PC dla fotografa

Witam.

Szukam mocnego sprzętu dla fotografa (obróbka fotografii paint shop i.t.p.)
Zestaw ma być kompletny bez klawiatury, myszki i głośników.

Wymagania
2 monitory ok 23 cale minimum FHD.
Duży magazyn na dane (myślę że system na SSD i magazyn na talerzach)
To nie ma być komputer do gier dlatego karta graficzna ma zadanie wyświetlać obraz i tyle. Funkcje 3d są niepotrzebne.

Liczę na pomc w doborze najlepszych komponentów.

Budżet max 4000zł

https://www.morele.net/inventory/info/9d02ed00/

Dwa profesjonalne monitory dla grafików będą kosztować więcej niż 4000 zł. Określ na jaki niższy poziom jesteś w stanie zejść. Za dwa monitory NEC E241N zapłacisz ok 1600 zł.

Co do magazynu danych - moim zdaniem lepiej zainwestować w NAS-a.

Co do podzespołów:

  • Płyta MSI B450M MORTAR TITANIUM - 460 zł
  • CPU AMD Ryzen 5 2400G - 600 zł
  • RAM HX426C16FB2K2 2x8GB - 300 zł
    (opcjonalnie: HyperX HX430C15FB3AK4 2x16GB - 810 zł lub 4x16GB - 1600 zł)
  • SSD Samsung 512GB M.2 PCIe NVMe 970 PRO - 700 zł
  • Zasilacz be quiet! System Power 9 400W 80 Plus Bronze - 180 zł
  • Obudowa - jakiś Silentium za ok 150 zł
    razem: 2380 zł (z 16GB ram) / 3690 zł (z 64GB ram) / 2890 zł (z 32GB ram) - bez systemu (W10 kosztuje ok 550 zł)
1 polubienie

Po co 2 monitory do obróbki? Jeden porządny wystarczy, ale ten zje Ci 100% budżetu. Zobacz na dość stary temat - https://mva.pl/viewtopic.php?t=152 - ale sporo modeli z tych list da się dostać (także używanych - jak ekran nie ma kosmicznego przebiegu to warto).

Druga sprawa - co masz na myśli pisząc duży magazyn na dane? Ile to GB? Dla człowieka z Nikonem D850 który na jednej sesji produkuje 100GB zdjęć 2TB będzie mało, dla zaawansowanego hobbysty z aparatem z mniejszą matrycą 1TB będzie w zupełności wystarczający.

Czy komputer będzie w przyszłości rozbudowywany czy raczej taki zestaw będzie tylko zmieniony na nowy sprzęt?

Co z systemem operacyjnym?

To on serwerownie stawia?

1 polubienie

W czasach HDD jak miałem 12GB RAM (co było za dużo jak na wymagania programów) robiłem z 4GB RAM-dysk oznaczony jako swap (scratch-disk) dla Photoshopa i pluginu Camera Raw (który ZAWSZE korzystał z dysku do cache’owania, nawet jak RAMu było dość). Zastrzyk wydajności przy ładowaniu zdjęć niesamowity :smiley: i wówczas takie 64GB miałoby sens, ale przy dzisiejszych cenach bardzo szybkich dysków SSD na NVME nie ma to sensu :slight_smile: Więc zgadzam się, 16GB RAM w zupełności wystarczy do obróbki zdjęć.

Wywoływanie wielu plików RAW albo sklejanie panoram - kosmicznie obciąża pamięć :slight_smile:

Komputer jest dla mojej siostry fotografa.
Nie ma to być światowej klasy sprzęt z tysiącami ram.
Siostra ma pewne wymagania, jest profesjonalistką ale jest świadoma ograniczeń finansowych.
Myślę że fajnie rozjaśniliście mi sprawę i już widzę sensowną konfigurację tego sprzętu. :slight_smile:
Z racji iż komputery składam okazjonalnie (z braku czasu prowadzenia firmy) nie odnajduję się w obecnych nowościach sprzętowych dlatego fajnie zaczerpnąć pomoc od ludzi w temacie na bieżąco.

Wywoływanie plików RAW zajmuje kilkaset MB x ilość wątków CPU. Czyli nie więcej niż 8GB. Sklejanie panoram - tu 16GB może się przydać ale na pewno nie jest niezbędne.
64GB to zdecydowanie za dużo. I mówię to jako posiadacz 18GB RAM, gdzie podczas ww. procesów nie zajmuję więcej niż 2/3 pamięci. Do 90% dobiłem raz. Jak otworzyłem w Photoshopie chyba z 30 zdjęć jednocześnie. Nawet praca nad plakatem w A1@300 dpi to było 3-4GB zajętej pamięci.

@PaPuX - skoro jest profesjonalistką, to niech zacznie od ekranu. Najwyżej dłużej poczeka, ale przynajmniej będzie widziała nad czym pracuje.

Dlatego najlepiej wybrać monitor porządny, nv2 dysk zastąpić SSD a nawet dwoma by działały w Raidzie (kopia lustrzana, bezpieczeństwo na wypadek uszkodzenia 1 nośnika) , 700 zł za 500GB w 1 nosniku to sporo w tym limicie:)

Druga sprawa to RAM 16 GB ( w sumie 15, 1GB musicie Vedze w biosie na sztywno dać) 2 x8 na początek wystarczy, zarobi to doda, dlatego 4 sloty na pamięć.
Płyta, bez szaleństwa za ~300 zł już takie są a siostra nie bezie podkręcała jakos mega procka.

Kartę graficzna bym odpuścił i to nas ogranicza tylko do dwóch procków: budżetowej 2400G i z 10% lepszego 3400G. Jeżeli zmieścicie się finalnie w limicie poleciłbym 3400G. Trochę mocniejsze rdzenie od 2400G do obliczeń będą, jest też i Intel, jakaś i5 8/9xxx jako alternatywa, ale nie jestem pewien czy integra intela da radę z 2 monitorami w 2-4 K :slight_smile:

W takim budżecie raczej będzie to 1 monitor full HD :wink:

Nie przesadzajmy. Wyświetlenie dwuwymiarowego obrazu dla karty zintegrowanej to żaden problem tym bardziej że np ryzen 5 z integrą Vega 11 bez problemu ciągnie gry takie jak battlefield 5 w full ha.

Ważna jest też rozdzielczość i… odświeżanie, tzn. np. myszka płynniej “chodzi w 60 niż 30 FPS”, każdy monitor obsługuje minimum te 60fps :wink:

Tylko najlepsze Intele i7 czy i9 są na poziomie… Athlona 200GE z grafiki. Ryzen 2400/3400 to jeszcze 2 x tyle wydajności :wink:

Do RAIDu nie ma potrzeby dwóch SSD, może być SSD i HDD. A tak w ogóle to cieszę się, że potwierdzasz mój zestaw :slight_smile:

Wyjaśnij proszę co masz na myśli? IMO poniosło Was z tym RAID :stuck_out_tongue_winking_eye:

Troszkę, ale chodzi mi bardziej o to, że 1 mv2 za 700 zł da 2x ssd 500GB. W prędkości mega, ok kilka sekund, różnicy nie ma a w bezpieczeństwie tak. To Samo w przypadku 500ssd +1GB HDD :slight_smile:

Czy możesz wyjaśnić o co chodzi w związku z bezpieczeństwem?

Zapewne chodzi o skorzystanie z RAID1 - jak padnie jeden z dysków SSD to dane przetrwają na drugim.

RAID nie zapewnia bezpieczeństwa danym. RAID zapewnia bezpieczeństwo dostępu do danych
RAID zmniejsza bezpieczeństwo danych bo uszkodzone przez awarię jednego dysku dane, mogą się duplikować na drugi, w efekcie czego mamy uszkodzone dane na obu dyskach. Bezpieczeństwo danych zapewnia backup. Dlatego w zaproponowanej przeze mnie wcześniej konfiguracji był jeden bardzo szybki dysk i sugestia kupna NAS-a :slight_smile:

Raid to jedno o czym myślałem, drugie dotyczło…. 500 ssd i 1-2 GB HDD tak by na koniec dnia pracy wszystkie pliki archiwizować na HDD. Jak wspomniałem: nie dowierzam 1 kopi danych a nas w zasadzie to drugi już komputer, taniej pewnie by chmura wyszła jakaś…ale… nie korzystam:)