PC ~ 5000 zł

Cześć,
Przymierzam się i przymierzam do zakupu PC pod nowsze produkcje i na parę lat w przód (z możliwością dokupienia lepsze karty graficznej za jakiś czas).
Czy coś z zestawu wybranego przeze mnie nie jest warte kupowania?

Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti GAMING 6GB OC
MSI Z390-A PRO
Intel Core i7-9700k
HyperX Predator 16GB [2x8GB 2666MHz DDR4 CL13 XMP DIMM]
Samsung 970 Evo Plus M.2 500GB
Corsair RM650i CP-9020081-EU

Zdaje się, że tego intela kupię z osobnym zestawem chłodzącym. Jaki wybrać?

Pozdrawiam,
sheaker

To tylko AMD bo z tym Intelem który wybrałeś do przodu już bardziej się nie da. Jedynie w tył.

Z tego co widziałem to żaden AMD w tej cenie nie równa się i7 9700k. A zmiana na AMD to jest też inna płyta główna i zdaje się, że wychodziło też, że inne pamięci ram. I ogólnie celowałbym raczej w możliwie najwyższe taktowania pojedynczego rdzenia niż po prostu gimbazylion rdzeni.
Jeżeli chodzi o późniejszą modernizację to w grę ma wchodzić tylko nowa karta graficzna + ewentualnie dodatkowe kości ram. (Ta płyta ma cztery sloty na pamięć.)

EDIT:
Widzę, że dużo ludzi buduje komputery na pamięciach 3200mhz ale cl16. Nie znalazłem pasującej mi płyty głównej obsługującej 3200mhz a dodatkowo te pamięci ram z cl13 mają właśnie raczej 2666mhz.

Twój wybór. Ale wszystko co budujesz na Intelu do 9gen jest bez przyszłości.

Nie wiem czy w tej chwili się 10400F nie opłaci, hmmm…

Jak z tymi ramami? Czy może lepiej kupić jedną kość 16 GB? Cena jest niemal identyczna, zastanawia mnie czy nie będzie miał ‘dwa razy mniejszej’ przepustowości.

10400F - masz na myśli i5? Jak patrzę na podstawowe taktowanie i taktowanie w trybie turbo to jednak 9700k bije na głowę 10400F. I nic dziwnego, skoro jest prawie dwa razy droższy. Chyba, że mówisz o innym procesorze.

Ok, faktycznie jest spora różnica. https://youtu.be/csFwlKgZCzM

Będziesz miał.

Ok zakładam więc, że ten strzał był dobry.
A jak z zasilaczem? Mam teraz Corsair CX 500 i działa zdaje się świetnie.Do tego kupowanego będzie nieco za słaby ale pomyślałem, ze jakiś lepszy Corsair będzie pójściem za ciosem w kierunku tej marki.

Hej.
Zauważyłem, że jest niezła promocja na GTX 1660 Super. 1040zł vs 1600zł za GTX 1660 Ti Gaming. Zdaje się, że różnica jest dość niewielka. Dosłownie marginalna. Jest coś co umknęło mojej uwadze?

Ewentualnie wykonanie danego modelu, ale Super ~= TI w FPS.

Ok, dzięki za info.

za 5k jestem w stanie ci złożyć lepszą konfiguracje w innych sklepach w bardziej przestępnej cenie.

CPU: Ryzen 5 3600 838zł
FAN: Fera 3 112zł
MOBO: Asus PRIME B450-PLUS AM4 353zł
RAMY: Patriot DDR4 16 GB 3400-CL16 278zł
PSU:Seasonic FOCUS 80Plus Gold 650W 500zł
DYSK: NVME Patriot Viper VPN100 373zł
Buda: SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black 194zł

i to wyjdzie nam za to wszystko 2648 zł
I czego nam brakuje w zestawie ?! - odp. brzmi grafiki czyli mamy niecałe 2k na grafike
A mając 2k na grafike możemy kupić sobie w dobrego rtx 2060 super

Naprzykład RTX 2060 SUPER VENTUS za 1835zł

Podzespoły wybierane w sklepach https://net-s.pl/ oraz https://proline.pl/

W czym tkwi haczyk ?! x-kom to rak w którym przypłaca sie sporo kasy bo leci ostro w toksyczny marketing a na kim sobie koszta marketingowe odbije sobie… Zgadnij po raz kolejny… oczywiście że z powrotem na konsumentach… w innych sklepach równie dobrze możesz zrobić i nie będziesz musiał przepłacać po 40 do nawet 130zl za 1 komponent kupujesz cały zestaw w x-kom i jesteś w plecy nawet 500zł

Nie wolał byś kupić za te 500zł coś mocniejszego w kompie niż karmić raka ?!

Witaj. Pro-line od dawna ma niskie ceny podzespołów, natomiast X-Kom ma w swojej ofercie laptopy w bardzo dobrych cenach. Rzetelność sklepu i obsługa klienta zarówno w x-kom jak i w pro-line stoją na wysokim poziomie. Zresztą i tak Autor może porównać ceny i kupić zestaw tam, gdzie wyjdzie najtaniej.:wink:
Tak z ciekawości podobna propozycja zestawu z x-kom - klik link
Zgodzę się też z tobą, że zakup ubogiej Z390-tki za około 600zł, która nie ma nawet audio alc-1220 jak miało to miejsce przy poprzednich Z370 w podobnym przedziale cenowym, to przeciętna opcja.
Alternatywa na Intelu - klik link
@Autorze.
Zakup procesora i7 8/8 poprzedniej generacji za 1,5k mija się z celem. Już lepiej brać i7-10700F bez integry i bez K (non oc) 8/16, albo zejść do i5, który jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż zakup i7.

Wchodzimy na Wykop, wpisujemy “proline” i czytamy.

Wszystkie sklepy to “rak”.

Tak samo jak wszystkie pożyczki, ale jednak te w banku okazuja sie mieć rozsądniejszą, przykładowo 10%, marżę od tych “chwilówek” czy innych providentów (marża+za przypomnienie+obowiazkowe ubezpieczenie etc).

Ja tam nie bronie sklepom zarabiać, ale marketing xkomu jest ukierunkowany chyba na Karyny i Sebixów, którzy kupią bez nawet jednego porównania w pierwszym sklepie, który im wyskoczy. Takie podejście, i i w rezultacie mało konkurencyjne ceny, zraża innych konsumentów, ale w model biznesowy sklepu juz nie wnikam. :wink:

Są różni ludzie i różne potrzeby ja osobiście składając kompa kieruje sie kilkoma zasadami
Po pierwsze szanuje pieniądze tej osoby. Nie szastam nimi na lewo i prawo bo to nie moje nie mój problem… i tu pojawiają się 2 aspekty

  1. To wybór sklepu bo są sklepy które działają równie dobrze i sprawie i mają rozsądniejsze ceny
  2. Wole konsumentowi powiedzieć żeby dopłacić parę groszy i mieć 2x lepszy model niż wciskać budżetowe kupy które się zepsują
    i taka osoba będzie musiała zapłacić po raz kolejny jeśli zepsuje się w niedalekim czasie i to po za gwarancją.
    Dlatego warto zapłacić raz i mieć coś porządnego niż kupować coś co sie zepsuje i za niedługo wydawać kasę na coś co zaraz kolejny sie zepsuje - tak jak to mój dziadek mawia nie stać go żeby kupować tanie dziadostwo.

I ja kierując się zakupami mam swoją listę produktów / firm które uznaje za dobre lub bardzo dobre
i w zależności od potrzeb klienta wertuje tą listę za każdym razem w kilku sklepach dobrej renomy
a nie wciskam jak pier*** troll marketingowy ciągle i wyłącznie 1 sklep i do tego wpycham dziadostwo ludziom do budy mówiąc ze zestaw jest ok, a podzespoły psują się dość często względem innych i to nawet w trakcie gwarancji…

Cały wic polega na tym że Sklep nie produkuje części on je skupuje i odsprzedaje ze swoją marżą
I jeśli sklep na boku ma tam jakieś umowy a raczej ugody i jeśli będzie je promować bardziej to będzie mieć dzięki czemu będzie mieć większe ulgi na produkty zwłaszcza jak kupie je jeszcze w 1 hurcie i zacznie je promować wtedy na takim manewrze zarobi jeszcze więcej i do tego jeszcze jak podniesie chorą marże do astronomicznych cen dopiero ma niezły utarg od sprzedaży na nieświadomym kliencie

Kolejny ważny aspekt to częstotliwość sprzedaży: Sklepy będą chciał ci sprzedać jakiś tani szmelc w dużych cenach niż 1 dobry a konkretny bo jak kupisz taki zasilacz z gwarancja za 12 lat to długo takiego klienta nie zobaczyć a jak sprzedasz mu przepłaconą kupę na gwarancji 2-3 to pewnie zepsuje mu sie w okolicach 3-4 lat i taka osoba będzie musiała kupić ponownie i wtedy sklep zarobi ponowie.

Wiadomo że klient nie chodzi po sklepach każdego dnia i część osób jest leniwa i i jak to marcin dokładnie opisał osoby nie mają rozeznania cenowego i wtedy taki sklepikarz ma niezłe używanie + triki marketingowe na bezmózgie lemingi.

M.in Obniża cen z nie istniejącej ceny powiedzmy dany produkt kosztuje 400zl a w i x-kom będzie za 445 i przecena z 517zl choć taka cena nigdy u nich nie była jak zapewne też w innych sklepach :smiley:

Przy wyborze komputera staram sie objaśnić zwykle osobie mniej obeznanej dlaczego wybieram taki a taki model i czym to sie różnie jeśli nie ma wiedzy to staram mu się uzasadnić żeby nawet przy 2 zakupie był wstanie już dokonać lepsze zakupy i bez mojej pomocy. Często osoby żle dobierają rzeczy lub też ulegają marketingowemu lansowi szczególnie gamingowe laptopy który większość osób nie potrzebuje i za to mogli by złożyć sobie lepszą stacjonarkę.

Niestety części już zakupione. Z proponowanego zestawu zdecydowałem się na tą GTX 1660 Super bo była niemal 600zł tańsza a tylko troszkę słabsza. Zasilacza nie było w ofercie więc wybrałem Corsair RMX 650W. Wydaje się sensowny.
Patrząc na zaproponowane procesory i ich test:
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-9700K-vs-AMD-Ryzen-5-3600X/4030vs4041
Widać, że jednak i7 jest lepsza. Turbo Clock 4.9 vs 4.4 Fakt, jest znacznie droższa. Ale tak jak wspomniałem - cenię sobie wysoki output z jednego rdzenia, a także nie mam w planach wymieniać procka w najbliższym i nawet dalszym czasie. Dopiero z całym pudłem.

Pytałem w międzyczasie o podzespoły RAM. Szkoda, że wtedy nie wspomniałeś aby iść jednak w częstotliwość taktowania a nie niskiego clinet latency. No trudno.

Dysk który poleciłeś także wydaje się bardzo atrakcyjny. Szkoda, że dopiero teraz.

Natomiast co do ceny podzespołów to badałem je regularnie od paru miesięcy (z drobnymi zmianami) patrząc jakie są tendencje i które promocje są fejkowej (nie było takich). Porównywałem ceny na Allegro, X-Kom i Komputronik. X-kom miał drogie płyty główne i procesory ale pozostałe podzespoły miał tańsze niż u badanej konkurencji.

Dziękuje i pozdrawiam!

Nie wiem kto ci opowiadał takie bajki o wyższości taktowania nad opóźnieniami, ale to stek bzdur :wink: Jedna i druga wartość jest równie istotna i na siebie wpływa. CL mówi co ile cykli zegara dostanie dane, a częstotliwość określa ile cykli jest na sekundę. Czyli dzielisz częstotliwość zegara na ilość jego cykli i wychodzi opóźnienie ile nanosekun jest potrzebne do zapisania każdego bajta pamięci tak upraszczając :wink:

Po prostu widzę, że proponują wszyscy RAM z wysokim MHz i wysokim CL. Ja wziąlem ten z niskim CL i możliwym MHz.