebie w sudoers, czyli nie masz praw do korzystania z sudo :wink: Zaloguj się na roota i wykonaj poniższe polecenie:

gpasswd -a user sudo

gdzie za user podajesz nazwę użytkownika, w ten sposób dodasz siebie do grupy sudo, która jest uprawniona do korzystania z polecenia sudo o czym świadczy ta linijka:

%sudo ALL=(ALL) ALL

Nie rozumiesz tego tak samo jak wielu innych początkujących o czym pisałem tutaj http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Term … 18600.html poczytaj sobie to, tam wyjaśniłem dlaczego więc tu się nie będę powtarzał, może uda Ci się zrozumieć :wink:

Właśnie pisałem o tym dlaczego twierdzimy, że jest szybciej, proponuję sobie przeczytać tę krótką notkę abyś chociaż wiedział dlaczego tak twierdzimy :wink:

EDIT: Widzę, że usunąłęś post :expressionless:

Pozdrawiam!

Już się dopisałem do sudoers teraz wsio działa. Dzięki za tip. Teraz tylko pozostało uruchomić flasha (próbowałem znanymi mi sposobami ale nic z tego nie wyszło), dźwięk którego nie mam i nie wiem co jeszcze. Aż się boję. Będę pisał jakby co.

Pozdrawiam wszystkich!

Tak usunąłem :twisted: Wstyd mi że wcześniej nie wpadłem że nie jestem wpisany.

apt-get install flashplugin-nonfree

Pokaż zawartość pliku /etc/modprode.d/alsa-base.conf

oraz wynik polecenia lsmod | grep snd^ i jeśli komputer to laptop to podaj jego model :wink:

Pozdrawiam!

Tak wcześniej już próbowałem zainstalować tę paczkę wszystko się udało na stronach pod operą i konqueror jest miejsce na flasha jednak nic nie widać.

Z flashem będą problemy pod systemem 64 bit. Pod kubuntu udało mi się uruchomić choć nie miałem dźwięku z flasha później jednak sobie poradziłem.

Co do dźwięku z karty SB Live mam ją teraz wyjętą z kompa a włączoną zintegrowaną i na niej dźwięk jest. Jutro wieczorem włożę SB ponownie i wtedy prześlę zaw. plików.

Teraz pomęczę się jeszcze z tym flashem.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!

Spróbuj jeszcze Flasha ze strony Adobe i ewentualnie Flasha 32-bitowego :slight_smile:

Pozdrawiam!

Zeby mieć audio w flash

zrób plik

.asoundrc w kat domowym

o tresci

pcm.!default {

        type plug

        slave.pcm "kmix"

}

w dolphin widok ustaw na pokazywanie plików ukrytych potem w etc/environment daj treść

OPERA_DSP=aoss

lub

FIREFOX_DSP=aoss

zależy jakiej przeglądarki używasz ja mam oprere i mam linijke

OPERA_DSP=aoss

Chwilowo pobrałem alfę flasha 64 bit i jakoś to działa. Mam jeszcze pytanie: skąd ściągnąć kernel headers 2.6.32-trunk-amd64? Potrzebne mi to jest do instalacji sterów karty graficznej ATI również domaga się tego Vmware player bo coś tam musi skompilować. Trochę dziwna sprawa z tym vmware instalowałem go wielokrotnie na różnych ubu i raz coś chce kompilować a u innych działa od razu po instalacji.

Dodane 23.06.2010 (Śr) 2:33

Dzięki foreste ale mam dźwięk pod flashem bez żadnego kombinowania. Również używam opery i do plugins wsadziłem alfe flasha 64bit wsio ruszyło bez problemu.

Dobrej nocy.

Taki w ogóle istnieje? Jeśli rzeczywiście takiego jądra używasz w systemie to najprościej będzie zainstalować w taki sposób:

apt-get install linux-headers-`uname -r`

Pozdrawiam!

Kurde nie odnaleziono. Jak zainstalować jakieś normalne jądro? Normalnie ręce opadają z tym debianem :frowning:

Pewnie czeka mnie stawianie systemu na nowo ale tak to jest jak się używa wersji testowej.